Nová Pec na Šumavě, obec na „začátku“ Lipna

Nová Pec je malá vesnička na kraji Národní parku Šumava, kterou najdete v místě, kde se meandrující říčka Vltava mění v majestátní přehradu Lipno.

Z našeho ubytování v Hůrce se sem dostanete snadno třeba vlakem, který kopíruje břehy Lipna přes Horní Planou, Pernek a jehož dráha směřuje do Stožce s konečnou zastávkou v Novém Údolí. Proč sem během dovolené na Lipně vyrazit?

Z Nové Pece na Schwarzenberský plavební kanál

V Nové Peci na Šumavě nenajdete nic moc zajímavého, kromě pár možností ubytování, pěkného výhledu na Lipno a několika restaurací. Vesnice je však dobrým výchozím bodem pro pěší i cyklo výlety – jednou z nejnavštěvovanějších je známý Schwarzenberský plavební kanál.

Z Nové Pece se na něj napojíte za 3 km mírného stoupání. Pak už stanete na Schwarzenberském plavebním kanálu, který spojuje přítok Studené Vltavy s řekou Grosse Mühl v Rakousku.

Schwarzenberský plavební kanál vybudovaný pro plavení dřeva je dlouhý 44 km a zdolává převýšení 255 m. Ideální je projet ho na kole, ale nabízí vám řadu zajímavých odboček, které vás dovednou na další atraktivní místa Šumavy.

U akvaduktu na Schwarzenberském kanálu se můžete napojit na turistku vedoucí na Plechý a Plešné jezero. V osadě Jelení, kde uzříte vodní tunel Schwarzenberského kanálu, zase můžete odbočit na krásnou, nejstarší jihočeskou naučnou trasu, Medvědí stezku, o které jsme už vám psali na našem blogu.

Přes 3 vrchy až na Plešné jezero pod Plechým

Pro turistické nadšence tu máte tip na celodenní výlet, který startuje přím v obci Nová Pec, provede vás Národním parkem Šumava přes majestátní kopce až na nejvyšší horu na české straně, Plechý.

Celá trasa měří 19 km, nastoupáte zhruba 800 výškových metrů. Pokud se nerozhodnete „ubytovat“ u Plešného jezera, připočtěte si k tomu ještě cca 8 km zpět k Lipnu do Nové Pece. Je to fuška, ale stojí za to – cestou potkáte divokou krajinu, Medvědí potok, přelezte kopce Smrčina/Hochficht, Hraničník a Studničnou.

Na Plechém se pokocháte výhledem na Plešné jezero, na Lipno, a pokud vám zbydou síly, můžete se ještě vrhnout na Trojmeznou a Třístoličník. To je dalších 9 km navíc pro skutečně otrlé chodce.

Střípky z historie Nové Pece na Šumavě

Obec Nová Pec byla založena v 17. století jako dřevařská horská ves. Svolení k založení obce vydal dne 15. listopadu 1689 vévoda Jan Kristián I. z Eggenberku. Všude kolem začal bujet sklářský průmysl, pro který bylo dřevo zásadní surovinou. Název obce je s největší pravděpodobností odvozený od vzniku zdejší smolné pece.

Nová Pec nejdříve patřila Vítkovcům-Rožmberkům, ale díky zadlužení ji museli předat císaři Rudolfu II. Po dalších peripetiích obec přešla do rukou Schwarzenberků, kteří ji drželi do pozemkové reformy ve 20. letech 20. století.

Prohlédněte si Plešné jezero a okolí z výšky