Horní Planá – klid a pohoda na břehu Lipna

Těžko byste kolem Lipna hledali sídlo, které má více obyvatel. Dokonce ani Lipno nad Vltavou Horní Plané nesahá po kotníky, co se týče počtu stálých obyvatel. Proto jde o lokalitu, která je hojně vyhledávaná pro ubytování.

Městečko Horní Planá má v záloze ještě několik trumfů: Leží v nejklidnější části lipenské přehrady, daleko od frmolu zábavního průmyslu a právě tady začíná nefalšovaná Šumava s nádhernou přírodou. Přesto vám nabídne všechno pohodlí, které na dovolené na Lipně potřebujete. Okolí je tak prima místem pro ubytování, pokud hledáte spíše klid a chcete být blíž k výletům, například na Plechý, k Plešnému jezeru nebo ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu.

Dostupnost Horní Plané je také jedním z důvodů, proč si naši hosté tolik oblíbili Ubytování na jedničku, ze kterého je to podél Lipna do města jenom 4 kilometry – autem, na kole, na bruslích, vlakem, autobusem.

Horní Planá: Město pod Houbovým vrchem s parádními výhledy

Město Horní Planá vás pobaví svou přírodou, procházkami i aktivní zábavou.Horní Planá se rozprostírá v mírném svahu, odkud máte snad v každém okamžiku vašich toulek úchvatné výhledy na Lipno, na bohaté louky a nekonečné lesy. Při západu slunce si budete připadat opravdu jako u moře.

Útulné městečko s řadou historických památek a skvělou vybaveností plynule přichází do okolních lesů, které vás pohltí svým klidem, vůní a nevšední krásou. Čistý vzdoušek vám rozvíří krev v žilách a vy tak budete plní sil na všechny aktivity, které vám okolí přináší na stříbrném podnose. Kdo by se v okolí Horní Plané nechtěl ubytovat?

Město Horní Planá je zkrátka lipenská perlička, ve které vás uvítají přívětiví lidé a vy se tady budete cítit trochu jako v jiné dimenzi.

Adalbert Stifter – „básník Šumavy“, který v Horní Plané žije dál

Spisovatel, básník a malíř Adalbert Stifter je nejvýznamnější osobností Horní Plané a širokého okolí. Narodil se v roce 1805 v rodině tkalce a obchodníka s plátnem. Vystudoval gymnázium, působil jako zemský inspektor obecných škol v hornorakouském Linci. Tady se věnoval svým literárním a vědeckým aktivitám a v roce 1868 zde také zemřel.

Horní Planá a Šumava vryla do Adalberta Stiftera hluboké stopy – vzpomínky i reálie našly svůj odraz v mnoha povídkách a románech, např. Z kroniky mého rodu, Popsaná jedlička, Hvozd, Vítek apod.

„Básníka Šumavy“ v Horní Plané a okolí ucítíte na každém rohu a přes všechna zajímavá místa spojená s jeho životem vás provede 5 km Naučná stezka Adalberta Stiftera. Okružní trasa vás protáhne po východním okolí Horní Plané. Začíná a končí u jeho rodného domku, vede přes centrum města a cestou natrefíte na několik vyhlídkových míst, Stifterův smrk,

Tip Ubytování na jedničku: Máte-li rádi delší procházky, můžete se na NS napojit cestou z Hůrky, z našich penzionů a apartmánů. Z penzionu Daniela vede modrá turistka přes Žlábek, na kterou se snadno napojíte i z apartmánů Nad Rybníky a penzionu Eder. Naše ubytování je zkrátka kousíček od Horní Plané a od všech zajímavostí v okolí.

Lesopark, příjemné pláže, BMX, motokáry i běžky v okolí Horní Plané

Na co si při ubytování vzpomenete, to na Lipně můžete. Přispívá k tomu Horní Planá svými neskutečnými možnostmi:

Když se rozhodnete ve městě odpočinout malou procházkou, projdete se směrem na kopec Dobrá voda přes lesopark. Tady v létě spočinete pod cypřiši, lipami malolistými či památnou lípou. U lesoparku se zase vyblbnou děti v BMX parku.

Když slunce pálí tak, že se nedá dělat nic jiného, než ulehnout u vody, zajdete si na pláž u Přístaviště Horní Planá, kde si zaplavete, zahrajete minigolf, volejbal, tenis.

Tip Ubytování na jedničku: Naši hosté na pláž v Horní Plané často vyrážejí na motorovém člunu. Vše o půjčovně motorových člunů najdete zde>>. Pro naše ubytované máme slevu 20 %.

Nasednete na převoz do Bližší Lhoty, odkud podniknete výlet ke Schwarzenberskému kanálu či na Plechý a Plešné jezero. Když prahnete po dávce adrenalinu, prosvištíte několik rychlých koleček na motokárách, jejichž stanoviště najdete na okraji Horní Plané.

V zimě zase prozkoumáte v Horní Plané přilehlé kopečky na strojově upravovaných běžkařských trasách, jež vás dovedou až k Ubytování na jedničku. Nebo to můžete vzít naopak – ubytovat se u nás poblíž Horní Plané a na výlety směřovat odsud.

Ubytování u Lipna v našich penzionech a apartmánech kousek od Horní Plané vám tak dává nespočet možností, jak si vychutnat zimní i letní dovolenou.

Historické památky protkávající Horní Planou

Každý, kdo využívá naše ubytování u Lipna, se rád vypraví do Horní Plané také kvůli kulturním památkám. Ve městě spatříte Stifterův pomník ve Stifterově parku, na náměstí pranýř a několik kašen, původně barokní faru a novobarokní radnici z roku 1896. Nejkrásnějšími a nejznámějšími památkami jsou však:

Kostel sv. Markéty v Horní Plané

Původně gotický kostel sv. Markéty dominuje centru Horní Plané a původní stavba pochází ze 13. století. Na kůru uzříte ranně renesanční malby z doby kolem roku 1520 a unikátní varhany krnovské firmy J. Klosse. Zajímavá je kostelní věž, která měla v minulosti zřejmě obranný charakter.

Na konci 17. století a pak ještě na začátku a v polovině 18. století byl kostel rozšiřován a barokně upravován.

Poutní kaple Panny Marie Bolestné u Horní Plané

Barokní Poutní kaple Panny Marie Bolestné vybudované v letech 1777 až 1779 ční na kopci Dobrá voda nad městem Horní Planá, na starém poutním místě.

Původně tu stála kaple už od roku 1384.  V letech 1993 až 1997 byl kostelík renovován. Vedle kaple naleznete také studnu zázračné vody, která prý hojí všechna zranění. A když se zde osvěžíte a bude fajn počasí, užijete si široké rozhledy po hornoplánsku. Určitě zahlédnete i vrcholky Alp.

Historie města Horní Planá – město na důležité obchodní stezce

Osada Horní Planá započala svou historii ve 14. století, kdy ji založili mniši z kláštera Zlatá Koruna. V roce 1349 udělil Horní Plané práva městysu Karel IV. Na rozvoj města měla obrovský vliv poloha na obchodní stezce spojující Čechy a Rakousy, posléze vybudování Schwarzenberského plavebního kanálu a stavba železnice.

Plavení dřeva a přitom poloha „trochu bokem“ zapříčinila, že město bylo poměrně bohaté. Zachovalo si svou tvář a vyhnulo se pohnutým osudům ostatních lipenských obcí. To je jedním z důvodů, proč je Ubytování kolem Horní Plané tak vyhledávané.

Kde se ubytovat v Horní Plané?

Horní Planá je malé městečko a tomu také odpovídá většina ubytovacích zařízení. Najdete tady spíše penziony rozeseté po městě. To je ideální, pokud chcete být přímo ve městě a mít po ruce výběr z restaurací, kaváren nebo letních kulturních akcí.

Jestli ale chcete ubytování poblíž Horní Plané, kde si dopřejete pohodu v klidu a se zahradou, hledejte spíše apartmány a chatky. Ty se rozkládají v dosahu města, maximálně do pár kilometrů.

Jednou z možností je Ubytování na jedničku, kde si vyberete z apartmánů, pokojů i chatek v Hůrce, jen 4 km od Horní Plané.

Horní Planá – zážitky na každém rohu

Horní Planá je také skvělé místo pro dovolenou se psem.