Listopad? Na Lipně se není čeho bát

Dovolená na Lipensku v listopadu může být příjemným zážitkem, i když se jedná o podzimní období s chladnějším počasím a kratšími dny. Zde je několik nápadů na to, jak si užít dovolenou nebo prodloužený víkend. 

Obsah článku

Na Lipně je vždycky dobře, i v listopadu
Vyprázdněné turistické trasy
Všechny cyklostezky jenom pro vás
Ideální pro navštěvování historických památek
Pro relax a wellness je listopad jako dělaný
Listopad ve znamení Svatého Martina
Volnější kapacity a konečně pořádný výběr
Pár listopadových rad na závěr

Na Lipně je vždycky dobře, i v listopadu

V listopadu na Šumavě se počasí začíná měnit směrem k chladnějšímu a zimnějšímu. Je to již podzimní období, ačkoliv na začátku měsíce může být stále ještě mírnější počasí. Průměrné srážky se na Šumavě pohybují kolem 60 mm. Ve vyšších nadmořských výškách už může být také sníh. Na konci listopadu se často objevuje první sněhová pokrývka.

Možná se vám zdá, že tohle počasí není nic moc. Ale naopak je to ideální období, kdy si Lipensko můžete užít v pohodě a bez lidí. V létě plno kvůli koupání a výletování. V zimě zase kvůli lyžování a bruslení. Proto patří listopad na Lipně mezi ty měsíce, kdy se tady dá ještě něco dělat a není třeba se klestit davy na turistických a cyklistických trasách. 

A jak se říká, špatné počasí neexistuje. Jen špatné oblečení. Tak co si tedy na Lipně v listopadu počít? 

Vyprázdněné turistické trasy pro relaxační procházky

I v listopadu můžete využít krásné podzimní scenérie místní krajiny. Navštivte národní parky, přírodní rezervace a horské oblasti, kde si můžete užít procházky mezi zbarvujícími se stromy.

Listopad navíc ještě vybízí k houbaření. Lesy jsou v tomto období plné hub, včetně jedlých druhů, jako jsou hřiby, lišky a smrži.

Všechny cyklostezky jenom pro vás

Jasně, chce to trochu teplejší oblečení a taky trochu odolnosti. Ale odměnou vám budou zážitky na kole, které si jindy neužijete. Na cyklostezkách budete kralovat. A konečně si můžete užít všechny single traily jenom pro sebe. No a taky vás nebude nikdo kamenovat na turistických trasách, kde nebude ani noha. Tohle je prostě paráda. 

Ideální pro navštěvování historických památek

Méně turistů v listopadu znamená klidnější prohlídky památek. Horní Planá, Český Krumlov, Vyšší Brod… Tyhle a další památky vám budou přístupné komfortně, bez čekání a davů. Uvidíte, že si to užijete. A když se trochu ochladí, návštěva kavárn to vždycky spraví. 

Pro relax a wellness je listopad jako dělaný

Aktivní a zároveň odpočinkový listopad je fajn. Během dne si užijete svou oblíbenou aktivitu a večer můžete skočit třeba do vířivky. Třeba ve Frymburku si můžete užít masáže, saunu, privátní wellness nebo další relaxační vychytávky. 

Listopad ve znamení Svatého Martina

Svatý Martin, známý také jako Martin z Tours, je světcem katolické církve, jehož svátek se slaví 11. listopadu. Svatý Martin je spojován s několika tradičními zvyky a událostmi, které jsou součástí svatomartinského folklóru. Některé z těchto tradic jsou rozšířené v různých zemích, zejména v Evropě.

A i tady na Lipensku si tak můžete v listopadu užít některou ze svatomartinských tradic:

  • Svatomartinská husa: Jednou z nejznámějších svatomartinských tradic je konzumace husy. Je to zvyk, který má své kořeny v historii. Praví se, že Svatý Martin se zdráhal stát se biskupem a schoval se v kurníku. Když husy začaly kejhat a odhalily jeho skrýš, byl Martin zvolen biskupem. Proto se lidé rozhodli slavit svátek husou. Tradičně se podává husa pečená s červeným zelím a knedlíkem.
  • Svatomartinské víno: Dalším zvykem je první ochutnání mladého vína, které se sklízí na podzim. Vinaři otevírají své sudy a nabízejí ochutnávky nového vína, často spojené s různými oslavami.
  • Svatomartinské počasí: V mnoha evropských zemích existuje víra ve svatomartinské léto, což znamená, že v období okolo 11. listopadu může přijít období teplejšího a příjemného počasí, podobné létu.
  • Svatomartinské radovánky: V některých regionech jsou pořádány průvody nebo jiné akce spojené se svatým Martinem. Lidé se scházejí, zpívají, tančí a slaví za zvuku hudebních nástrojů.

No není tohle parádní čas? 

Volnější kapacity a konečně pořádný výběr

Víte, jak to v ty nejrušnější období bývá. Ubytování jsou často plná měsíce dopředu a vám nezbývá než vybírat něco, co se vám zrovna nelíbí. V listopadu není takový nával a vy si konečně můžete rezervovat své vysněné místo k pobytu, třeba Ubytování na jedničku na poslední chvíli. 

Pár listopadových rad na závěr

Pamatujte, že listopad je obdobím s kratším denním světlem a chladnějším počasím, takže si vezměte vhodné oblečení a plánujte aktivity, které vám umožní využít dny na maximum. 

Dovolená na Lipně v listopadu může být skvělým způsobem, jak si užít podzimní atmosféru a objevit krásy téhle oblasti  mimo hlavní turistickou sezónu.

Prozkoumejte naše kapacity v listopadu>>