Hůrka – místo pro dovolenou, kde je Lipno nejkrásnější
Hledáte ubytování na Lipně, nebo jenom místo pro příjemně strávený den, kde je absolutní klid, Lipno přímo před vámi a přitom máte v dosahu vše, co potřebujete?
Právě jste našli svůj malý ráj na břehu Lipna, kde je přehrada nejširší, voda nejteplejší a zážitky nejintenzivnější. Hůrka u Horní Plané je sice rozlohou a počtem obyvatel malou vesničkou, ale svou atmosférou vás chytne a nepustí. Přijměte pozvání do obce, jejíž část spolklo Lipno, ale genius loci tu přežívá dál.
Na kole i pěšky, v Hůrce není těžký
Na jedné straně přehrada Lipno, na druhé jemně provlněný terén Pošumaví. Ten vás vyzývá k lehkým procházkám i delším túrám, které nejsou náročné, ale za to co se týče zážitků výživné.
Od penzionů Ubytování na jedničku se můžete vydat po modré a napojit se na Naučnou stezku Adalberta Stiftera, jež vás dovede až do Horní Plané. Nebo si vyberte jakoukoliv lesňačku či polňačku a prošmejděte okolí. Zabaví vás krásné scenérie, nebo sbírání hub.
Pro cyklisty je Hůrka a její okolí země zaslíbená. Nenáročné cyklotrasy kolem Lipna můžete vyměnit za kopce v NP Šumava. Adrenalin zase čeká na downhillech v Lipně nad Vltavou. Všechno o cykloturistice v okolí najdete na stránce Aktivity – Cykloturistika.
Zázemí pro vaše kola najdete v penzionech Eder, Daniela i v apartmánech Nad rybníky.
Rybaření na Lipně i v Pstruhařství Hůrka
Klidná Hůrka k nám na Lipno vábí každý rok moře rybářů. Naše ubytování jsou přímo u přehrady, takže k usednutí na břehu to mají rybáři jenom pár minutek. Kromě toho si v Hůrce můžete půjčit motorové čluny a vyjet za rybolovem třeba k jedinečným ostrůvkům poblíž Hůrky – Tajvan. Nic podobného jinde na Lipně nenajdete.
Hůrka má však pro rybáře ještě jednu specialitu: V sousedství apartmánů Nad rybníky funguje rodinné Pstruhařství Hůrka, kde si za pár kaček návštěvníci naloví pstruhy z křišťálově čistých rybníků, které napájí horské potůčky. Blízká Rybí restaurace Hůrka na požádání úlovky připraví dle jídelního lístku.
Ani v zimě rybáři nejsou ochuzení o lov. V Pstruhařství lze v zimě vyzkoušet rybaření na dírkách. Podrobný článek o dirkaření si přečtěte na našem blogu.
Koupání v Jihočeském moři Hůrka přeje
O Hůrce se říká, že je u ní Lipno nejteplejší a taky nejmokřejší. Jestli to je pravda? Ubytujte se tu a posuďte sami. Každopádně tu v létě teplota vody pravidelně šplhá k 23 °C a přehrada je tak široká, že je tu pro každého soukromí nad míru.
Je opravdu zážitek položit se na hladinu a pozorovat poklidné okolní kopce, které „dýchají“ svou majestátností a vyzařují kouzlo.
Fanoušky upravených písčitých a kamenitých pláží pobaví koktejlový bar Windy Point, kam z Hůrky putuje v létě stylový busík.
Podívejte sami, jak umí příroda v Hůrce kouzlit
Historie Hůrky, jejíž část vzalo Lipno pod hladinu
Dříve byla obec Hůrka rozsáhlejší. Část, která se rozkládala mezi dřívější vlakovou zastávkou Hůrka-Černá a ostrůvkem Tajvan, zmizela při budování přehrady Lipno. Jednalo se spíše o roztroušená stavení než o souvislou zástavbu.
Ještě dnes v okolí najdete pozůstatky staré dráhy – při nižší hladině Lipna lze po starém náspu dojít na ostrůvek Tajvan po vlastních.
Vraťme se ještě kousek zpátky do minulosti, kdy se zde začala těžit tuha, což mělo velký dopad na rozvoj obcí.
Grafitové závody ovlivnily také obec Hůrka
V roce 1767 byla v jižních Čechách objevena rozsáhlá ložiska grafitu a v roce 1812 začala průmyslová těžba. Pro Schwarzenberské tuhové doly byla hlavní lokalitou Černá v Pošumaví, Mokrá a později také Hůrka.
Ta ležela přibližně mezi Jelmským a Olšovským potokem v blízkosti Vltavy. Její okolí bylo obklopeno loukami, především však bažinami a významnými ložisky rašeliny, která se později začala ve velkém těžit.
Důležitým bodem k rozvoji těžby grafitu bylo otevření železniční trati České Budějovice – Černý Kříž (Stožec) s nádražím Černá-Hůrka, uvedeného do provozu 4. července 1892.
V roce 1907 zahájila v Hůrce těžbu firma St. Johanni-Graphit-Gesellschaft und St. Wenzelszeche W. NowotnyHartmann & Co., která otevřela důl a rafinerii tuhy s produkcí tzv. vločkové tuhy. Závod byl postupně rozšířen na 6 budov a s tím stoupala i produkce. V roce 1912 dosáhla těžba celkem 34 994 tun grafitu při práci šesti úředníků a 70 dělníků.
Po Velké válce společnost na těžbu převzala pilu, velkotruhlářství a parketárnu v Hůrce. Předválečný rozmach vzal ale brzy za své. Najednou byl obtížnější export, silnější koruna, úpadek kvality těžby i poválečná ekonomická krize.
Těžba tuhy byla zastavena v roce 1930 a důl Vilemina, hluboký 60 m, byl uzavřen. Valná hromada 18. 4. 1933 rozhodla o vstupu do likvidace, která byla ukončena 24. 11. 1937 výmazem firmy z obchodního rejstříku (zdroj: web Muzea cenných papírů).
Po té, co zanikly grafitové závody a kus Hůrky utopilo v 50. letech Lipno, stala se z obce malá poklidná vesnička na kraji přehrady s Šumavou v zádech a s bohatým okolím.
A právě to dělá z Hůrky mimořádné místo na letní i zimní dovolenou, kterou si užijete v našich penzionech a apartmánech.