Frymburk – malebné turistické městečko

Přívoz ve Frymburku, který vás doveze do Frýdavy vstříc třeba výletu na Vítkův Hrádek.Frymburk se rozkládá na poloostrově levého břehu přehrady Lipno a je vyhlášeným střediskem letní i zimní turistiky. Vede tudy „Jezerní cyklostezka“, která se vine podél Lipna až našemu ubytování u Lipna.

Městys Frymburk je ideální místo pro letní výlety po okolí či po vodě i pro zimní vyžití – okolní kopce nabízejí upravované běžkařské trasy vedoucí až do Lipna nad Vltavou, Skipark Frymburk a při dostatečné tloušťce ledu tu nastoupíte na nejdelší bruslařskou dráhu na světě. Z našich penzionů a apartmánů se do Frymburku dostanete za 15 minut autem.

Zimní Frymburk – běžky, sjezdovky i brusle

Frymburk je krásný i v létě, ale ubytovaní na Lipně ho hojně využívají také v zimě. Z Hůrky se sem dopravíte snadno autem do 15 minut a najdete tu od každého něco:

Ve Skiparku Frymburk si vyzkoušíte lehčí sjezdovky a hlavně tu vypustíte děti v Activity Parku Médi Kubíka. V přilehlých kopcích projede řadu upravených běžkařských tras – ty nejhezčí vedou přes kopec Koliště až do Lipna nad Vltavou. A když nám na Lipně přeje mráz, nastoupíte zde na bruslařskou ledovou magistrálu a můžete odsud dojet až k nám do Hůrky, o víkendu třeba do Rybí restaurace na pořádný dlabanec.

Více o zimním vyžití najdete na stránce Zimní pobyty.

Letní chuťovka, kde je co dělat

Pohled na Frymburk, který leží na poloostrově na břehu Lipna.Frymburk je díky své zajímavé poloze také bezvadným místem pro letní cestování. Vede tudy řada cyklostezek: Lehčí podél Lipna, ale také ty kopcovitější kolem vrcholu Kaliště. Lesy vyzývají k procházkám, houbaření a na Naučnou stezku Lipno, která je zaměřená na lesní hospodářství a na život v lese.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na vodní vyžití: Na veřejné pláži se zdarma vykoupete a občerstvíte se. Ve Frymburku je také funkční přívoz, který vás převeze do Frýdavy, části obce Přední Výtoň. Odsud je krásný výlet na nejvýše položený hrad u nás – Vítkův Hrádek.

Pro dobrodružné duše máme jeden tip: V našem Ubytování na jedničku vám půjčíme motorový člun se slevou 20 % a vy si tak můžete do Frymburku doplout!

Na Martě – křížová cesta a Panna Marie Bolestná

Výhled na Frymburk z návrší Na Martě, kde najdete kostelík a křížovou cestu.Odmysleme si na chvíli všechny přírodní zajímavosti, kvůli kterým se dovolenkáři ubytovávají u Lipna. Nad Frymburkem ční výšina zvaná Na Martě, kde ve výšce 830 m. n. m. stojí kaple Panny Marie Bolestné Vysoká Muka. Když chytnete ideální podmínky, spatříte odsud Plechý, Hochficht a dokonce i Alpy.

Ke kapli vystoupáte po křížové cestě, která byly dříve vybudování ze želu – lipenský statkář Adlabert Donauer na ní věnoval koncem 19. století 600 zlatých. V 50. letech byla zničena. V roce se začala opravovat a v roce 2000 byla vysvěcena.

Historie Frymburku, významné plátenické městečko

První písemná zmínka o Frymburku je doložená z roku 1270. Původně osada na obchodní stezce spojující Čechy a Horní Rakousko začala růst na významu po založení kostela sv. Bartoloměje v roce 1277 a díky rozvoji plátenictví.

V 16. století Frymburk dosáhl světového významu – obchodní rod Greiplů vyvážel zdejší plátno přes Terst až do Ameriky. Během 19. století stoupl počet obyvatel Frymburku až na 4,5 tisíce obyvatel a patřil mezi nejlidnatější sídla v okolí.

Centrum na vás dýchne svou bohatou historií. Kromě dominantního kostela sv. Bartoloměje si zde můžete prohlédnout Kamenné plotny z 16. až 17. století, kašny, pranýř, mariánský sloup či reliéf Adlaberta Stiftera.

Podívejte se na dechberoucí záběry Frymburku z výšky