Stovky kilometrů cyklostezek kolem Lipna a okolí

Poznávat Lipno a celou Šumavu na kole je jeden z nejlepších způsobů, jak si užít dovolenou. Můžete si vyrazit do hor pořádně roztočit pedály na obtížné cyklotrasy, nebo vyjet s rodinou prozkoumat méně náročné cyklostezky, které protkávají celé okolí jako pavučina. Pohodové vyjížďky si zde najdou i senioři.Ubytování v našich penzionech a apartmánech má pro všechny cyklistické nadšence jednu velikou výhodu – součástí budovy je velká kolárna, do které si bezpečně zamknete své stroje. A kdo nemá s sebou kolo, tak mu ho půjčíme.

Leccos už jsme sami kolem Lipna projezdili, a proto od nás přijměte pár rychlých typů na cyklotrasy a výlety, které vás zaujmou:

Z Hůrky do Horní Plané a zpátky

Když za zábavou do Horní Plané z Ubytování na jedničku, tak jedině na kole. Poslouží vám k tomu pohodová cyklostezka, která se klikatí kolem lipenské přehrady, a ze které jsou krásné výhledy na šumavské kopečky.

Tato cyklostezka s dokonalým povrchem je tak příjemná, že se vám možná nebude chtít slézat z kola: Napojuje se na ní další, s níž lehce dojedete do Hor a do Nové Pece, kde se začíná rozšiřovat Lipno.

Ať už si chcete vyjet do Horní Plané na pláž, na stezku Adalberta Stiftera, nebo na motokáry, nechte auto zaparkované u nás a vychutnejte si krásné výhledy na přehradu.

Pohodová cyklostezka podél vodní hladiny z Hůrky do Horní Plané.

Cyklostezka vojenským prostorem Boletice a podél Vltavy (38 km, převýšení 680 m)

Prozkoumejte neprobádaná zákoutí dlouho uzavřeného vojenského prostoru Boletice a kochejte se neskutečně zajímavou přírodou kolem Vltavského luhu.

Horní Plané nejdříve pojedete podél přehrady do Perneku, odkud se terén začíná zvedat k hranicím bývalého vojenského újezdu Boletice. Následně se přes Záhvozdí dostanete do obce Pěkná, kde se spojkou napojíte na úžasnou Vltavskou cyklostezku podél kroutící se Vltavy..

Trasa cyklotrasy:

Horní Planá (č. 1252) – Pernek – hranice újezdu – směr Bulov – jižně Černý Les – křižovatka Záhvozdí – Pěkná (č. 1031) – podél Vltavského luhu (č. 33) – Nová Pec – Horní Planá.

Jedna z nejnovějších cyklotras u Horní Plané, která je prosycená pravou šumavskou krajinou.

Cyklotrasa po okraji vojenského prostoru Boletice (27 km, převýšení 530 m)

Toulejte se na kole mezi přehradou Lipno a vojenským újezdem Boletice. Objevíte malebné pošumavské vesničky, rybník Olšinu, muzeum lesnictví a rybářství v Polné na Šumavě a nekonečno pěkných zákoutí, ve kterých si odpočinete v objetí klidné přírody.

Za zmínku stojí také maličká vesnice Hodňov, kde navštívíte kostel Nejsvětější Trojice z 18. století, při jehož výstavbě bylo využito řady prvků a materiálu ze zrušeného kláštera.

Trasa cyklotrasy:

Horní Planá – Hodňov (č. 1255) – Olšina – Květušín – Polná na Šumavě (č. 1254) – Polečnice – Otice – Hodňov – Horní Planá.

Poznejte zapadlé pošumavské vesničky v cyklostezce kolem Horní Plané a újezdu Boletice.

Lipenská magistrála, cyklostezka po levém břehu Lipna (58,5 km, stoupání 905 m)

Od “konce” Lipna na jeho začátek. Levobřežní páteřní cyklotrasa vás povede od historického města Vyššího Brodu, přes Loučovice k přehradě Lipno. Odtud pofrčíte přes Frymburk, Černou v Pošumaví až do Hůrky, kde se posilníte třeba v naší Rybí restauraci. Pak přes Horní Planou do Nové Pece, odkud se do našich penzionů snadno přepravíte vlakem.

Trasa cyklotrasy:

Vyšší Brod (č. 33) – Čertova stěna – Loučovice – Lipno nad Vltavou – Slupečná – Frymburk – Milná – Černá v Pošumaví – Hůrka – Horní Planá – Nová Pec.

Lipenská cyklo magistrála vás provede kolem celého levého břehu Lipna.

Schwarzenberská cyklostezka, naučný výlet historií (61 km, převýšení 866 m)

Na cyklotrasu naskočíte kousek od našich penzionů, v obci Černá v Pošumaví. Lipno přeplavíte přívozem v Dolní Vltavici a za pár šlápnutí už se ženete kolem Schwarzenberského kanálu, který sloužil k plavení dřeva. Přes Zadní Zvonkovou dojedete do Nové Pece, z níž už je skoro vidět Horní Planá. A pak? Pak už cítíte vůni domácí kuchyně z Restaurace Eder.

Trasa cyklotrasy:

Černá v Pošumaví (č. 1033) – Dolní Vltavice (převoz) – Kyselov (č. 1033) – Rozcestí u Janovy cesty (červená; č. 1019) – Koranda – Ježová (CLO) – rakouská Kanalstrasse – Zadní Zvonková (CLO; č. 1033) – Nová Pec (č. 33) – Horní Planá – Černá v Pošumaví.

Cyklostezka Rakouská, odpočinek na Plešném jezeře (38,6 km, převýšení 800 m)

Až se ráno probudíte, nemusíte nikam spěchat. Na startu cyklotrasy Rakouská se při krátkém stoupání z Horní Plané trochu zapotíte, ale pak už šlapete na pohodu. Přes Rakousko se objevíte u Plešného jezera, kde si dáte pauzu. Pak už frčíte převážně z kopce do Hůrky, kde vás v některé z našich restaurací čeká orosený iontový nápoj a výborná ryba.

Trasa cyklotrasy:

Horní Planá (č. 33) – Nová Pec – Říjiště – Plešné jezero – Plechý (CLO) – Holzschlag – Schönbach – Zadní Zvonková (CLO) – Přední Zvonková (modrá; č. 1020) – Bližší Lhota (převoz) – Horní Planá (č. 33).

Cyklostezka okolo Lipna, trénink pro otrlé (108 km, převýšení 1 755 m)

Máme tu něco i pro zarputilé cyklisty a extrémní vytrvalce. Cyklostezka okolo Lipna vám dovolí prožít celé Lipno a ochutnat každý kousek jeho břehu a všechny přilehlé zajímavosti – Frymburk, Vyšší Brod, Čertova stěna… Jedno jisté: Až se po celodenním výletu objevíte „doma v penzionu“, rádi se odměníte dobrou večeří a odpočinkem na gauči.

Zvládnete tuhle náročnou cyklotrasu?

Hůrka – Černá v Pošumaví – Milná – Frymburk – Slupečná – Lipno nad Vltavou – Loučovice (č. 33) – Čertova stěna – Vyšší Brod (č. 1033) – Mnichovice – Kapličky – Spáleniště – Pasečná –  Kyselov – Račín – Přední Zvonková – Zadní Zvonková – Huťský Dvůr – Schwarzenberský kanál – Nová Pec (č. 33) – Horní Planá – Hůrka.

Jezerní cyklotrasa, dvakrát přívozem přes Lipno (50,5 km, převýšení 720 m)

Pro koho je cyklostezka kolem Lipna příliš, může si zkusit poloviční variantu, ve které zůstanete neustále v kontaktu s přehradou. Jako celodenní výlet se hodí pro rodiny s většími dětmi, které ocení dvojité přeplutí Lipna a možnost několika zastávek na zajímavých místech.

Trasa cyklotrasy:

Hůrka – Černá v Pošumaví – Milná – Frymburk – Frymburk (převoz) – Frýdava (červená; č. 1019) – Rozcestí u Mostu (č. 1033) – Kyselov – Přední Zvonková (modrá; č. 1020) – Bližší Lhota (převoz) – Horní Planá (č. 33) – Hůrka

Adrenalin v Kramolíně, klidný floutrejl a rázný Bikepark

Toužíte po adrenalinu, který zmákne každý? Vyzkoušejte 5 km dlouhý floutrejl vedený lesem. Speciálně postavenou trasu pro bezpečnou jízdu na horském kole zvládnou i menší děti. Nástup na lanovku v Lipně nad Vltavou. Klopenky, vlny, lavice, kamenná pole, dřevěné lávky… Nový Bikepark ve svazích ski areálu Kramolín přivítá zdatnější bajkery na modré 1,8 kilometrové a červené 1,2 kilometrové trati s převýšením 200 metrů. Kola i vybavení si můžete půjčit přímo u lanovky.

Máte rádi adrenalinovou zábavu? Lipno na kole pro vás může znamenat také bikepark a floutrejl.

Cyklotoulání kolem penzionů

I když je poblíž penzionů nástupní místo na jednu z cyklostezek, která vás zavede třeba do Horní Plané, nemusíte se na Lipně řídit jenom žlutými cedulkami s číslicemi. Všude kolem je spousta skrytých polních a lesních cest, po kterých to máte kousek třeba na houbaření, nebo na piknik. Ukážeme vám, kde je to nejhezčí.