Lehké výlety kolem Lipna i výšlapy na nejvyšší kopce

Naše penziony stojí pěkně zasazené mezi kopci, které vás budou lákat k lehkým procházkám i těžším trekům. Přímo kolem Hůrky vystrkují svoje špičky krásné kopce, u Horní Plané na vás zase čeká naučná stezka. Ideální na kratší výlety u Lipna.

Za přehradou Lipno čouhají šumavské tisícovky s majestátním Plechým, pod kterým je ukryté tajemné Plešné jezero. Kolem Lipna máte tolik možnost na výlety, že je ani během deseti dovolených v našich penzionech nevypotřebujete.

Leccos už jsme tady nachodili a prozkoumali. Proto od nás přijměte pár  tipů na výlety kolem Lipna, které vás zaujmou.

Klidně k nám vezměte i svého čtyřnohého kamaráda. Po domluvě umožňujeme ubytování se psem.

Vyberte si tipy na výlet u Lipna, nebo použijte rychlý přehled.

POUŽIJI RYCHLÝ PŘEHLED TIPŮ NA LIPNO VÝLETY

Šumavský Everest, výlety po nejzajímavějších kopcích kolem Lipna

Zdolejte výšku nejvyšší hory světa 8 848 metrů a poznejte nejkrásnější kopce kolem Lipenské přehrady. Nezáleží na tom, jestli zvládnete jeden výlet na kopec za rok, nebo všechny krásy Lipna objedete na kole za jeden den.

Na každém vrcholu si otisknete do vrcholové knihy razítko a pak v Horní Plané dostanete certifikát o zdolání Šumavského Everestu. Do projektu jsou začleněny tyto vrcholy – součet jejich výšek je 8 848 metrů:

 • Knížecí stolec 1 236 m
 • Lipno-přívoz Horní Planá 725 m
 • Moldaublick 1 022 m
 • Olšina 732 m
 • Plechý 1 378 m
 • Smrčina 1 338 m
 • Třístoličník 1 311 m
 • Špičák – lovecká chata 1 221 m

Kam všude se se Šumavským Everestem podíváte

Jak zdolat Šumavský Everest?

Zakoupíte vrcholový pas – uděláte si výlet postupně k jednotlivým vrcholům (jsou popsané i v pasu) – na každém vrcholu je umístěna „ptačí budka“ a v té je razítko – do pasu vypíšete (krom svých osobních údajů) datum a čas zdolání vrcholu a orazítkujete – po zdolání všech vrcholů odevzdáte vyplněný pas v Infocentru Horní Planá a obdržíte certifikát o zdolání Šumavského Everestu podepsaný starostou města Horní Planá. Víc informací o Šumavském Everestu.
Přejeme vám šťastnou cestu. Sejdeme se třeba v Rybí restauraci.

Otevřít trasu v mapy.cz

Naučná stezka Adalberta Stiftera kolem Horní Plané (5 km)

Vypravte se po stopách známého šumavského básníka, spisovatele a malíře Adalberta Stiftera. Tento tip na výlet kolem Lipna vám ukáže krásné výhledy, obrovský Stifterův smrk, zbytky Stifterova buku a jeho rodný domek. Naučná stezka se jemně vlní a i díky své nenároční délce ji můžete projít i se svými dětmi.

Další zábavné naučné stezky najdete tady>>

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Plechý s Plešným jezerem, jeden z nejhezčích výletů na Šumavě (15,6 km, převýšení 580 m)

Vydejte se nádhernou cestou, panenskou divokou přírodou Šumavy, během které je stále se na co dívat. Potkáte spoustu přírodních zajímavostí i nečekaných staveb. Na závěr dorazíte k památníku na dobu ledovou, k ledovcovému Plešnému jezeru. Na Velký pátek možná najdete v jezerní stěně schovaný poklad. Tento tip na výlet u Lipna byste si neměli nechat ujít.

Cestou neminete krásné občerstvení v přírodě na Říjišti. Aktuální informace a otevírací dobu najdete na Facebooku.

Zajímavosti na trase výletu:

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu, kaskády na Koňském potoce, výletní občerstvení Říjiště, nouzové nocoviště, Kamenné moře, Plešné jezero, Kučerova vyhlídka, Plechý

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Zažijte krásnou dovolenou s Ubytováním na jedničku

Využijte výhodnou polohu našich penzionů, odkud je to blízko na rozmanité výlety kolem Lipna. V našem „základním táboře“ si vyberete z řady dalších zážitků.

Schwarzenberský kanál. Teče do kopce? (10 km, bez stoupání)

Schwarzenberský plavební kanál spojuje jeden z přítoků Studené Vltavy s rakouskou řekou Grosse Mühl. V blízkosti nedaleké osady Jelení Vrchy vede kanál asi 389 m dlouhým tunelem. Celková délka kanálu je přibližně 44 km a výškové převýšení je 255 metrů. Důmyslný kanál byl vystavěn kvůli plavbě dřeva a místy se zdá, že skoro teče do kopce. Díky kvalitně odvedení práci se dochoval i naší generaci, takže se kolem něj můžete projít také vy.

Zajímavosti na trase výletu:

Občerstvení Jelení vrchy, Plavební tunel, Rosenauerova kaple, akvadukt, téměř celá trasa výletu vede podél kanálu

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Rozhledny Alpenblick a Moldaublick (7 km, stoupání 140 m)

Užijte si krásné výhledy na Lipno i Alpy ze 2 rozhleden, které jsou skoro vedle sebe. Zjistěte víc o krásném tipu na výlet.

Ideální se vydat z parkoviště na parkovišti ve vesničce Schöneben a udělat si nenáročný okruh, který hravě zvládnete pěšky i s malými dětmi nebo s kočárkem

Rozhledna Alpenblick

Pokochejte se nádhernými scenériemi Horního Rakouska, Šumavy až po horu Plechý a užijte si nejkrásnější a nejčistší výhled na dominantní Alpy. „Alpská vyhlídka“ je rozhledna dřevěné konstrukce s vyhlídkovou plošinou.

Rozhledna Moldaublick

Moldaublick, neboli Vltavskou vyhlídku, V 60. letech vystavěli hornorakouští obyvatelé, kteří se z ní kochali legendárním srdcem Vltavy, které pohltilo Lipno. Přesto je z rozhledny nezapomenutelný výhled na přehradu od Horní Plané až po Frymburk, Vítkův hrádekKleť, Větrné elektrárny na hranici u Přední Výtoně a mnoho dalších zajímavostí. Když budete mít štěstí, zahlédnete taky naši Hůrku s našimi penziony.

Otevřít trasu v mapy.cz

Jezerní vyhlídka nad Horní Planou, lehká procházka s krásnými výhledy (7 km, převýšení 123 m)

Vydejte se na parádní vyhlídku nad Horní Planou. Krásné výhledy na Lipno a okolí z nadmořské výšky 800 m n. m. vás nebudou stát moc sil. Je to jednoduchý výlet, takže děti s sebou.

Z autobusové zastávky Horní Planá, Lira to máte necelý kilometr. Z Rybí restaurace Hůrka zase 4 km pěknou lesní procházkou. Na Jezerní vyhlídku se dostanete pohodlně i na kole.

Tip Ubytování na jedničku: Nasedněte na autobus v Hůrce, zajeďte do Horní Plané. Vydejte se po zelené přes vyhlídku. Napojte se na žlutou trasu, která vás dovede k autobusu v osadě Královy dvory, odkud se dostanete snadno zpátky autobusem.

Dřevěná rozhledna je vysoká celkem 9 metrů, vyhlídková plošina leží ve výšce 5 metrů. Přesto očekávejte kruhový výhled, díky kterému spatříte: Lipno, Vítkův Hrádek, vojenský újezd Boletice, šumavský hřeben s vyčnívající Smrčinou, Hraničníkem i Plechým.

Prohlédněte si také tipy na naučné stezky kolem Lipna>>

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Třístoličník – tajemný hraniční vrchol, ze kterého obhlédnete 3 státy (19 km, stoupání 691 m)

Jak nám název našeptává, tak Třístoličník je tvořen skalami, které jsou na vrcholu seskupeny v trojici. Na jedné skále je umístěná vyhlídková plošina, ze které je parádní rozhled do 3 států: ČR, Německo i Rakousko. Na tomto výletě, který je snadno dostupný od Lipna, uvidíte tak rakouské i německé Alpy a pořádný kus celé Šumavy.

V místě vrcholu byla jedna z nejstarších prehistorických šumavských svatyní a některé „prameny“ uvádějí, že je lokalita aktivní i co se týče mimozemských civilizací. Čemu uvěříte, necháme na vás, ale až sem dojdete, tak ucítíte, že tohle místo má skutečně zvláštní náboj.

3 možnosti, jak výlet začít a jak se na Třístoličník dostat od Lipna

1. Výlet se startem na parkovišti pod Třístoličníkem

Pod Třístoličníkem se občerstvíte v turistickém hotelu Berggasthof Dreisessel, kam se z Hůrky dostanete přes Rakousko a Německo snadno autem. Na vrchol to tak máte přímo z vozu jenom pár metrů. Jde tedy o velmi nenáročný výlet, který stojí minimum sil.

2. Výlet vlakem z Hůrky kolem Lipna, start v Novém Údolí

Když nastoupíte na vlak v Hůrce u Ubytování na jedničku, tak jím dojedete na konečnou stanici u hranic v Novém Údolí. Odtud se po červené turistické značce vyšplháte po 7 km až na vrchol. Čeká vás tedy ještě cesta zpět stejnou cestou nebo si výlet můžete o něco prodloužit po turistických cestách na rakouské straně. A pak už šup zpátky k nám na Lipno.

3. Výlet z Nové Pece na Šumavě přes Plechý a Plešné jezero

Jestli máte rádi dlouhé výlety, začněte klidně u Lipna v Nové Peci. Cestou uvidíte Schwarzenberský plavební kanál, Plešné jezero, Plechý a Trojmeznou. Mezi Plechým a Trojmeznou stanete na velice zajímavém místě – na trojmezí,  kde se stýkají státní hranice tří států: Česka, Německa a Rakouska.

Tip ubytování na jedničku: Cestou od Schwarzenberského plavebního kanálu směrem k Plešnému jezeru potkáte občerstvení na Říjišti. Ideální místo pro pivko, limču a dobrou svačinu.

Tohle už je trochu delší výlet, 13 km. Pokud tento výlet spojíte s trasou z Trojmezí do Nového Údolí, máte z toho krásný celodenní výlet, na kterém si ukousnete pěkně tučný kousek Šumavy.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Ubytujte se v centru turistického dění

Využijte parádní polohu našich penzionů, odkud máte zajímavé výlety na všechny strany.

Vítkův Hrádek, výlet za krásnými výhledy na Lipno

Vylezte výletem na Vítkův Hrádek a uzříte výhledy, které jinde v okolí nenajdete. Pod vámi se rozprostře Lipno v celé své kráse, Novohradské hory a uvidíte i Alpy, když je pěkné počasí. Vítkův Hrádek je navíc nejvýše položený hrad v Čechách – nadmořská výška 1 053 m. Prohlédnete si nejrozsáhlejší dochovanou obytnou věž s tzv. donjonem. Hrádek ční 7 km od Frymburku, nad osadou Sv. Tomáš.

Pod Vítkův hrádek dojede autem. Zaparkujete u restaurace a nahoru to máte pár stovek metrů. Ideální výlet i pro děti. Společně si tak vychutnáte jedinečný výhled na Lipno.

Tip ubytování na jedničku: Jestli se chcete projít krásnými lesy, zaparkujte ve Frymburku, přeplujte Lipno přívozem a dejte si pěší výlet z Frýdavy až nahoru, který zabere 6,5 km. Další možností je podniknout výlet z Přední Výtoně po červené turistce. I tento výlet zabere 6,5 km. Naše video z hrádku je tady.

Web Vítkův Hrádek.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Grafitový důl v Českém Krumlově

Staňte se na chvíli horníky. V Českém Krumlově se v Grafitovém dole vrátíte časem zpátky, obléknete si hornický mundůr, dostanete do ruky lampu a zfáráte do dolu. Projedete se důlním vlakem a vystoupíte tam, kde se před několika staletími začal těžit grafit. Zjistíte, že tohle černé řemeslo vám dá zabrat, i když je to jenom jako. Výlet sice trošku dál od Lipna, ale za to výjimečný zážitek.

Zdroj fotek a dalších informací – Grafitový důl

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Naučná stezka lesních her ve Stožci (4 km zábavy pro děti)

Udělejte si s dětmi pěkný výlet vlakem podél Lipna až do srdce šumavských kopců. Nasedněte na stanici Černá v Pošumaví, která leží u penzionu Daniela, a vystupte ve Stožci. Ocitnete se v malé vesnici, kolem které vede zážitková naučná stezka lesních her.

Na okružní 4 km trase najdete 14 zábavných zastavení s celou řadu interaktivních vzdělávacích prvků, které se zabývají životem v přírodě a obnovou lesa. Vlaky směrem tam a zpět jezdí 6x denně. Zdroj fotek npsumava.cz

Další zábavné naučné stezky najdete tady>>

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Naučná stezka Olšina (7,3 km)

Projděte si naučnou stezku kolem rybníku Olšina jedinečnou šumavskou přírodou. Na hráz se snadno dostanete vlakem ze zastávky Černá v Pošumaví. Vystoupíte přímo na hrázi, kde je nástupní místo naučné stezky.

Rybník Olšina leží kousek od Lipna a je tak ideálním kratším výletem pro rodiny. Území kolem rybníka bylo desítky let v rámci vojenského prostoru Boletice uzavřeno a nabízí tak pohled na původní mokřady, rašeliniště a smíšené lesy (zdroj fotek: vls.cz).

Další zábavné naučné stezky najdete tady>>

Informace o naučné stezce Olšina

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Z Čertovy stěny na Luč za výhledy (11 km)

Vydejte se na středně náročný pěší výlet, který vás provede tajemnými místy a zakončíte ho výhledy na Lipno. Cestou uvidíte legendami opředenou Čertovu stěnu, která ční nad vyhlášenými vltavskými peřejemi, zajímavou kapličku na Vyklestilce a sklaní rozhlednu pod vrcholem Luč, ze které uvidíte Lipno v celé své kráse.

Tip Ubytování na jedničku: Zajeďte autem do Lipna nad Vltavou a nechte ho tam zaparkované. Autobusem popojeďte na zastávku Vyšší Brod, Čertova stěna, rozc. Užijete si tak celý výlet s koncem u Lipna.

Článek o celém výletu najdete zde.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Na stezku Korunami stromů po vlastních (3,2 km)

Chcete si ke Království lesa a na Stezku korunami stromů vyšlápnout po vlastních? Máme pro vás tip na krátký výlet u Lipna. Auto zaparkujete na parkovišti u Kramolína – vyjedete si do slušné výšky, takže cesta na vrchol nebude náročná.

Vydáte se  po žluté turistce a pomalu a lehce se namotáte až ke Stezce korunami stromů. Nezapomeňte včas zahnout doprava nebo skončíte až ve Frymburku.

Fajn je, že na tomhle výletě nad Lipnem nad Vltavou hlady ani nudou nezahynete. Mezi Stezkou a Královstvím lesa je jedno občerstvení vedle druhého. A výhledy? No jasná zpráva.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Okruh na Knížecí stolec vojenským újezdem Boletice (12,7 km)

Jak to vypadá v krajině, kam léta letoucí mohla jenom armáda? Nádherně. Vojenský újezd Boletice je ve všední stále střežený, a tak se na Knížecí stolec dostanete pouze o víkendu a svátky. Proto je tenhle výlet kousek od Lipna opravdu výjimečný. Obvykle tu příliš lidí nepotkáte a můžete se kochat a kochat.

Auto necháte na parkovišti na rozcestí Uhlíkov, kousek od vesničky Záhvozdí. A pak už si to šlapete po modré směrem přes Uhlíkovský rybník, Skalky, až na malou rozhlednu na vrcholu Knížecí stolec. Cíl výletu? Zase ty výhledy na Lipno a ještě mnohem víc – minimálně porušená příroda. A zpátky už po většinou z kopce přes Adolfův kámen k autu.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Nahoru, dolů. Na Boubín pralesem (12 km)

Chcete zažít pořádný les? Tak jak u nás vypadal dřív? Udělejte si výlet na Boubín. Je to sice kousíček dál od Lipna, ale ta krajina, ta stojí za to.

Autem nebo vlakem dojeďte do Kubovy Hutě. Odtud stoupá modrá turistická trasa, která vás zavede až na vrchol Boubín. Zpátky to vezmete dále po modré až k vlakové stanici Zátoň, odkud dojedete k autu nebo kamkoliv jinam. Kdo těch kiláků v nohách nemá ještě dost, u rozcestníku Lukenská cesta to vezmete po zelené zpátky do Kubovy Hutě (výlet se prodlouží o cca 4 km).

Celá cesta je zábavná díky krásným lesům. Při pěkném počasí uvidíte Alpy a zase to Lipno. Tak si užije pěkný výlet.

Otevřít trasu v mapy.cz

Od hráze na Medvědí horu a do Loučovic (12,7 km)

Vydejte se na méně probádanou stranu Šumavy. Výlety kolem přehrady směřují spíše nad Lipno nad Vltavou, přitom na druhé straně je taky fajn. A pravděpodobně tu potkáte mnohem méně lidí.

Náš výlet startuje přímo u hráze přehrady Lipno. Jednoduše se vydáte po modré turistické značce. Vystoupáte sice až do výšky 934 metrů, ale na tomhle výletě u Lipna se nudit nebudete. Na modré turistce uvidíte:

 • Godošova poustevna – Okolí se stávalo terčem cikánské loupeživé bandy s Godošem v čele. Když se Godoš vzdal loupežení, dělal podomího prodejce. Po smrti manželky však odešel jako poustevník právě sem to skal.
 • Čertovo kopyto – Výlety kolem Lipna jsou opředené legendami. A i tato skála nápadně se podobající čertovu kopytu. A výhledy zaručeny.
 • Medvědí hora – chráněná přírodní skalnatá památka. Dříve se zde vyskytovali medvědi a podle toho dostala své jméno.

Z Medvědí hory výlet dále pokračuje směrem pryč od Lipna. Kousek před rybníkem u Zakopané hráze to vezmete zkratkou po lesní silnici směrem na červenou turistku. Na červené se zastavíte na vrcholu Uhlířský vrch. Za vrcholem Vyklestilka zabočíte na žlutou a pěkně z kopečka směřujete do Loučovic, kde výlet končí.

Tip Ubytování na jedničku: Zajeďte si autem do Loučovic, kde ho necháte stát. Vlakem popojeďte do Lipna nad Vltavou, odkud začne výlet. Na konci výletu si tak pohodlně dojdete k autu a můžete se jet podívat třeba ještě na Čertovy kameny.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Z Vyššího Brodu na Kraví horu a zpět (4,7 km)

Máte chuť jenom na menší výlet kousek od Lipna? Vydejte se do Vyššího Brodu, který je dobrým startovacím místem pro výšlap na Kraví horu. Cestou na vrchol vás čeká sice pouze jen stoupání, ale výhledy za to stojí. Kraví hora není navíc typickým turistickým cílem, takže hlavně o prázdninách si tady užijete trochu ticha a soukromí

A zpátky už to máte jenom z kopečka. Doporučujeme si projít Vyšší Brod, je tady spoustu co k vidění, například:

Otevřít trasu v mapy.cz

Výlet na rozhlednu Kleť lanovkou a zpátky z kopce (6,1 km)

Výlet na Kleť je sice malinko dál od Lipna, ale pokud jedete třeba do Českého Krumlova, máte to blízko. Výlet startuje u dolní stanice lanovky na Kleť, poblíž Krasetína, kde i pohodlně zaparkujete. V sezoně jezdí lanovka nahoru každou hodinu. Na Kleti jste za pár minut a ušetříte si nastoupání spousty výškových metrů (základní jízda jedním směrem stojí 110 Kč).

A na Kleti se opravdu nudit nebudete. A to výlet teprve začíná. Z nejstarší kamenné rozhledny u nás uvidíte Šumavu v celé své kráse a to i s Lipnem. Jistě oceníte restauraci a velmi příjemné prostředí.

Až se pokocháte, vydáte se po NS Kleť, která jde souběžně se žlutou turistickou stezkou. Pozvolnou stezkou potkáte skály a ocitnete se v Přírodní rezervací Kleť, pro kterou je typický smíšený podhorský les.  Pak dále po žluté a zelené na parkoviště a tradá zpátky na Lipno.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Pohodový výlet u Lipna kolem Pláničského rybníka (4,7 km)

Vyzkoušejte výlet u Lipna, kde zaručeně nikoho nepotkáte ani během sezónní špičky. Skvostná příroda, přitom kousek od Ubytování na jedničku

Po hlavní cestě z Černé v Pošumaví na Frymburk odbočíte na Pláničku, přes kterou pokračujete k osadě Jámy. Tady bez problému necháte auto. Vítejte v oblasti, kdy během necelých 5 km projdete 3 přírodní parky a rezervace.

Hned první rezervace je Pláničský rybník, kde došlo k zachování cenných porostů vodní vegetace rybníka a vodních a mokřadních živočichů. Další přírodní památkou na cestě je Kotlina pod Pláničským rybníkem, kde žije několik druhů střevlíčků a mandelinka, což potvrzuje podhorský charakter fauny, a ptáci jako linduška, budníček nebo pěvuška.

Do třetice všeho dobrého: Přírodní památka Olšina v Novolhotském lese, kde jsou předmětem smrkové olšiny na prameništích a podél menších vodních toků.

Výlet ideální pro celou rodinu, kousíček od Lipna, bez davů. Dá se projet i na kole.

Naše video z této přírodní rezervace si můžete pustit tady.

Otevřít trasu v mapy.cz

Pěší výlet kolem našich penzionů

I kolem našich penzionů najdete řadu zajímavých výletů. Stačí „vystrčit nos“ a rázem jste v krásné přírodě. Ani se nemusíte řídit značenými turistickými cestami. Kolem je spousta skrytých polních a lesních cest, po kterých to máte kousek třeba na houbaření nebo na piknik. Až přijedete, ukážeme vám, které výlety jsou kolem Lipna a Hůrky nejhezčí.