Silniční cyklistika má na Lipně zelenou. Kam se vydat?

Chcete si na Lipně zajezdit také na silničním kole? A objevovat zdejší krásy z pohodlí hladkých cyklostezek a parádních okresek? Tak jo. Mám pro vás 4 tipy na krásný výlety, kde jste v hlavní roli vy a vaše silničky. 

Často vám Lipensko představujeme jako perfektní místo pro výlety na horském kole. Jenže i majitelé rychlých silniček si tady najdou svoje. Okolí Lipna je prošpikované krásnými novými asfaltovými cyklostezkami a malými okreskami, kam auto nepáchne. Takže jestli plánujete sportovně laděnou dovolenou na Lipně, silničku vezměte s sebou. 

Na jedné straně kolem přehrady čeká rovinka. A když se chcete „trochu pohoupat v kopcích“, vyjedete vstříc kopcům u hranic nebo kolem vojenského prostoru. 

Abychom vám to usnadnili, připravili jsme pro vás 4 zajímavé trasy pro silniční kola. Tady jsou: 

 

Podél prostoru do Kájova 43 km s převýšením 533 m

Jestli si chcete na silničce nejprve trochu rozhýbat nohy, vydejte se od Ubytování na jedničku směrem na Kájov. Pojedete po zapomenuté silnici podél vojenského prostoru. Prostě pohoda a bez aut. A když to budete točit zpátky vezmete to kousek po hlavní silnici, kde to pojede samo až do Hořic. Tam se trošku zadýcháte do kopečka, ale už to budete mít blízko k nám do rybí restaurace na čerstvou rybku.

Otevřít trasu v mapy.cz

Výlet do Stožce a zpět podél Vltavy 73,1 km, převýšení 738 m

Tohle je krásná trasa. V první půlce cesty pojedete po hlavní silnici na Volary. Vlnitá cesta vás bude bavit a aut tady moc nejezdí. Tady si můžete oddechnout, třeba v místním pivovaru Gabretus. Po chvilce se odpojíte od hlavní a vyrazíte mezi kopce směrem na Žleby a Stožec. Pak podél Vltavy a Lipna stále po rovince a na pohodu. Šťastnou cestu!

Otevřít trasu v mapy.cz

Okruh kolem vojenského prostoru 84 km, stoupání 1 100 m

Do vojenského  prostoru se nesmí. No tak si ho objeďte kolem dokola. Objevíte krásy zapadlých silniček, projedete se pod Blanským lesem a z Volar to budete mít skoro pořád z kopečka. Vzhůru do pedálů. 

Otevřít trasu v mapy.cz

Větší okruh okolo Lipna 112 km, stoupání 1 471 m

Je libo pořádnou vyjížďku? Připravte si svačinu a dost vody, protože tady si pěkně zastoupáte. Ale je to skutečně krásný okruh, během kterého objedete celou přehradu a ještě objevíte další nová místa. Dostanete se za hranice (snad ne vlastních sil), objevíte Vyšší Brod (s parádním pivovarem) a prozkoumáte Rožmberk.  Jo a Ubytování na jedničku vám poslouží jako skvělá základna. 

Otevřít trasu v mapy.cz