Frymburk – malebné turistické městečko

Frymburk se rozkládá na poloostrově levého břehu přehrady Lipno a je vyhlášeným střediskem letní i zimní turistiky. Vede tudy „Jezerní cyklostezka“, která se vine podél Lipna až našemu ubytování u Lipna.

Městys Frymburk je ideální místo pro letní výlety po okolí či po vodě i pro zimní vyžití – okolní kopce nabízejí upravované běžkařské trasy vedoucí až do Lipna nad Vltavou, Skipark Frymburk a při dostatečné tloušťce ledu tu nastoupíte na nejdelší bruslařskou dráhu na světě. Z našich penzionů a apartmánů se do Frymburku dostanete za 15 minut autem.

Zimní Frymburk – běžky, sjezdovky i brusle

Frymburk je krásný i v létě, ale ubytovaní na Lipně ho hojně využívají také v zimě. Z Hůrky se sem dopravíte snadno autem do 15 minut a najdete tu od každého něco:

Ve Skiparku Frymburk si vyzkoušíte lehčí sjezdovky a hlavně tu vypustíte děti v Activity Parku Médi Kubíka. V přilehlých kopcích projede řadu upravených běžkařských tras – ty nejhezčí vedou přes kopec Koliště až do Lipna nad Vltavou. A když nám na Lipně přeje mráz, nastoupíte zde na bruslařskou ledovou magistrálu a můžete odsud dojet až k nám do Hůrky, o víkendu třeba do Rybí restaurace na pořádný dlabanec.

Více o zimním vyžití najdete na stránce Zimní pobyty.

Letní chuťovka, kde je co dělat

Frymburk je díky své zajímavé poloze také bezvadným místem pro letní cestování. Vede tudy řada cyklostezek: Lehčí podél Lipna, ale také ty kopcovitější kolem vrcholu Kaliště. Lesy vyzývají k procházkám, houbaření a na Naučnou stezku Lipno, která je zaměřená na lesní hospodářství a na život v lese.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na vodní vyžití: Na veřejné pláži se zdarma vykoupete a občerstvíte se. Ve Frymburku je také funkční přívoz, který vás převeze do Frýdavy, části obce Přední Výtoň. Odsud je krásný výlet na nejvýše položený hrad u nás – Vítkův Hrádek.

Pro dobrodružné duše máme jeden tip: V našem Ubytování na jedničku vám půjčíme motorový člun se slevou 20 % a vy si tak můžete do Frymburku doplout!

Na Martě – křížová cesta a Panna Marie Bolestná

Odmysleme si na chvíli všechny přírodní zajímavosti, kvůli kterým se dovolenkáři ubytovávají u Lipna. Nad Frymburkem ční výšina zvaná Na Martě, kde ve výšce 830 m. n. m. stojí kaple Panny Marie Bolestné Vysoká Muka. Když chytnete ideální podmínky, spatříte odsud Plechý, Hochficht a dokonce i Alpy.

Ke kapli vystoupáte po křížové cestě, která byly dříve vybudování ze želu – lipenský statkář Adlabert Donauer na ní věnoval koncem 19. století 600 zlatých. V 50. letech byla zničena. V roce se začala opravovat a v roce 2000 byla vysvěcena.

Historie Frymburku, významné plátenické městečko

První písemná zmínka o Frymburku je doložená z roku 1270. Původně osada na obchodní stezce spojující Čechy a Horní Rakousko začala růst na významu po založení kostela sv. Bartoloměje v roce 1277 a díky rozvoji plátenictví.

V 16. století Frymburk dosáhl světového významu – obchodní rod Greiplů vyvážel zdejší plátno přes Terst až do Ameriky. Během 19. století stoupl počet obyvatel Frymburku až na 4,5 tisíce obyvatel a patřil mezi nejlidnatější sídla v okolí.

Centrum na vás dýchne svou bohatou historií. Kromě dominantního kostela sv. Bartoloměje si zde můžete prohlédnout Kamenné plotny z 16. až 17. století, kašny, pranýř, mariánský sloup či reliéf Adlaberta Stiftera.

Podívejte se na dechberoucí záběry Frymburku z výšky