Kam na Šumavě, když prší? 4 tipy na suché aktivity

Tipy, co dělat na Šumavě, když prší.

Šumava umí být nevyzpytatelná. To ale neznamená, že si to tady nemůžete užít, i když se spustí provazy z nebe. Máme pro vás několik tipů, kam na Šumavě, když prší. 

Obsah článku

Kam na Šumavě, když prší? Máte na výběr

1. Muzeum Volary a expozice v alpském domě

2. Kam na Šumavě, když prší s dětmi? Do Muzea loutek

3. Kam na Šumavě za extra zážitkem, když prší? Grafitový důl volá

4. Svět pod hladinou v blízkém Frymburku

Kam na Šumavě, když prší, a vám se nikam nechce?

Kam na Šumavě, když prší? Máte na výběr

Většina z vás si zamlouvá víkend nebo dovolenou v Jižních Čechách dopředu. Pokud chcete kvalitní ubytování, tak je třeba myslet obvykle půl roku dopředu, u některých apartmánů a penzionů klidně i rok. Holt dobrých míst je pomálu. S takovým předstihem si to počasí zkrátka neobjednáte. A tak musíte být připraveni také na otázku, kam Šumavě, když prší. 

Nemějte obavy. Šumava a Lipensko je oblast bohatá na zážitky. Takže ať už přijde májový deštík, nebo solidní průtrž mračen, vždycky je co dělat. Můžete v okolí navštívit spoustu zajímavých muzeí, expozic a dalších parádních míst. Tak už si pojďme odpovědět na otázku, kam na Šumavě, když prší. 

1. Muzeum Volary a expozice v alpském domě

Volarský dům připomíná iluzi Alp uprostřed Šumavy. Volary totiž dříve vypadaly jako „alpská vesnice“ se vším všudy. Netypická architektura starých Volar vycházela ze skutečnosti, že Volary byly v 16. století kolonizovány rázovitou a do sebe uzavřenou komunitou horských dobytkářů z oblasti Tyrol či Štýrska, která si přinesla a po staletí uchovávala tradiční zvyklosti. Volarské muzeum je právě takovým typem roubeného domu, který nikde jinde v České republice nenajdete.

Volarské muzeum můžete navštívit v jednom z historických volarských roubených domů. Mezi stálé výstavní expozice patří „Pochod smrti„, „Staré Volary ve fotografii“ a „Zlatá stezka„. Další výstavní expozicí s názvem „Dětský ráj“ je dětský pokoj vyrobený ve 40. letech minulého století.

Tady je web muzea Volary

2. Kam na Šumavě, když prší s dětmi? Do Muzea loutek

Hlavní atrakcí Muzea loutek v Českém Krumlově je divadlo s loutkami, ve kterém si můžete s dětmi zahrát některou z mnoha loutkových pohádek. V prvním ze dvou pater expozice pak můžete vidět například loutky zámeckých pánů, broučky, Rusalku, Spejbla s Hurvínkem a mnoho dalších postaviček.

Půda domu skrývá pohádková zákoutí s vodníky, čerty, draky a loupežníky z okolních hvozdů a jiné tajemné stvoření. Část půdy spolu s loutkami a rekvizitami je věnována době nedávno minulé. Druhá část je věnována současným loutkářům. Takže otázku “kam na Šumavě s dětmi, když prší”, máte jednoznačně vyřešenou. Tady můžete strávit klidně celý den a nudit se nebudete. A kdybyste měli chuť na něco děsivějšího, navštivte Muzeum útrpného práva

Kam na Šumavě, když prší? Třeba do Muzea loutek.

Zde víc informací o Muzeu loutek

3. Kam na Šumavě za extra zážitkem, když prší? Grafitový důl volá

Staňte se na chvíli horníky. V Českém Krumlově se v Grafitovém dole vrátíte časem zpátky, obléknete si hornický mundůr, dostanete do ruky lampu a zfáráte do dolu. Projedete se důlním vlakem a vystoupíte tam, kde se před několika staletími začal těžit grafit. 

Zjistíte, že tohle černé řemeslo vám dá zabrat, i když je to jenom jako. Výlet sice trošku dál od Lipna, ale za to výjimečný zážitek. Takže pokud se stále ptáte, kam na Šumavě, když prší, tak Grafitový důl je pecka. 

Informace o Grafitovém dole

4. Svět pod hladinou v blízkém Frymburku

Vydejte se s dětmi do Frymburku k moři. Zní to zvláštně – moře na Lipně? Ale ano. Opravdu zde můžete obdivovat krásy podmořského světa. Steve Lichtag, známý český cestovatel, režisér a spisovatel pro vás ve Frymburku vybudoval „Svět pod hladinou“. Na ploše 500 m2 zde najdete přes 30 akvárií, ve kterých můžete pozorovat a obdivovat podmořský svět. A nejsou zde jen mořská akvária, ale i sladkovodní, ve kterých můžete pozorovat známé ryby našich vod.

Svět pod hladinou najdete ve Frymburku, ve Wellness Hotelu Frymburk. Otevřeno je každý den od 11 do 20 hodin. Základní cena je 150 Kč, děti do 3 let mají vstup zdarma.

Kam na Šumavě, když prší, a vám se nikam nechce?

I taková možnost tady je. Záleží pouze na tom, jak dobře si vyberete ubytování. Třeba v našem penzionu Daniela je tolik místa, že si tady vystačíte. Děti mají k dispozici obrovskou dětskou hernu, která má rozlohu 40 m2. Tady když se sejde partička dětí, tak vy se o ně starat nemusíte. 

Můžete si vybrat třeba knížku z naší bohaté knihovny a dát si v pokoji nohy nahoru. Nebo si posedíte v restauraci, kde pro vás máme všechno vždycky připravené. 

Pobyt v penzionu Daniela si zamluvíte tady>>