Na výlet za krásnými výhledy: Z Čertovy stěny přes Vyklestilku na Luč

Chodíte na dovolené rádi po zajímavých místech, která dýchají zvláštní atmosférou? Vypravte se na kopcovitý, 11 kilometrový výlet, který startuje na legendárních Čertových kamenech. Vrcholí na méně známém, ale za to na tajemném vrcholu Luč s jedinečným výhledem na Lipno. Probádejte národní přírodní rezervaci Čertova stěna-Luč.

Turisté rádi během dovolené na Lipně zdolávají nejvyšší šumavské vrcholy jako je Plechý, Knížecí stolec, Třístoličník. Rádi se kochají výhledy z nejvýše položeného hradu, z Vítkova kamene. Obvykle neminou ani pověstmi opředenou Čertovu stěnu. Na tomto místě také začneme. Pak se ale vydáme do míst, která stojí spíše bokem zájmu. Je to velká škoda – brzy se dozvíte proč.

Čertova stěna s „Ďáblovou kazatelnou“ – impozantní začátek výletu

K Čertovým kamenům můžete dojet jednoduše autem, zaparkovat, projít se tam a zpátky. V rámci výletu však doporučujeme nechat auto v Lipně nad Vltavou a k místu doputovat autobusem. Z lipenského přístaviště na zastávku „Vyšší Brod, Čertova stěna rozc.“ jezdí autobusy denně v 7:10, 12:20, 15:02 a 16:14. Následující hodiny pak strávíte krásnou procházkou po národní přírodní rezervaci.

Lákavý kraj Čertovy stěny a vábivé šumění Čertových proudů.Na vrcholku Čertovy stěny se od autobusové zastávky ocitnete během pár minut poklidné chůze. Je až celkem překvapující, že se najednou před vámi objeví mohutná skalní hradba s obrovským kamenem, kterému se říká „Ďáblova kazatelna“. O kousíček dál leží vrch Strašidelník, který je pokrytý mrtvými kmeny stromů, které shořely v roce 1988.

Legendu o Čertově stěně si přečtěte v našem jiném článku >>.

Z Čertovy stěny uvidíte působivé skalní útvary, jako jsou skalní hradby, izolované skály, kamenné pole a dohlédnete až do říčního koryta „Čertovy proudy“ (valící se Vltavu taky pěkně uslyšíte).

Až se dostatečně pokocháte, vypravíte se dál přes parkoviště po červené na Vyklestilku.

Kaplička a výhled na Vyklestilce – útočiště tajných vyznavačů

Utáhněte si pořádně boty, protože vás čekají 3,3 km do mírného a pak prudšího kopečka. Od Čertovy stěny budete stoupat po červené turistické značce tichými jehličnatými lesy, které jsou proložené malými skalními útvary. Při jejich zkoumání se nebudete nudit a cesta vám uteče jak nic.

Když se červená potká se žlutou, narazíte na malou kapličku. Po chvilce dorazíte na vrchol Vyklestilka, odkud máte Vyšší Brod s klášterem jako na dlani.

Kolem tohoto místa se také točí pověsti: Název Vyklestilka má původ v německém Wicklefkirche. Údajně totiž zdejší skály sloužily jako útočiště tajných vyznavačů Husa a Wicklefa.

Kdo ví.

A teď šupem dolů do Loučovic.

Z Loučovic na Luč za výhledem na Lipno, který jinde nenajdete

Pár stupínků po žebříku a stanete před dokonalým výhledem na Lipno.Z Vyklestilky povalíte až do Loučovic jenom z kopce. Projdete vesničkou, potkáte krámky a můžete se občerstvit před nejtěžším výstupem, na Luč. Ale nebojte, není to tak strašné, je to jen 2,5 km.

Z Loučovic vás na Luč povede modrá značka, která se hned za vlakovým nádražím zvedá a směřuje na 933 metrů vysoký vrchol. To nejzajímavější vás však čeká už 500 metrů pod vrcholem – vysoká skalní tvrz, ze které spatříte hráz přehrady Lipno a její vody. Nahoru se dostanete pomocí několika ocelových kruhů a žebříku. Věřte, že výhled stojí za to.

Pak už to je jenom kousek na vrchol, kde se budete proplétat roztodivnými skalkami. Následně stále po modré a z kopce až do Lipna nad Vltavou do svého auta, nebo na doplnění energie a tekutin.

Před Lipnem n/V se setkáte s malou oborou, kde na vás nejspíš vybafnou majestátní jeleni. Tak se jich nelekněte a pokochejte se.

Čertova stěna i Luč stojí za to. Prohlédněte si proč

Důležitá místa na mapě pro lepší představivost

Sledujte náš blog a Facebook. Každý týden pro vás máme tipy na výlety a akce, které se vám během dovolené hodí.

Přejeme vám, ať je vaše dovolená na Lipně přesně podle vašich představ.