Rozhlédni se, člověče, než ti život mezi prsty uteče… Výlety kolem Lipna s nadhledem
Kdo se rád toulá po kraji, jistě ocení pohled na krásnou krajinu. Kdo chce vidět víc, musí výš – na kopec, na vrchol, nebo třeba na rozhlednu. Dostat se nad veškerou vegetaci, a užívat si nerušený výhled kam až oko dohlédne. Pozorovat známá i méně známá místa z neobvyklé perspektivy.
Přemýšlet, co vidíme za kopec, co je támhleto za město. To nás láká, baví, uklidňuje. I kolem Lipna taková vyhlídková místa či rozhledny najdeme. Pojďme si některé z nich představit.
Jezerní vyhlídka nad přehradou u Horní Plané
Jednou z nejnovějších vyhlídkových staveb je Jezerní vyhlídka u Horní Plané. Leží v nadmořské výšce 800 m a celá konstrukce stavby je ze dřeva. Byla postavena v roce 2016. Není sice příliš vysoká, má pouhých 8 m, ale i tak nabízí velmi pěkný polokruhovitý výhled do okolní krajiny.
Kromě Lipenské přehrady můžete vidět část hlavního šumavského hřebene, včetně nejvyššího vrcholu na české straně, Plechého (1378 m).
Rozhledna je volně přístupná celoročně.
Znovunalezený ráj na vrcholu Knížecího stolce
Téměř identická rozhledna, jako je ta Jezerní, byla postavena o pár let dříve (v roce 2012) na vrcholu Knížecího Stolce. Jedná se o nejvyšší vrchol vojenského prostoru Boletice (1236 m).
Donedávna byl vstup na toto území z vojenských důvodů přísně zakázán. Dnes je tu několik málo turistických tras a díky omezenému režimu vstupu je okolní příroda divoká a velmi zachovalá. Přes vyhlídku na Knížecím stolci vede modrá turistická značka.
Samotná dřevěná rozhledna měří pouhých šest metrů, ale je to naprosto dostačující. Výhled z ní je fantastický. Při dobrém počasí jde vidět až do Alp.
Za nejvýše položeným hradem v Česku
Za vyhlídku můžeme považovat i Vítkův hrádek (nebo též Vítkův kámen), což je malebná zřícenina gotického hradu ležící poblíž Lipenské přehrady, nad osadou Svatý Tomáš, 7 km od Přední Výtoně.
Zajímavostí je, že se jedná o nejvýše položenou zříceninu hradu v České republice. Leží v nadmořské výšce 1035 m n. m. a jedná se o kulturní památku.
A proč o této památce píšu v souvislosti s vyhlídkou?
Zříceninu si vzalo pod palec Občanské sdružení Vítkův Hrádek, jejíž členové se pustili do zdařilé rekonstrukce. Vidět to je nejvíce právě na věži, uvnitř které bylo vybudováno dřevěné schodiště s 61 schody. Vznikla tak rozhledna, ze které můžete obdivovat okolní přírodu, zejména šumavské vrcholy, Lipno, ale i Novohradské hory nebo kopce v Rakousku. Při dobré viditelnosti opět i Alpy.
Stezka korunovaná rozhlednou ve výšce 40 metrů
Určitě nemůžeme opomenout jedno z největších lipenských turistických lákadel vůbec, Stezku v korunách stromů. Ta je postavena na kopci Kramolín, ležícím nad Lipnem nad Vltavou.
O stezce samotné se můžete dočíst více v jednom z našich starších článků. Na tomto místě jen zmíním, že součástí stezky je i dřevěná rozhledna, postavená v roce 2012. Devítihranná vyhlídková věž sahá do úctyhodné výšky 40 metrů. Takže rozhodně nehrozí, že by vám ve výhledu něco bránilo. Naopak, vrcholky stromů budete mít hluboko pod sebou. Už kvůli tomuhle se tu rozhodně vyplatí zajet.
Rozhledna nabízí skvostné výhledy, na přehradu, Šumavu, Novohradské hory a třeba až do Alp.
Rozhledna je otevřena celoročně, kromě Štědrého dne.
Od listopadu do března je otevřeno od 10 do 16 hodin. V dubnu, květnu a říjnu mezi 10. a 18. hodinou. A od června do září se sem dostanete od 9:30 do 19 hodin. Během prázdnin je vždy v sobotu otevřeno až do půlnoci.
Rozhledna může být dočasně zavřena, pokud panují špatné povětrnostní podmínky.
Za výhledem k sousedům na Moldaublick a Alpenblick
Ani na rakouské straně Šumavy není o rozhledny nouze.
Jedna z těch nejznámějších a turisticky nejatraktivnějších je rozhledna Moldaublick, která dříve sloužila k méně bohulibému účelu, a to k ochraně hranic.
Byla postavena v roce 1968 na hoře Sulzberg, ležící ve výšce 1040 m. Je celá z kovu a má výšku 24 m. Nachází se nad známým zimním běžkařským střediskem Schöneben. V zimě se tedy dá k rozhledně dojet na běžkách po upravené stopě, v létě třeba na kole či pěšky po pohodlné silnici.
Rozhledna je otevřena od dubna do listopadu a nabízí výhledy především na českou stranu. Při dobré viditelnosti můžete vidět i vzdálenější Boubín či Kleť.
Pouhé dva až tři kilometry od Moldaublicku je další rozhledna s názvem Alpenblick. Byla otevřena v roce 2009 a její výška je 33 metrů.
Možná si říkáte, proč jsou dvě podobné rozhledny tak blízko sebe? Je to prosté. Z Moldaublicku uvidíte převážně českou stranu Šumavy. Rozhledna Alpenblick leží na opačné straně kopce Sulzberg a nabídne vám výhled především do Rakouska.