Přehrada Lipno – gigantická kráska chránící a sloužící

Přehrada Lipno si své přízvisko „jihočeské moře“ díky své obří rozloze rozhodně zaslouží. Rozprostírá se mezi Národním parkem a Chráněnou krajinnou oblastí Šumava. Je největším umělým vodním dílem v České republice. Ročně láká deseti tisíce turistů, kteří si kolem přehrady hledají ubytování k letním i zimní dovoleným.

I vy můžete zažít takový výhled. Třeba z chatek a apartmánů penzionu Eder. Přijeďte na LIpno!O tom, jak je přehrada Lipno výjimečná, vás přesvědčí několik čísel:

  • rozloha hlavní nádrže: cca 4 870 ha
  • objem: 306 milionů m3
  • nadmořská výška: 726 m (při maximální výšce hladiny)
  • délka: 48 km
  • šířka: 10 km (u Horní Plané)
  • průměrná hloubka: 6,5 m
  • největší naměřená hloubka: 21,5 m
  • výška hráze: 25 m
  • doba výstavby: 1952 až 1959

Co bylo před Lipnem – krátká historie

V třetihorách v místech dnešní přehrady Lipno bylo oblast horní Vltavy jezerem. Nezkrotná síla Vltavy však přírodní hráz prolomila a řeka si vytvarovala vlastní řečiště. V 17. až 19. století řeka trápila místní obyvatele krutými povodněmi, které se neustále a vytrvale opakovaly. Už v těchto dobách se začaly rodit myšlenky o vybudování přehrady, která by pomohla zkrotit vodní živel.

První skutečné a hmatatelné důkazy o snaze vystavět přehradu Lipno máme už z roku 1890, kdy po velké ničivé povodni vydal inženýr Daniel brožuru, ve které navrhuje vybudování několika menších přehrad na horní Vltavě. Po povodni 1920 myšlenka přehrady ožívá, ale ani tentokrát se nepodařilo vykoupit potřebné pozemky.

Projekt přehrady Lipno s elektrárenskou turbínou vznikl až po 2. světové válce. Samotné práce začaly v roce 1952 a první kubíky vody začaly proudit přehradnou v pondělí 15. června 1959 v 17 h a 55 min.

Vodní elektrárna ukrytá ve skále

Vodní elektrárna přehrady Lipno I se schovává v kaverně – 38 metrů vysoké uměle vykutané jeskyni, v hloubce 160 metrů. Voda k dvěma Francisovým turbínám přivádí dvě šachty o průměru 4,5 metru přes komoru kulových uzávěrů.

Turbíny spojené s generátorem dosahují při maximálním průtoku úctyhodných 60 MW. Dál voda teče 3,6 km dlouhým kanálem do vyrovnávací nádrže Lipno II nad Vyšším Brodem.

Menší sourozenec – vyrovnávací nádrž Lipno II

Pravé jméno přehrady Lipno je vlastně „Lipno I“. Je to dáno tím, že u Vyššího Brodu se nachází méně známá nádrž s elektrárnou Lipno II. Úkolem této malinké přehrady je zachytávání vody při provozu hlavní přehrady ve špičkách a slouží také k rovnoměrnému vypouštění vody do říčního koryta.

Lipno II má rozlohu 12,4 ha, objem 1,6 mil. m3, hráz je vysoká 11,5 m a dlouhá 224 m. Leží v nadmořské výšce 558 metrů a během ubytování na Lipně a výletu do Vyššího Brodu se na ni nezapomeňte kouknout.

Přehrada Lipno – perla usazená v nezkrocené Šumavě

Zrod lipenské přehrady byl primárně účelový – ukočírování Vltavy pro ochranu okolního života a využití brutální síly vody k výrobě energie. Jakmile se však Lipno naplnilo, dalo vzniknout něčemu jedinečnému.

Stvořilo se Jihočeské moře, schované mezi lesy a loukami, lemované malebnými vesničkami, které vás vábí k ubytování. Přehrada Lipno otevírá svou náruč všem lidem, kteří si potřebují odpočinout od únavného koloběhu životu a chtějí si pasivně či aktivně vychutnat místní nesrovnatelnou atmosféru a prožít víkend či dovolenou napěchovanou zážitky.

Lipno je specifické tím, že ať se ubytujete kdekoliv v okolí přehrady a máte jakoukoliv náturu, najdete si pro sebe tu nejlepší zábavu.

Můžete ráno na motorovém člunu rozrážet těžkou mlhu a ulovit svou největší rybu v životě. Můžete chytat bronz na pláži, nebo si v zimě zajet do nejlepšího šumavského skiareálu – Hochficthu. Můžete se toulat po lesích, objevovat přírodní památky, nebo na kole poznávat místní architektonické dědictví. Ve stylových restauracích se můžete zakousnout do candátů, štik i jihočeských bašt a lokat zdejší pivo.

Na jezerní krajině kolem Lipna můžete dělat cokoliv. Je to jenom na vás, jestli si ubytujete v okolí přehrady s rodinou, nebo s veselými přáteli.

Jenom si dejte majzla na jednu věc – Lipno vzbuzuje vysokou závislost a může se stát, že se stane vaší srdeční záležitostí na celý život.

Dobový dokument o stavbě přehrady Lipno