Loučovice, první obec pod hrází Lipna

Mezi Lipnem nad Vltavou a Vyšším Brodem na řece Vltavě leží zajímavá vesnice, na kterou naše ubytované vždycky upozorňujeme. I když neoplývá bohatou historií, oplývá několika přírodními krásami, které stojí za zhlédnutí. Proč se do Loučovic vydat třeba na jednodenní výlet?

Čertovy proudy – jedna z nejobtížnějších vodáckých tratí

Loučovice jsou pověstné Čertovými proudy - sjet je je adrenalinový zážitek. Loučovice jsou možná trochu zapadlou vesničkou, ale jedním jsou proslavené a vyhledávané. I naši ubytovaní na Lipně se jezdí buď kouknout, nebo sjet slavné Čertovy proudy, které jsou považovány za jednu z nejtěžších vodáckých tratí v Evropě.

Úsek najdete mezi Loučovicemi a Vyšším Brodem v úzkém údolí, které obepínají vysoké skalnaté srázy. V roce 2003 se tu konalo mistrovství světa v raftingu a natáčel se tu film Rafťáci.

Zajímavý je také úsek od lipenské hráze k Loučovicím, kde se každý rok koná mistrovství republiky ve sjezdu a slalomu na divoké vodě.

Ubytujte se u nás na Lipně a vyrazte za divokou vodou. Naším hostům zajistíme dopravu tam i zpět, půjčení kánoí či raftů a k tomu přihodíme slevu 10 %.

Medvědí hora se zbytky horského smíšeného lesa

Medvědí hora je součástí Lučské hornatiny. Na vrcholu spatříte mohutné mrazové sruby, které jsou základem zbytků horského smíšeného suťového lesa. Ten se dříve pokrýval široké okolí – máte tak možnost vrátit se do hluboké historie, kdy šumavské lesy vypadaly úplně jinak.

Rašeliniště Kapličky podél Lipového potoka

Když vystoupáte z Loučovic 3 km jihozápadně, narazíte na přírodní rezervaci Rašeliniště Kapličky. Dříve se tu rozkládaly obce Kapličky a Krásná Pole, které však zanikly při budování „železné opony“.

Jde o velká rašeliniště, která zahrnující bezlesé porosty i lesní porosty se smrkem, porosty kříženců borovice kleče, borovice blatky a borovice lesní, podmáčené smrčiny i rašelinné bezlesí. Dvě třetiny rezervace jsou pokryté až několikametrovou vrstvou rašeliny.

Historie Loučovic – krásné místo s „vyrvanými kořeny“

Loučovice se nepyšní tak bohatou historií jako ostatní obce Lipenska. Až do konce 19. staletí tu stálo jen několik stavení kvůli nepřístupnému a skalnatému terénu. Až založení papíren nastartovalo rozvoj obce a nárůst obyvatel. Pracovalo tu přes tisíc lidí a v sezóně tu makalo dalších 600 na přepravě dřeva do Vyššího Brodu – zdejší úsek nebyl splavný.

Po odsunu Němců v Loučovicích zůstalo pouze několik papírenských odborníků. Po válce přišli rumunští reemigranti, Slováci a tzv. volyňští Češi, kteří neoplývali přílišným vzděláním a nevybudovali si k místu přílišný vztah (situace přetrvává dodnes).

Takhle vypadají adrenalinové Čertovy proudy. Vyzkoušíte je taky?