Lehké výlety kolem Lipna i výšlapy na nejvyšší kopce

Naše penziony stojí pěkně zasazené mezi kopci, které vás budou lákat k lehkým procházkám i těžším trekům. Přímo kolem Hůrky vystrkují svoje špičky krásné kopce, u Horní Plané na vás zase čeká naučná stezka. Ideální na kratší výlety u Lipna.

Za přehradou Lipno čouhají šumavské tisícovky s majestátním Plechým, pod kterým je ukryté tajemné Plešné jezero. Kolem Lipna máte tolik možnost na výlety, že je ani během deseti dovolených v našich penzionech nevypotřebujete.

Leccos už jsme tady nachodili a prozkoumali. Proto od nás přijměte pár  tipů na výlety kolem Lipna, které vás zaujmou.

Klidně k nám vezměte i svého čtyřnohého kamaráda. Po domluvě umožňujeme ubytování se psem.

Vyberte si tipy na výlet u Lipna, nebo použijte rychlý přehled.

POUŽIJI RYCHLÝ PŘEHLED TIPŮ NA LIPNO VÝLETY

Šumavský Everest, výlety po nejzajímavějších kopcích kolem Lipna

Zdolejte výšku nejvyšší hory světa 8 848 metrů a poznejte nejkrásnější kopce kolem Lipenské přehrady. Nezáleží na tom, jestli zvládnete jeden výlet na kopec za rok, nebo všechny krásy Lipna objedete na kole za jeden den.

Na každém vrcholu si otisknete do vrcholové knihy razítko a pak v Horní Plané dostanete certifikát o zdolání Šumavského Everestu. Do projektu jsou začleněny tyto vrcholy – součet jejich výšek je 8 848 metrů:

  • Knížecí stolec 1 236 m
  • Lipno-přívoz Horní Planá 725 m
  • Moldaublick 1 022 m
  • Olšina 732 m
  • Plechý 1 378 m
  • Smrčina 1 338 m
  • Třístoličník 1 311 m
  • Špičák – lovecká chata 1 221 m

Kam všude se se Šumavským Everestem podíváte

Jak zdolat Šumavský Everest?

Zakoupíte vrcholový pas – uděláte si výlet postupně k jednotlivým vrcholům (jsou popsané i v pasu) – na každém vrcholu je umístěna „ptačí budka“ a v té je razítko – do pasu vypíšete (krom svých osobních údajů) datum a čas zdolání vrcholu a orazítkujete – po zdolání všech vrcholů odevzdáte vyplněný pas v Infocentru Horní Planá a obdržíte certifikát o zdolání Šumavského Everestu podepsaný starostou města Horní Planá. Víc informací o Šumavském Everestu.
Přejeme vám šťastnou cestu. Sejdeme se třeba v Rybí restauraci.

Otevřít trasu v mapy.cz

Naučná stezka Adalberta Stiftera kolem Horní Plané (5 km)

Vypravte se po stopách známého šumavského básníka, spisovatele a malíře Adalberta Stiftera. Tento tip na výlet kolem Lipna vám ukáže krásné výhledy, obrovský Stifterův smrk, zbytky Stifterova buku a jeho rodný domek. Naučná stezka se jemně vlní a i díky své nenároční délce ji můžete projít i se svými dětmi.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Plechý s Plešným jezerem, jeden z nejhezčích výletů na Šumavě (15,6 km, převýšení 580 m)

Vydejte se nádhernou cestou, panenskou divokou přírodou Šumavy, během které je stále se na co dívat. Potkáte spoustu přírodních zajímavostí i nečekaných staveb. Na závěr dorazíte k památníku na dobu ledovou, k ledovcovému Plešnému jezeru. Na Velký pátek možná najdete v jezerní stěně schovaný poklad. Tento tip na výlet u Lipna byste si neměli nechat ujít.

Cestou neminete krásné občerstvení v přírodě na Říjišti. Aktuální informace a otevírací dobu najdete na Facebooku.

Zajímavosti na trase výletu:

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu, kaskády na Koňském potoce, výletní občerstvení Říjiště, nouzové nocoviště, Kamenné moře, Plešné jezero, Kučerova vyhlídka, Plechý

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Zažijte krásnou dovolenou s Ubytováním na jedničku

Využijte výhodnou polohu našich penzionů, odkud je to blízko na rozmanité výlety kolem Lipna. V našem “základním táboře” si vyberete z řady dalších zážitků.

Schwarzenberský kanál. Teče do kopce? (10 km, bez stoupání)

Schwarzenberský plavební kanál spojuje jeden z přítoků Studené Vltavy s rakouskou řekou Grosse Mühl. V blízkosti nedaleké osady Jelení Vrchy vede kanál asi 389 m dlouhým tunelem. Celková délka kanálu je přibližně 44 km a výškové převýšení je 255 metrů. Důmyslný kanál byl vystavěn kvůli plavbě dřeva a místy se zdá, že skoro teče do kopce. Díky kvalitně odvedení práci se dochoval i naší generaci, takže se kolem něj můžete projít také vy.

Zajímavosti na trase výletu:

Občerstvení Jelení vrchy, Plavební tunel, Rosenauerova kaple, akvadukt, téměř celá trasa výletu vede podél kanálu

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Rozhledny Alpenblick a Moldaublick (7 km, stoupání 140 m)

Užijte si krásné výhledy na Lipno i Alpy ze 2 rozhleden, které jsou skoro vedle sebe. Zjistěte víc o krásném tipu na výlet.

Ideální se vydat z parkoviště na parkovišti ve vesničce Schöneben a udělat si nenáročný okruh, který hravě zvládnete pěšky i s malými dětmi nebo s kočárkem

Rozhledna Alpenblick

Pokochejte se nádhernými scenériemi Horního Rakouska, Šumavy až po horu Plechý a užijte si nejkrásnější a nejčistší výhled na dominantní Alpy. „Alpská vyhlídka“ je rozhledna dřevěné konstrukce s vyhlídkovou plošinou.

Rozhledna Moldaublick

Moldaublick, neboli Vltavskou vyhlídku, V 60. letech vystavěli hornorakouští obyvatelé, kteří se z ní kochali legendárním srdcem Vltavy, které pohltilo Lipno. Přesto je z rozhledny nezapomenutelný výhled na přehradu od Horní Plané až po Frymburk, Vítkův hrádekKleť, Větrné elektrárny na hranici u Přední Výtoně a mnoho dalších zajímavostí. Když budete mít štěstí, zahlédnete taky naši Hůrku s našimi penziony.

Otevřít trasu v mapy.cz

Jezerní vyhlídka nad Horní Planou, lehká procházka s krásnými výhledy (7 km, převýšení 123 m)

Vydejte se na parádní vyhlídku nad Horní Planou. Krásné výhledy na Lipno a okolí z nadmořské výšky 800 m n. m. vás nebudou stát moc sil. Je to jednoduchý výlet, takže děti s sebou.

Z autobusové zastávky Horní Planá, Lira to máte necelý kilometr. Z Rybí restaurace Hůrka zase 4 km pěknou lesní procházkou. Na Jezerní vyhlídku se dostanete pohodlně i na kole.

Tip Ubytování na jedničku: Nasedněte na autobus v Hůrce, zajeďte do Horní Plané. Vydejte se po zelené přes vyhlídku. Napojte se na žlutou trasu, která vás dovede k autobusu v osadě Královy dvory, odkud se dostanete snadno zpátky autobusem.

Dřevěná rozhledna je vysoká celkem 9 metrů, vyhlídková plošina leží ve výšce 5 metrů. Přesto očekávejte kruhový výhled, díky kterému spatříte: Lipno, Vítkův Hrádek, vojenský újezd Boletice, šumavský hřeben s vyčnívající Smrčinou, Hraničníkem i Plechým.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Třístoličník – tajemný hraniční vrchol, ze kterého obhlédnete 3 státy (19 km, stoupání 691 m)

Jak nám název našeptává, tak Třístoličník je tvořen skalami, které jsou na vrcholu seskupeny v trojici. Na jedné skále je umístěná vyhlídková plošina, ze které je parádní rozhled do 3 států: ČR, Německo i Rakousko. Na tomto výletě, který je snadno dostupný od Lipna, uvidíte tak rakouské i německé Alpy a pořádný kus celé Šumavy.

V místě vrcholu byla jedna z nejstarších prehistorických šumavských svatyní a některé „prameny“ uvádějí, že je lokalita aktivní i co se týče mimozemských civilizací. Čemu uvěříte, necháme na vás, ale až sem dojdete, tak ucítíte, že tohle místo má skutečně zvláštní náboj.

3 možnosti, jak výlet začít a jak se na Třístoličník dostat od Lipna

1. Výlet se startem na parkovišti pod Třístoličníkem

Pod Třístoličníkem se občerstvíte v turistickém hotelu Berggasthof Dreisessel, kam se z Hůrky dostanete přes Rakousko a Německo snadno autem. Na vrchol to tak máte přímo z vozu jenom pár metrů. Jde tedy o velmi nenáročný výlet, který stojí minimum sil.

2. Výlet vlakem z Hůrky kolem Lipna, start v Novém Údolí

Když nastoupíte na vlak v Hůrce u Ubytování na jedničku, tak jím dojedete na konečnou stanici u hranic v Novém Údolí. Odtud se po červené turistické značce vyšplháte po 7 km až na vrchol. Čeká vás tedy ještě cesta zpět stejnou cestou nebo si výlet můžete o něco prodloužit po turistických cestách na rakouské straně. A pak už šup zpátky k nám na Lipno.

3. Výlet z Nové Pece na Šumavě přes Plechý a Plešné jezero

Jestli máte rádi dlouhé výlety, začněte klidně u Lipna v Nové Peci. Cestou uvidíte Schwarzenberský plavební kanál, Plešné jezero, Plechý a Trojmeznou. Mezi Plechým a Trojmeznou stanete na velice zajímavém místě – na trojmezí,  kde se stýkají státní hranice tří států: Česka, Německa a Rakouska.

Tip ubytování na jedničku: Cestou od Schwarzenberského plavebního kanálu směrem k Plešnému jezeru potkáte občerstvení na Říjišti. Ideální místo pro pivko, limču a dobrou svačinu.

Tohle už je trochu delší výlet, 13 km. Pokud tento výlet spojíte s trasou z Trojmezí do Nového Údolí, máte z toho krásný celodenní výlet, na kterém si ukousnete pěkně tučný kousek Šumavy.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Ubytujte se v centru turistického dění

Využijte parádní polohu našich penzionů, odkud máte zajímavé výlety na všechny strany.

Vítkův Hrádek, výlet za krásnými výhledy na Lipno

Vylezte výletem na Vítkův Hrádek a uzříte výhledy, které jinde v okolí nenajdete. Pod vámi se rozprostře Lipno v celé své kráse, Novohradské hory a uvidíte i Alpy, když je pěkné počasí. Vítkův Hrádek je navíc nejvýše položený hrad v Čechách – nadmořská výška 1 053 m. Prohlédnete si nejrozsáhlejší dochovanou obytnou věž s tzv. donjonem. Hrádek ční 7 km od Frymburku, nad osadou Sv. Tomáš.

Pod Vítkův hrádek dojede autem. Zaparkujete u restaurace a nahoru to máte pár stovek metrů. Ideální výlet i pro děti. Společně si tak vychutnáte jedinečný výhled na Lipno.

Tip ubytování na jedničku: Jestli se chcete projít krásnými lesy, zaparkujte ve Frymburku, přeplujte Lipno přívozem a dejte si pěší výlet z Frýdavy až nahoru, který zabere 6,5 km. Další možností je podniknout výlet z Přední Výtoně po červené turistce. I tento výlet zabere 6,5 km. Naše video z hrádku je tady.

Web Vítkův Hrádek.

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Grafitový důl v Českém Krumlově

Staňte se na chvíli horníky. V Českém Krumlově se v Grafitovém dole vrátíte časem zpátky, obléknete si hornický mundůr, dostanete do ruky lampu a zfáráte do dolu. Projedete se důlním vlakem a vystoupíte tam, kde se před několika staletími začal těžit grafit. Zjistíte, že tohle černé řemeslo vám dá zabrat, i když je to jenom jako. Výlet sice trošku dál od Lipna, ale za to výjimečný zážitek.

Zdroj fotek a dalších informací – Grafitový důl

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Naučná stezka lesních her ve Stožci (4 km zábavy pro děti)

Udělejte si s dětmi pěkný výlet vlakem podél Lipna až do srdce šumavských kopců. Nasedněte na stanici Černá v Pošumaví, která leží u penzionu Daniela, a vystupte ve Stožci. Ocitnete se v malé vesnici, kolem které vede zážitková naučná stezka lesních her.

Na okružní 4 km trase najdete 14 zábavných zastavení s celou řadu interaktivních vzdělávacích prvků, které se zabývají životem v přírodě a obnovou lesa. Vlaky směrem tam a zpět jezdí 6x denně. Zdroj fotek npsumava.cz

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Naučná stezka Olšina (7,3 km)

Projděte si naučnou stezku kolem rybníku Olšina jedinečnou šumavskou přírodou. Na hráz se snadno dostanete vlakem ze zastávky Černá v Pošumaví. Vystoupíte přímo na hrázi, kde je nástupní místo naučné stezky.

Rybník Olšina leží kousek od Lipna a je tak ideálním kratším výletem pro rodiny. Území kolem rybníka bylo desítky let v rámci vojenského prostoru Boletice uzavřeno a nabízí tak pohled na původní mokřady, rašeliniště a smíšené lesy (zdroj fotek: vls.cz).

Informace o naučné stezce Olšina

Otevřít trasu v mapy.cz

Použiji rychlý přehled tipů na Lipno výlety

Pěší výlet kolem našich penzionů

I kolem našich penzionů najdete řadu zajímavých výletů. Stačí “vystrčit nos” a rázem jste v krásné přírodě. Ani se nemusíte řídit značenými turistickými cestami. Kolem je spousta skrytých polních a lesních cest, po kterých to máte kousek třeba na houbaření nebo na piknik. Až přijedete, ukážeme vám, které výlety jsou kolem Lipna a Hůrky nejhezčí.