13 super tipů pro aktivní letní dovolenou na Lipně
Léto – dovolená – Šumava – Lipno. Jestli pro vás tato klíčová slova jsou pro letošní léto aktuální, pak zbystřete. Připravili jsme pro vás souhrnný článek, ve kterém si můžete postupně projít 13 vychytaných tipů, co na Lipně dělat, co kde zažít či kam se vydat.
Na své si přijdou sportovci, rodiny s dětmi, milovníci historie, prostě kdokoliv. U každé akce najdete vždy krátký popis, o co se jedná a odkaz na podrobnější článek k danému tématu z našeho blogu. Tak jdeme na to.
Malé moře uprostřed pevniny
Asi nejde začít jinak než přímo u zdroje, tedy u samotné lipenské přehrady. Na ní či kolem ní je samo o sobě aktivit víc než dost.
Pokud vás láká adrenalin, pak máte možnost svézt se po Lipně na motorovém člunu. Pokud nemáte svůj, nezoufejte, na Lipně se dají motorové čluny půjčit. Lipno je opravdu takové malé moře, má na délku přes 45 km, takže i když budete ve člunu upalovat rychlostí 20 km/h, dřív než za 2 hodiny ho na délku z jedné strany na druhou nepřejedete.
Ale než jen tak bloumat po vodní hladině, je lepší si vyhlídnout konkrétní zajímavé cíle a podle nic naplánovat trasu. Nabízí se jich hned několik. Ostrůvky, bary, pláže…Více už se dozvíte v podrobnějším článku.
Vzhůru na ostrov králíků
Když se řekne „ostrov králíků“, leckomu se možná vybaví Austrálie, kam byli králíci v minulosti uměle dovezeni a kde následně spáchali obrovské ekologicko-ekonomické škody.
My ale do Austrálie rozhodně nemíříme. Budeme se držet při zemi, resp. spíše při hladině a houpavým tempem doplujeme až na ostrůvek ležící na východním konci lipenské přehrady.
A tam je najdeme – králíky. Děti vás budou milovat. Tolik zážitků najednou, přehrada, plavba lodí, ostrov a na něm králíčci. No po tomhle prostě budete ti nejlepší rodiče na světě.
Jak to funguje, kdy za králíky vyrazit a spoustu dalších užitečných informací najdete zde.
Lipno do třetice všeho dobrého
Mluvili jsme o člunu, ostrovech, králících, ale někdy prostě chceme jen ležet u vody s dobrým pitím, slamákem na hlavě a nic neřešit.
A nejlépe samozřejmě na nějaké supr pláži. Na Lipně jich najdete hned několik. Některé jsou opravdu veliké (až 3000 m2) a všechny disponují kompletním zázemím, včetně sprch, skříněk, WC, převlékáren, půjčovny vybavení atd.
Když vás opalování omrzí, můžete zajít do nedalekých měst (Frymburk, Horní Planá, Lipno nad Vltavou, Černá v Pošumaví) na zmrzku či za jinou zábavou.
Většina pláží má pozvolný vstup do vody a jsou tak vhodné i pro děti. Více info najdete zde.
Sportem na Lipně ku zdraví
Nejen válením na plážích živ je člověk. Občas to chce i trochu toho pohybu. A to i v letních měsících, kdy tomu teploty ne vždy nahrávají.
V Lipně nad Vltavou se každý rok v srpnu koná sportovní festival Lipno Sport Fest. Ten letošní bude už po desáté a proběhne v termínu 14. až 29. 8. 2021. Zarazil vás ten dlouhý časový interval? No jo, festival je opravdu více než týdenní, žádná jednodenní akce či víkendovka.
Je tedy jasné, že času je dost, všechno probíhá na pohodu, každý den vás čeká spousta akcí, pohybových aktivit a zábavy pro děti.
Jen namátkou se letos můžete těšit na kurzy in-line bruslení, běžecké lekce, paddleboarding či cyklistiku kolem přehrady. Podrobný program letošního ročníku pak naleznete na této adrese.
Cyklo-bruslařský ráj najdete na Lipně
Ano, Lipno a okolí jsou doslova protkány sítí cyklostezek, takže srdce cyklistovo tady na Šumavě rozhodně zaplesá a jen tak plesat nepřestane.
Osvědčené cyklostezky s konkrétními trasami vám představujeme ve dvou samostatných článcích zde a zde. Nechejte se jimi inspirovat. Jsou tu nenáročné kousky pro rodiny s dětmi, ale i náročné, dlouhé cyklotrasy s velkým převýšením pro opravdové borce.
A pro koho jsou klasické cyklostezky prostě příliš obyčejné, nemusí zoufat a může se vydat na supr cyklotraily, opět v různých obtížnostních kategoriích. Kde najdete ty nejlepší a co nabízejí, se podívejte zde.
Na asfaltovém povrchu ještě chvíli zůstaneme. Kolem Lipna se totiž můžete vydat i na in-linech.
Na tomto odkazu vám představíme dvě in-line stezky, které patří mezi to nejlepší, co na bruslích nejen na Lipensku můžete zažít. A že nejde o žádné pidi trasy, na to vemte jed. Ta kratší vede přímo po břehu Lipna a měří 11,5 km, ta delší vede ze Stožce, podél vlakové trati a podél lipenských břehů až do Horní Plané a má úctyhodnou délku 29 km. Tak namasírujte nohy a hurá do toho!
Hezky pěšky s výhledem
Pokud jste kovaní turisté, a na klasickou pěší turistiku nedáte dopustit, pak samozřejmě nemusíte zoufat. Možností je kolem Lipna nepřeberné množství. Tady se jistě nemůžeme ani pokoušet o nějakou úplnost. Obsáhnout všechny možné výlety v širší oblasti kolem Lipna by vydaly na samostatnou knihu.
Jeden tip za všechny však přece jen máme. Jde o krátký, leč kopcovitý výlet plný skal a vyhlídek do kraje. Podrobnější popis najdete zde.
A když už jsme u těch vyhlídek, sepsali jsme pro vás všechna vyhlídková místa či rozhledny v okolí Lipna. No prostě pecka. Už žádné dlouhé bloudění internetem, kam že se vydrápat, aby tam byl opravdu výhled a ne vzrostlý les, přes který uvidím velké kulové.
Teď už stačí jen kliknout na náš článek a můžete vesele plánovat výlet s výhledem. A že je kolem Lipna rozhodně na co koukat. Při dobré viditelnosti můžete z některých rozhleden vidět až do Alp.
Samostatný článek si potom zaslouží věhlasná Stezka v korunách stromů, kterou najdete na kopci Kramolín, nedaleko od Lipna nad Vltavou. Je první svého druhu v ČR a troufám si tvrdit také jednou z nejhezčích.
Rozhledna je bezbariérová, takže je určena opravdu pro každého. Kdo má rád adrenalin, může se svézt dolů 52 metrů dlouhým tobogánem.
Ponořte se do pralesa
Že jsou pralesy jen někde v daleké Asii či Africe? Ale kdeže, jeden takový krásný prales najdete i v jižních Čechách.
Jmenuje se Boubínský a je to jedna z nejstarších přírodních památek u nás. A jak to v pralese vypadá?
Stromové přesličky či banánovníky tu opravdu nenajdete, zato velmi vzrostlé jedle, buky, smrky, prostě klasické české stromy. A když něco spadne, nikam se to neodváží, příroda si s tím poradí. V naší kulturně-hospodářské krajině už je takových míst opravdu málo. Takže pokud jste takový prales ještě nikdy neviděli, zajeďte si do Boubína.
Svět pod hladinou
Psali jsme, že Lipno je takové malé české moře. Proto tam také tak rádi jezdíme. Znáte ho ale opravdu dobře? Co se skrývá pod hladinou, to už člověk totiž běžně neví a nevidí.
Pokud ale navštívíte unikátní expozici Svět pod hladinou ve Frymburku, objevíte a prozkoumáte život, který je nám obyčejně velmi dobře skrytý.
A nepůjde jen o sladkovodní ekosystémy. Na ploše 500 m2 najdete 30 akvárií různých velikostí, ve kterých uvidíte jak sladkovodní živočichy, tak i mořské organismy. Takže od našich kaprů až po mořské žraloky.
Více praktických informací najdete v tomto článku.
Kulturně historické zakončení
Pokud jste článek dočetli až do tohoto bodu, máte mou velkou poklonu. Bylo to dlouhé čtení, ale svědčí o jediném, že na Lipně se nudit prostě nedá. Pro každého se tu najde něco. Od sportu, přes přírodní krásy až po…ano, až po historii a kulturu.
Na tu nesmíme zapomenout. A proto poslední kapitolka vás odkáže na téměř kompletní souhrn či seznam hradů a zámků, či třeba jen zřícenin, které na lipensku můžete navštívit. Stačí kliknout zde a můžete se pustit do čtení.
A slíbili jsme i nějakou tu kulturu. A dle mého názoru pití piva je pro většinu Čechů kulturní záležitostí.
Dát si ale v hospodě klasické pivo renomovaných českých výrobců není tak lákavé, jako ochutnat pivo z nějakého malého lokálního pivovaru.
Takže opět klik klik klik na tento odkaz a můžete si přečíst, kam na Lipně za těmito minipivovary vyrazit a co nabízí.
A to už je opravdu vše. Pokud budete letošní dovolenou trávit na Lipně, přejeme vám ten nejúžasnější pobyt a velkou porci zážitků. Snad vám náš souhrn bude dobrou inspirací.