Hrady a zámky na Lipensku – objevte dávnou historii kraje

Češi jsou národem turistů a milovníků hradů a zámků, o tom není pochyb. Svědčí o tom každoroční vysoká návštěvnost těchto památek. Prostě máme rádi ten nádech tajemna, spjatý s historií míst, o kterých někdy víme více, někdy méně a někdy téměř nic.

Láká nás odhalování tajemné roušky, necháváme na sebe působit genia loci. Dnes se podíváme na hrady a zámky známé, méně známé, ale i téměř zaniklé. Jedno je ale všechny spojuje, najdete je v bezprostředním okolí Lipna. Tak jdeme na to.

Hluboká nad Vltavou – jihočeský skvost

Tento zámek by vydal na samostatný článek nebo spíš publikaci. Na druhou stranu, o této notoricky známé národní kulturní památce, jedné z nejvýznamnějších v kraji, si může každý na internetu vyhledat sám jednoduše spoustu informací. Takže my se na ní podíváme spíše jen telegraficky.

Historie sahá až do 13. století, kdy zde stála raně gotická tvrz. Na jejím místě postavil Vilém z Pernštejna koncem 15. století gotický zámek. Zhruba o století později jej páni z Hradce, noví majitelé, přestavili na renesanční zámek. Počátkem 18. století byl zámek opět přestavěn, tentokrát ve slohu barokním.

Na Hlubokou je to od Ubytování na jedničku trošku dál, ale stojí to za to.

Současnou podobu ale Hluboká získala až v 19. století. Kníže Jan Adolf II. se rozhodl pro radikální řez. Celý stávající zámek nechal strhnout a nechal postavit zcela nový zámek v anglickém stylu, inspirovaný královským zámkem ve Windsoru.

Nutno podotknout, že již v době vzniku čelila stavba kritice a mnohými odborníky byla od samého počátku považována za kýč, do českého prostředí se nehodící. Pokud jste zde ještě nebyli, určitě se tu vydejte a udělejte si na věc vlastní názor.

Veškeré informace najdete na stránce zámku>>

Vítkův Hrádek, věčný strážce Lipna

Na toto zajímavé místo se můžete vydat z Přední Výtoně nebo z Frýdavy. Nabízí se pěší varianta (žlutá či červená značka) nebo jízda na kole po cyklostezce. Každopádně počítejte se zhruba 300m převýšením.

Vítkův hrádek (nebo také Vítkův kámen) je nejvýše položená zřícenina hradu v celém česku. Taky je odtud parádní výhled do širokého okolí, při dobrém počasí až do Alp. Nejzachovalejší je právě vyhlídková věž, která byla nedávno rekonstruovaná.

Nejkrásnější výhledy na Lipno jsou právě z Vítkova Hrádku.

Hrad byl založen v polovině 13. století. Později střídal své majitele a od roku 1948 byl využíván armádou jako hláska protivzdušné obrany a chátral až do téměř úplného konce. Dnes se o hrad stará Spolek přátel Vítkova Hrádku, který se také zasloužil o zdařilou rekonstrukci jeho částí.

Až do roku 1990 patřilo místo do hraničního pásma a přístup zde nebyl možný. Hrad byl znovu zpřístupněn veřejnosti až po 60 letech, v roce 2005.

Zajímavostí je, že zde byl panskou šlechtou vězněn v roce 1394 král Václav IV, syn krále Karla IV.

Info o Vítkově Hrádku zde>>

Hrad Rožmberk, sídlo jednoho z nejmocnějších rodů

Hrad Rožmberk je neodmyslitelně spjat se stejnojmennou obcí, jejíž je hlavní dominantou.

Jak napsal historik August Sedláček v roce 1884: „Málo jest v Čechách hradů, kteří se Rožmberku krásnou svou polohou a starověkým rázem svým vyrovnají, jest tato kolébka rodu mocného, který po králi první v zemi místo míval, pravým obrazem staročeského mohutného hradu“.

Když pojedete na Rožmberk, vezměte to rovnou přes Vyšší Brod.

Tento popis je natolik sugestivní a přesný, že už skoro není co dodat.

Hrad byl vystavěn v polovině 13. století na skalním ostrohu nad řekou Vltavou a jedná se o nejstarší sídlo Rožmberků. Ti zde byli až do konce 16. století.

Dále se zde vystřídaly rody Zrinských, Švamberků a Buquoyů, kteří hrad vlastnili až do roku 1945, kdy jim byl na základě Benešových dekretů znárodněn. Dnes je ve vlastnictví státu a je spravován Národním památkovým ústavem.

Na hradě se pravidelně konají nejrůznější besedy, koncerty a jiné kulturní akce.

Web hradu Rožmberk najdete po kliknutí SEM>>

Gotická tvrz Pasovary

Tato nenápadná zřícenina leží severně od Lipna, mezi obcemi Světlík a Slavkov a je k ní nenáročný přístup po modré turistické značce.

Na Pasovarech vás zaplaví tajemno a atmosféra středověku.

Bývalá gotická tvrz je dnes chráněna jako kulturní památka ČR. Pochází z konce 13. století. Střídali se na ní různí majitelé, až přešla do vlastnictví města Český Krumlov. To ji využívalo k hospodářským účelům a definitivní ránu tvrzi zasadil požár v roce 1907. Od té doby byla ponechána svému osudu.

Pověstnou poslední ránu ji zasadila po roce 1945 československá armáda, která ji svým nešetrným zacházením de facto zruinovala.

Feudální tvrz Slavkov a skromný Louzek

Ve Slavkově ještě chvíli zůstaneme. Přímo v obci se totiž nachází bývalé feudální sídlo a gotická tvrz, jehož historie také sahá až do konce 13. století.

I malé tvrze mají své kouzlo.

Název Slavkov vznikl z vlastního jména majitele, má význam „Slávkův dvůr“.

Stavebně se jedná o jednu z mála památek, kde se zachoval původní vztah jednotlivých složek venkovského šlechtického sídla. Hlavním prvkem je i dnes čtvercová věž. Na konci 18. století byla přestavěna ve zvonici a opatřena hodinami. Kolem věže je obytné stavení. Panské sídlo obklopoval čtverec hospodářských budov, uzavřený kamennou hradbou se střílnami a malý kostel.

Budovy v novější historii sloužily např. jako jednotřídní škola či jako fara. Dnes je palác s věží opět soukromým majetkem.

Louzek - v malebném údolí blízko Rožmberka.

Abychom učinili úplnosti zadost, měli bychom zmínit ještě zříceninu hradu Louzek, ležící asi 4 kilometry jižně od Kraslice. Jsou tu poměrně vysoké zbytky obvodových zdí bývalého paláce a pozůstatek věže. I tato památka (dokonce kulturní památka ČR) má rozhodně své kouzlo.

Tak snad jsme ve vás vzbudili aspoň kousek zvědavosti a objevitelského zapálení a vydáte se během vaší návštěvy Lipna některou z výše zmíněných památek navštívit.

Šťastnou cestu!