Černá v Pošumaví – adrenalin a prima koupání

Vesnička Černá v Pošumaví leží na hlavní silnici vedoucí z Horní Plané, přes Hůrku, do Českého Krumlova. Kdysi známá lokalita díky těžbě grafitu sice ztratila své významné postavení, a to i díky zatopení několik obcí spadajících pod „Černou“ lipenskou přehradou, ale přesto je vyhledávanou turistickou lokalitou.

Pro naše ubytované je zajímavé, že když k nám chtějí cestovat vlakem, vystoupí na stanici Černá v Pošumaví, která však leží v Hůrce poblíž penzionu Daniela. Do Černé tak musíte přes Lipno, přes most.

Černá v Pošumaví se pyšní jedním unikátem – v obci najdete nejvýše položené čapí hnízdo v České republice, které je více než 50 let obýváno párem Čápů bílých.

Vyzkoušejte něco nového v Adventure Parku Černá v Pošumaví

Když jde o ubytování, jsou břehy Lipna perfektním místem. Když jde o adrenalin, je skvělým místem Adventure Park v Černé v Pošumaví. Z našich penzionů je to jenom 1,5 až 2,5 kilometrů – ideální procházka.

V zimě je tu pro vás připravená lyžařská škola a v létě? To nebudete vědět, kterou atrakci vyzkoušet dřív: záživný paintball v lese, opičí dráha v lanovém parku, longboarding, yachting, paddleboarding a lukostřelba…

Podívejte se sami na web Adventure Parku a vyberte si na zážitky pro svou zimní či letní dovolenou na Lipně.

Pěší výlet ke Štole Josef u Mokré

Okolí obcí Černa v Pošumaví a Mokrá bylo v minulosti bohatým nalezištěm grafitu. S těžbou začala Eggertova společnost, která po 40 letech, v roce 1866, doly prodala Schwarzenberkům. Od prvopočátků těžbu trápilo prosakování podzemních vod, se kterým si měla poradit štola dlouhá 2 240 metrů sloužící k odvodnění šachet v okolí Mokré.

Ústí Josefovy štoly je pozůstatkem těžby u Lipna a vy se k ní můžete vypravit po nové naučné stezce. Kamenný portál s vyzděným obloukem, římsou, volutami a dekorativním podstavcem s korunkou najdete hned u břehu přehrady, kam vás dovede štěrková cestička.

Ke štole se snadno dostanete také z Ubytování na jedničku v Hůrce. Vlakem podél Lipna pojedete jednu stanici do zastávky Olšov a odtud po zpevněné cestě směrem na východ na Mokrou.

Na běžkách kolem Černé v Pošumaví a dál

Kolem Černé v Pošumaví si projede pěkné běžkařské trasy, které jsou napojeny na okruhy kolem Horní Plané.Naše ubytování u Lipna láká hosty také kvůli precizně upraveným běžkařským trasám mezi Horní Planou a Hůrkou, na které naskočíte hned z našich penzionů.

Kvalitní běžecké stopy si můžete projet také kolem Černé v Pošumaví. Jsou udržované ve spolupráci s městem Horní Planá a jsou tak propojené.

Nejdelší okruh je 7 km dlouhý a vede z Černé v Pošumaví přes Jestřábí, Radslav, Bližnou, Dolní Vltavici a vrací se zpět přes prostor tzv. „Starého lomu“. Další zajímavá trasa vede z Černé v Pošumaví přes Slavkovice, Hubenov a zpět.

Historie poznamenaná výstavbou lipenské přehrady

Poprvé se o existenci obce dovídáme v darovací listině z roku 1268, kdy vesnici Hirschau věnoval král Přemysl Otakar II. svému purkrabímu Hirzovi. V roce 1585 se Černá poprvé v pramenech objevuje jako samostatná rychta: To díky založení pivovaru a mlýna Jakubem Krčínem z Jelčan. Černá zůstala sídlem vrchnostenského úřadu i za vlastnictví knížecí rodiny Eggenberků a Schwarzenberků.

Význam obce narostl v 18. století, kdy byla tuha vyhlášená vyhrazenou nerostnou surovinu. Její těžba se musela řídit báňským zákonem (do té doby ji místní sedláci dolovali nehornickou cestou). Grafitové doly otevřeli v roce 1812 Schwarzenbergové. Většinu ložisek zatopilo Lipno – zachoval se pouze portál Josefovy štoly u vsi Mokrá.

Stavba přehrady Lipno s sebou vzala částečně či úplně 18 dříve samostatných obcí, např. Dolní Vltavice, Jestřebí, Dolní a Horní Borková, Hubenov, Kozí Stráň, což způsobilo značný úbytek obyvatelstva.

Dnes je Černá v Pošumaví místem, kde kvete letní i zimní turistika, a kde mají své místo desítky chatařů.

Prolétněte se s námi nad Černou v Pošumaví