Vyšší Brod – nejjižnější město ČR plné lákadel

Vyšší Brod je malebné městečko spočívající pěkně usazené v údolí Vltavy, pod přehradou Lipno II, obklopené krásnými lesy, které skýtají řadu zajímavostí pro výletníky.

Vyšší Brod je nejjižnější městečko České republiky a svůj věhlas si vydobylo hlavně jako centrum vltavského vodáctví a řadou historických památek, v čele s cisterciáckým klášterem. Nabízí toho ovšem mnohem víc – jenom se porozhlédnout.

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Klášter ve Vyšším Brodě je jediným fungujícím mužským cisterciáckým klášterem na našem území. Věřící se tu denně mohou účastnit tridentských mší.

Vyšebrodský klášter je jednou z nejnavštěvovanějších památek v okolí a není se čemu divit – založil ho už v roce 1259 Petr Vok z Rožmberka jako poděkování za to, že ho při povodních nespláchla Vltava. Gotická stavba je dochovaná téměř v původním stavu i s rajským dvorem, křížovou chodbou a knihovnou se 70 000 svazky.

Ve svých útrobách schovává také expozici Poštovního muzea, která stojí za návštěvu.

Poutní místo Maria Rast s křížovou cestou

Jednoho dne se v roce 1844 na místě legendárního odpočinku Panny Marie s Ježíškem, v úbočí Martínkovského vrchu, náhle z ničeho nic objevil svatý obrázek Panny Marie Sněžné. V roce 1887 tady skupinka pasáčku vystavěla kapličku, která pak vyrostla v poutní kostelík. Ten byl v roce 1898 ještě doplněný 14 zastaveními křížové cesty.

Vzniklo tak mariánské poutní místo Maria Rast am Stein (Panna Marie odpočívající na kameni), kde se každý rok konají 4 poutě.

K Marii Rast se dostanete z nádraží ve Vyšším Brodě po zelené, nebo žluté turistce. Doporučujeme to vzít nejdříve po zelené, protože stoupat křížovou cestou má svoje kouzlo a cestou zpátky na vás na žluté čeká další zajímavost:

Vodopády svatého Wolfganga na Opatské stezce

Vodopády, neboli spíš vysoké kaskády Menší Vltavice, šplouchají necelá 2 kiláky od Vyššího Brodu. Když to vezmete z Maria Rast od shora, nejdříve uzříte horní vodopád skládající se ze 2 stupňů. Zhruba po 20 metrech dojdete ke kaskádě, kde voda na 8 metrech překonává 3 metry výšky.

Nejenom, že vás zdejší šumění vody dokonale uklidní, ale taky můžete spatřit vzácného ledňáčka. V létě je voda perfektní pro otužilce, protože 8 až 12 °C nezvládnete jenom tak někdo.

Čertova stěna – ďáblova nedokončená zlomyslnost

Na Čertově stěně to vypadá, jako by tu někdo rozmetal žulové balvany bizarních tvarů. Podle legendy tuhle prácičku rozdělal čert, kterému se nelíbila stavba kláštera ve Vyšším Brodě. Jenže své dílo nestihl dokončit, šutry upustil a vznikla tak jedna z neoblíbenějších lokalit v okolí.

Pravdou je, že neuspořádaná hradba skal vznikla mrazovým zvětráváním v době ledové, kde se kameny postupně uvolňovaly a daly tak vzniknout suťovému poli. O jednom z balvanů zase kolují pověsti, že jde o posvátné místo slovanského boha dobra Svatoroha.

Čert ví, kdo to tady spískal. Když se ale potom ještě vypravíte na skalnatý vrcholek Luč, uvidíte celé Lipno, Čertovu stěnu a třeba dohlídnete až k nám, do Ubytování na jedničku.

Na Jakuba do vyšebrodského minipivovaru

Máte po tom všem výletování vyschnuto v krku? Spláchněte to lahodným Jakubem v obnoveném pivovaru v jednom z historických domů vyšebrodského náměstí. I když je pivovar nejmenší v širokém okolí, ochutnáte zde pivko vařené tradiční dekokční metodou, která je pro česká piva typická.

Popisovat vám tady vytříbenou chuť nefiltrovaných a nepasterovaných piv, to nemá smysl. Radši si zajděte do stylové pivnice Pajzl U Jakuba a okoštujte.

Centrum vodáků se vším všudy

Vyšší Brod je vyhlášené jako základna pro vodáky – odtud totiž po Vltavě startují ročně zástupy vodáků směrem do Českého Krumlova a Českých Budějovic. Najdou tady několik kempů, půjčovny kánoí a rádi se porozhlídnou po kraji.

I my vám můžeme zprostředkovat svezení po Vltavě, pokud se ubytujete v našich penzionech u Lipna. Zajistíme vám dopravu tam i zpět a přihodíme k tomu slevu 10 %.

To není k zahození, co myslíte?

Ochutnávka z historie Vyššího Brodu

První zmínku o městě najdeme v listině z 1. června 1259, kdy pan Vok z Rožmberka dává místnímu klášteru ve Vyšším Brodě rozsáhlé statky. Tehdy tudy vedla stará soumarská stezka, která vedla vyšebrodským průsmykem od Dunaje do Čech už v dobách Římanů. V roce 1528 uděluje Jan III. z Rožmberka Vyššímu Brodu výsadu městských práv a právo pečeti s vlastním erbem.

Díky odlehlé poloze byl Vyšší Brod po staletí chráněn před válečnými výpravami. Proto ve městě najdete tolik zachovalých památek. V roce 1870 se stal Vyšší Brod městem, v roce 1938 součástí Třetí říše. V 50. letech ztratil statut města, který mu dal zpět Parlament až v roce 1994.

Město Vyšší Brod a okolí z ptačí perspektivy