Lipno na kole skoro bez šlápnutí? 78 km z Nového Údolí až do Vyššího Brodu

Chtěli byste ujet pořádnou trasu na kole na Lipně, ale netroufáte si na větší kilometráž? Máme pro vás téměř 80 km, na kterých se většinou povezete z mírného kopce. Párkrát do pedálů šlápnout musíte, ale nečekejte nic hrozného. Odměnou vám bude Schwarzenberský plavební kanál, Jelení vrchy a úžasné výhledy na zvlněnou hladinu Lipna. Připravte se s námi na tuhle cyklotrasu…

Kdo by to nechtěl: Vést se pohodovou cyklotrasou, vidět nejzajímavější místa Šumavy kolem Lipna, a k tomu se v podstatě jenom vést. Takový výlet na kole je snad snem každého rekreačního cyklisty. V cíli pak na tachometru uvidíte úctyhodných 78 kilometrů, ale přitom nebudete mlít z posledního.

1. úsek, cyklotrasa podél Schwarzenberského kanálu: Nové Údolí – Ježová

Jako hosté Ubytování na jedničku ráno vstanete, posilníte se a vyrazíte na nádraží v Hůrce, kde ze zastávky Černá v Pošumaví putuje vláček až do Nového Údolí. Ideální je vyjet v 6:51, protože v Novém Údolí budete v 7:48 a máte tak dostatek času v klidu si celou cyklotrasu projet.

Dlouhá, ale přitom zvládnutelná cyklotrasa kolem Lipna. Když dojdou síly, snadno si ji zkrátíte.A protože máte ráno jistě spousty sil, čeká vás první maličké stoupání po cyklotrase č. 1023. Převýšení je přibližně 130 metrů na 3 kilometrech, což vyjedete za chvilku. Pak už vás čeká jenom lážo-plážo:

Po cyklotrase 1023 pojedete po rovince, až se napojíte na Schwarzenberský plavební kanál, která zaručeně teče z kopce – takže i vy pofrčíte jen s malou porcí námahy. Takto pojedete přibližně 33 km – jenom cestou se číslo cyklotrasy změní na 1033 a po překročení hranic s Rakouskem v Pestřicích na R27. Až se vrátíte znovu do Čech, pojedete po trase č. 1019.

2. úsek, cyklotrasa kolem přehrady k Lipnu nad Vltavou a do Vyššího Brodu

Šumavské kopečky máte za zády, hladinu Lipna před sebou. Po překročení přechodu v Pestřicích se po trase č. 1019 rychle přiblížíte k přehradě. Teď pofrčíte přes Frýdavu a Přední Výtoň (z Výtoně po cyklotrase č. 7) přímo k hrázi lipenské přehrady.

Trochu stoupání na začátku, ale pak příjemný mírný kopec dolů.Kdykoliv si budete myslet, že už toho máte dost a chcete to otočit „domů“, máte možnost. Z Frýdavy si to zkrátíte do Frymburku přívozem a zpátky k nám do Hůrky. Stejně tak to můžete zapíchnout v Lipně nad Vltavou a využít některý z cyklobusů směrem Hůrka.

Máte-li času na rozdávání, vypravte se po cyklotrase č. 1269 do Lopatné, odkud se současně s modrou turistickou značkou vrátíte na trasu č. 7, která vás dovede do Vyššího Brodu.

Z Vyššího Brodu se dostanete zpět vlakem přes České Budějovice, což je celkem časově náročné. Využít můžete také některý z cyklobusů.

Je pro vás tahle trasa stejně příliš dlouhá? Tak pro vás budou perfektní:

2 cyklotrasy pro celou rodinu, které začínají v Horní Plané.

Další tipy na cyklotrasy kolem Lipna najdete na stránce Cykloturistika.