Hurá do pralesa! Vyrazte s rodinou do boubínské divočiny

Pojďte se s námi vydat do skutečného pralesa. Že se vám nechce cestovat do tropických oblastí? Nevadí, stačí se ubytovat na Lipně. Na dosah pak budete mít návštěvu jednoho z nejstarších pralesů v České republice. Procházka mezi stromy starými až 400 let jistě stojí za to.

Nejstarší přístupný les v České republice

Boubínský prales je naším třetím nejstarším chráněným územím, vyhlášeným již v roce 1858. Smíšené porosty tvořené především smrky, buky a jedlemi jsou zde ponechány bez zásahu člověka již nejméně 150 let a tak můžete na vlastní oči spatřit, jak vypadá opravdová divočina.

Uvidíte pro zdejší území tolik typické chůdovité stromy nebo torzo největšího stromu rostoucího na našem území. Král smrků starý 440 let a dosahující výšky 57 m byl povalen sněhovou vichřicí v roce 1970.

Pohodlně s kočárkem i invalidním vozíkem

Načerpejte energii v tajemném Boubínském pralese. Ideálním výchozím bodem pro návštěvu Boubínského pralesa je osada Kaplice. Vydáte-li se sem autem, nechte jej na velkém záchytném parkovišti. Pokud dáte přednost výletu vlakem, vystupte ve stanici Zátoň – Boubín.

Odtud se vydáte po zelené turistické značce k malebnému Boubínskému jezírku. Zde začíná okružní naučná stezka Boubínský prales, na jejíž trase je 9 informačních tabulí. Ty vás seznámí s historií Boubína, vznikem a vývojem národní přírodní rezervace a pralesa, ale také s místní faunou a flórou.

Naučná stezka je bezbariérová a tak je vhodná pro vozíčkáře nebo třeba pro rodiny s kočárkem.

Za návštěvu stojí také zdejší informační centrum, kde můžete mj. zhlédnout krátké filmy týkající se NP  a CHKO Šumava nebo si poslechnout místní pověsti.

Výhledy na Alpské velikány

Zdatnější turisté mohou zdolat vrchol Boubín s nadmořskou výškou 1362 m. Odměnou za nastoupené metry jsou daleké výhledy z otevřené vrcholové plošiny 21 metrů vysoké rozhledny. Šumavu a její podhůří zde máte jako na dlani a za pěkného počasí je možné spatřit dokonce vrcholky rakouských Alp, například známý Dachstein nebo Grossglockner. Rozhledna je otevřena celoročně a vstup je zdarma.

Přístup k rozhledně je možný buď z Kaplice, nebo z vesnice Kubova Huť. Zde stojí za zmínku, že jde o vůbec nejvýše položenou železniční stanici v České republice.

Pokud vám dávka zdejší divočiny pořád nestačila, můžete se vydat po červené turistické značce a nakouknout ještě do blízké přírodní rezervace Milošovický prales.

Nenechte si ujít jedinečný zážitek v podobě procházky v samém srdci nedotčené přírody.

Ubytujte se u nás na Lipně a vydejte se objevit krásy Šumavy.