Lipensko – pro každého něco

Česká republika je výjimečná tím, že na malém území najdete tolik přírodních i kulturních krás, které snad nejste schopni za celý život stihnout, ani kdybyste se rozkrájeli: Hory, vody, architektura, přírodní úkazy, tradice…

Existuje však lokalita, kde najdete úplně všechno. To místo se jmenuje Lipensko a je to jedna z oblastí, kterou byste při cestování a dovolených v žádném případě neměli vynechat. Jihočeské moře obklopené šumavskými kopci vám poskytuje tolik možností, jenom si vybrat. Proč se přijet podívat k lipenské přehradě?

Unikátní příroda Národního parku a CHKO Šumava

Když vyslovíte slovo „Šumava“, v první řadě si ji spojíte s přírodou. Není to jenom lipenská přehrada vybudovaná na řece Vltavě a krásně zasazená do okolní krajiny. Je to nespočet fascinujících přírodních zajímavostí, které se vám rádi otevřou.

Národním parku Šumava se můžete kochat na hřebenovkách, které se tyčí v nadmořské výšce nad 1 300 metrů a vystoupat na nejvyšší horu Plechý čnící nad ledovcovým Plešným jezerem. Nebo se zatouláte do pralesů okolo Stožce, projdete si Medvědí stezku, vyšplháte se na Smrčinu, nebo si zahoubaříte v okolí našich penzionů na břehu Lipna.

Pravý břeh lipenské přehrady je zase součástí CHKO Šumavy, která návštěvníky Lipenska není tak probádaná. Přitom je téměř nedotčená. Sousedí s vojenským prostorem Boletice severně od Horní Plané. Tenhle kout je plný divoké zvěře jako je rys, tetřev, los a dokonce vracející se vlk. Nádhernější a přitom dostupnou krajinu ve střední Evropě naleznete jenom těžko.

V Hůrce najdete naše Ubytování na jedničku, z nějž máte lipenskou přehradu i šumavskou přírodu jako na podnose. Perfektně se o vás postaráme ať jste pár, nebo jste na dovolené s dětmi či se psem. K dispozici jsou vám také naše restaurace.

Lipensko vás uchvátí překrásnou přírodou Národního parku a CHKO Šumava.

Lipenská přehrada, největší vodní plocha v ČR

Znáte u nás větší vodní masu, než je tzv. Jihočeské moře? Ačkoliv jde o umělou vodní plochu, lipenská přehrada do Šumavy prakticky „zarostla“. Sice díky ní zaniklo několik obcí, ale dnes vypadá tak přirozeně, jak jen to lze.

délkou 42 km a šířkou až 10 km Lipno nabízí tolik vodního vyžití, které nespočítáte na prstech obou rukou: kajak, kajty, jachting, surfování, plavání, plavby parníkem a další možnosti vodního vyžití, které vás nadchnou. Kromě toho je Lipenskou vyhlášenou rybářskou oblastí.

I naše ubytování u břehů Lipna přispívá svou trochou do mlýna: Půjčujeme motorové čluny s benzínovými i elektro motory, pro naše hosty se slevou 20 %. Kromě toho jsou všechny naše penziony tak blízko Lipna, že tu vůni vody cítíte z postele a dojdete za ní za pár metrů.

Když vás všechny ty aktivity unaví, prostě se natáhnete na některé z pláží a dáte si zasloužený relax.

Lipenská přehrada je středobod celé oblasti a ráj vodního vyžití.

Vltava, nejnavštěvovanější řeka u nás

Řeka Vltava je vlastně strůjcem Lipenska tak, jak ho známe posledních 50 let. Nejdříve si meandrovala krajem a až po jejím zkrocení vznikla krajina v dnešní podobě.

Nejdelší česká řeka napájí lipenskou přehradu a vydat se po jejím toku můžete nad přehradou i pod ní. Oba úseky mají své kouzlo, a proto Vltava patří mezi nejnavštěvovanější řeky u nás. V horních částech se klikatí nádhernou přírodou Národního parku Šumava, která je nezaměnitelná.

Pod přehradou se voda mění v proslulé Čertovy proudy, kde se jezdí i světové závody. Dále pak trasa z Vyššího Brodu přes Rožmberk dál a dál je vůbec nejproslulejším vodáckým úsekem u nás a stojí za to si ho aspoň jednou v životě propádlovat.

Máte-li touhy si kanoistiku nebo rafting při ubytování u lipenské přehrady vyzkoušet, není nic jednoduššího, než se obrátit na nás – zprostředkujeme vám m zapůjčení raftu, kánoe i s dopravou k řece a zpět se slevou 10 %.

Hora zábavy a atrakce pro dospělé i děti to je Lipensko

Co čekáte od své dovolené, když se ubytujete u Lipna? Absolutní leháro, pivečko, vínečko, gurmánské rybí specialitky? Nebo se chcete s celou rodinou vyřádit do sytosti?

Na Lipensku je všechno možné. Můžete odpočívat, skvěle se bavit, zabavit se na nejmodernějších atrakcích, nebo všechno dohromady. Známá Stezka korunami stromů, Království lesa, lanová centra, bobové dráhy, motokáry, vyhlídkové věže, dětská centra, podmořský svět ve Frymburku…

Všechny atrakce pro vás i vaše děti nejde vyjmenovat. O těch nejzajímavějších a nejnavštěvovanějších si přečte na stránce Aktivity na našem webu. Dalšími tipy vás postupně zásobujeme na našem blogu a Facebooku, abyste byli stále v obraze.

Díky Ubytování na jedničku se na Lipně nikdy nudit nebudete!

Kultura a historie na každém kroku

Ať se vypravíte z našich penzionů u lipenské přehrady na jakoukoliv světovou stranu, natrefíte na spousty kulturních a historických památek:

Nejvýše položený hrad v ČR – Vítkův hrádek, hrad Rožmberk na řece Vltavě, tajemný klášter ve Vyšším Brodě s unikátní knihovnou, Pašijové divadlo v Hořicích na Šumavě, světové dědictví UNESCO Holašovice a Český Krumlov, proslulý šumavský básník Adalbert Stifter z Horní Plané, křížové cesty a kostely snad v každé vesničce Lipenska…

Omámí vás tak dědictví, které kdysi naši předkové usadili do Lipenska a my se jím můžeme kochat do dnes.