6 parádních výletů na Šumavě, které jsou mimo hledáčky turistů

Šumava je jedno z našich největších a nejkrásnějších pohoří. Rozkládá se nejen v rámci Šumavského národní parku, ale taky v rámci CHKO Šumava. Jestli se chcete vydat na místa, kam plány turistů tak často nesměřují, tady je máte. Krásné, ale přesto ne tak probádané. Objevte výlety na Šumavě, které si zamilujete. 

Když se řekne výlet na Šumavě, často vás napadnou nejznámější místa jako Plechý, Plešné jezero, Modrava, Kvilda apod. Tady se v sezóně toulají davy turistů a to výletování není zase tak úplně příjemné. 

Jestli si chcete užít krásný výlet na Šumavě a přitom mít dostatek klidu, vybrali jsme pro vás méně známá, ale přesto zajímavá místa. 

Výlet na Šumavě č. 1 – Vodopády svatého Wolfganga

Lipensko je jedno z center šumavského výletování. Přesto tady najdete místa, která budete mít jenom pro sebe. Jedním z nich jsou Vodopády svatého Wolfganga, které najdete kousek od Vyššího Brodu u věhlasného cisterciáckého kláštera. 

Tenhle výlet na kraji Šumavy je snadno dostupný od Lipna, protože sem pohodlně dojedete autem přibližně za 15 minut. Z Vyššího Brodu se vydáte po žluté pohodlnou stezkou, kterou zvládnou i děti (ne však v kočárku). 2 kilometry tam, 2 kilometry zpátky a je po výletě. 

Vodopády svatého Wolfganga na mapě

Výlet na Šumavě č. 2 – na Knížecí Stolec v prostoru Boletice

Tenhle výlet směřuje do zapomenuté a nedávno zavřené Šumavy do vojenského prostoru Boletice, který se postupně po 70 letech otevírá veřejnosti. Knížecí stolec v nadmořské výšce 1 236 metrů je veřejnosti přístupný pouze o víkendech a svátcích, ale stojí za to. 

Vrcholové partie hory jsou pokryty skalními útvary a až na loučku na jižní straně vrcholu je Knížecí Stolec celý zalesněný. Celý prostor Boletického prostoru má z přírodovědného hlediska mezinárodní význam, příroda je zde úchvatná a chráněná. A přesto tenhle výlet na Šumavě patří mezi ty méně známé. 

Jak si výlet na kraji Šumavy naplánovat? Jednoduše. Dostanete se tam pouze po modré turistické stezce. Ideální je zaparkovat v Uhlíkově. 

Knížecí stolec na mapě

Výlet na Šumavě č. 3 – do nejjižnějšího bodu ČR

Tenhle výlet na Šumavě vás nadchne. Zavede vás do okolí bývalé osady Radvano, kam se dlouhá léta kvůli “železné oponě” nesmělo. Teď sem vede turistická stezka, kterou můžete pokračovat do Rakouska (pokud vám budou stačit síly). 

Výlet je sice trochu mimo Šumavu, ale jenom o pár kilometrů. Z Vyššího Brodu k nejjižnějšímu bodu vede několik tras, ale my doporučujeme vyrazit z vesničky Studánky. Nevíme, kolik je tu studánek. Ale jistě víme, že je tady pěkný minipivovar. Není nad to se před výletem trochu posilnit… 

K bodu se snadno dostanete po modré a žluté turistické trase. Pokud se vám nechce tenhle výlet na okraji Šumavy šlapat pěšky, dostanete se tam i na kole. 

Cestou na jih spatříte Vyšebrodský průsmyk, který rozděluje Šumavu a Novohradky. A kousek za hranicemi zase můžete navštívit švédské šance s palisádovým opevněním. Zkrátka výlet, který stojí za to. 

Nejjižnější bod ČR na mapě

Výlet na Šumavě č. 4 – Josefova štola kousek od Černé

Abyste podnikli na Šumavě super výlet, nemusíte ani daleko cestovat od Ubytování na jedničku. Blízko Černé v Pošumaví je otevřena nová technická památka – portál Josefovy štoly, kam vede nově zbudovaná štěrková naučná stezka.

Josefova štola se nachází se nedaleko osady Mokrá v lesním úseku kousek od tzv. malého Lipna. Dostanete se tam kolem chalupy u Baštýře

Oblast Černé v pošumaví byla několik desetiletí významným producentem grafitu. Do štol prosakovala voda a tak se začaly razit odvodňovací štoly, jako je právě Josefova štoly z roku 1897. Celková délka této odvodňovací štoly tak měřila přes 2 kilometry. Její vyústění je osazeno kamenným portálem dekorovaným knížecí korunkou. 

Jako bonus tohoto pohodového šumavského výletu se můžete přímo u štoly posilnit z osvěžujícího pramene. Cestu zvládnete i s kočárkem

Výlet na Šumavě č. 5 – Rosenauerova nádrž

Je libo další extra zajímavý výlet v srdci Šumavy? Vydejte za bývalým vodním dílem, které sloužilo jako zásobárna vody pro plavení dřeva na Schwarzenberském plavebním kanálu a ve skutečnosti je vlastně jeho počátečním bodem.

Rosenauerova nádrž je dnes již nefunkční s protrženou hrází a bez vody. Plocha zarůstá. Nicméně jsou zde dodnes dochovalé zbytky velkého díla Josefa Rosenauera, který Schwarzenberský kanál projektoval a stavěl. Na jeho památku je u nádrže jeho pomník. 

K nádrži je možné dojet na kole či dojít pěšky a to ze Stožce, z Nového Údolí nebo proti proudu kanálu třeba i z Jeleních Vrchů.

Rosenaureova nádrž na mapě

Výlet na Šumavě č. 6 – Stožecká kaple

Další zajímavý výlet na Šumavě má dvě varianty. Jednu přímější a prudší, druhou delší, ale za to vhodnou i pro kočárky. Cílem je vždy Stožecká kaple, na kterou ční krásná vyhlídka ze Stožecké skály.

Stožecká kaple (Kaple Panny Marie)  je dřevěná poutní kaple, ležící v nadmořské výšce 950 metrů, byla vystavěna v roce 1791 Jakoubkem Klauserem, kovářem z Volar jako poděkování za zázračné vyléčení zraku. Je postavena nad pramenem léčivé vody, která má dle legendy zázračné léčivé účinky. Během výletu můžete otestovat sami. 

Pozor: Kvůli hnízdění sokola se od března do poloviny července nesmí od Kaple na Stožeckou skálu.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Jiří Homer (@jiri_homer)

Stožecká kaple na mapě

Chcete víc výletů na Šumavě? Tady najdete dalších 18+ tras s mapami, tipy a popisy>>