Lipno na kole: 2 cyklostezky pro celou rodinu se startem v Horní Plané

Už jste přemýšleli, kam se vydat po zimě protáhnout svaly s celou rodinou? Lipenská přehrada usazená mezi kopci má něco pro všechny milovníky rovných řídítek. Na březích nabízí pohodové cyklotrasy, které zvládnou nejmenší i senioři, a když zabrousíte hlouběji do kopců, své si užijí i vyznavači většího převýšení. Máme pro tipy na 2 cyklostezky, které si na Lipně vychutnají obě skupiny cyklistů.

Táta by si nejradši vzal horáka, jel někam do terénu, nebo do kopců pořádně roztočit pedály. Máma má zase radši rovinatou pohodičku se zajímavými zastávkami během cyklotrasy. A děti? Ty zvládnout snad cokoliv.

Jak to udělat, aby byli všichni spokojení?

Vezměte auto, naložte kola (pokud se vám je nechce tahat, tak si je tady snadno půjčíte>>) a nastavte navigaci na místa: Lipno – Horní Planá – Hůrka. Protože Lipno na kole, to je pro každého něco.

Dneska jsme pro vás připravili 2 zajímavé cyklotrasy kolem Lipna, které ukojí touhy celé rodiny.

25 nejlepších cyklostezek okolo Lipna včetně map a popisů pro vás máme na stránce Cykloturistika.

Rovinatá cyklostezka podél Lipna, z Hůrky do Nové Pece

Lipno na kole - pohoda podél severního břehu z Hůrky do Nové Pece. Tahle cyklostezka č. 33 a in-line trasa se táhne podél severního okraje Lipenské přehrady. Měří 15 kiláčků a nastoupáte na ní jenom 180 metrů, takže skoro nic.

Po celé délce na vás čeká krásný asfaltový povrch, podél kterého se vine železniční trať. Pokud svůj vůz zaparkujte například v Hůrce u vlakové stanice Černá v Pošumaví, v Nové Peci na Šumavě s klidem naložíte kola do vlaku a za pár minut jste u auta.

Cyklostezka podél Lipna je sice nenáročná, ale na dvou místech vás možná překvapí trochu větší kopečky – první je u Jenišova, druhý u Bělé.

Největším lákadlem cyklostezky č. 33 je, že se cestou nudit nebudete. Co na ní můžete vidět?

  • Rybí restaurace v Hůrce, kde si pošmáknete na čerstvých lahůdkách.
  • Koupání na pláži v Horní Plané.
  • Historické památky poklidného městečka Horní Planá.
  • Vyhlídkové místo u Bělé.
  • Výchozí místo pro další výlety podél Schwarzenberského kanálu či na Plešné jezero v Nové Peci.

Namazat řetězy a jedem celá rodina.

Náročnější okružní cyklostezka z  přes Stožec, Schwarzenbreský kanál a přívozem zpět

Krásná cyklostezka, která vede kousek u Lipna, pak podél Vltavy a hlavně Schwarzenberským kanálem.Taťkovi se trasa z Hůrky do Nové Pece zdála málo? Tak si dejte někde voraz a vypusťte ho na parádní okruh podél meandrující Vltavy přes šumavské hvozdy po dech beroucí cyklostezce, kde velkou část pofrčíte podél Schwarzenberského kanálu. Jako celodenní výlet tuhle cyklotrasu zvládnou i trénovanější děti.

Při výjezdu z Nové Pece se vám otevřou krásné výhledy na začátek jezera a ústí řeky Vltavy a dál už to jen samá nádhera…

Co na cyklostezce neminete:

  • Vltavský luh, kde při dostatku vody zamáváte vodákům.
  • Stožec s nedalekým geoparkem.
  • Nejkratší mezinárodní trať na světě a expozice Pošumavská jižní dráha.
  • Schwarzenberský plavební kanál.
  • Plešné jezero kousek od cyklotrasy.

A další zajímavosti na cyklotrase, které vám zpříjemní cestu. Jako velké finále se na kole poplavíte přes Lipno díky přívozu z Bližší Lhoty do Horní Plané.

Popis cyklotrasy:

Horní Planá (cyklostezka č. 33) – Hory – Nová Pec – Černý Kříž – Stožec (cyklostezka č. 1024) – Nové Údolí (cyklostezka č. 1023) – Jelení – Rozcestí Klápa (cyklostezka č. 1033) – Bližší Lhota – Horní Planá.

Jestli chcete mít všechny tyhle krásy po ruce a užít si Lipno na kole bez zdlouhavého dojíždění, využijte široké možnosti našeho Ubytování na jedničku.