Přední Výtoň – malá vesnička pro velké zážitky

Rozlohou i počtem obyvatelem malá obec leží jako jedna z mála na pravém břehu přehrady Lipno. Naši ubytovaní ji vyhledávají převážně jako výchozí místo pro výlet na atraktivní Vítkův hrádek.

Když už se sem rozhodnete vypravit, je tady toho na zkoumání mnohem víc. Když se ubytujete v některém z našich penzionů, můžete do Výtoně připlout klidně po Lipně na motorovém člunu, kterým vám rádi půjčíme, a to se slevou 20 %. Jde to samozřejmě i autem, ale po vodě je to větší zážitek, obzvláště pro děti!

Vítkův hrádek, nejvýše položený hrad s báječným výhledem na Lipno

Po naší vlasti najdete stovky hradů, ale tenhle u Přední Výtoně, ten je skutečně jedinečný – je to romantická zřícenina, která je nejvýše položená u nás – 1 053 m n. m. Tento primáte je fajn, ale ještě lepší je, že je z něj snad nejkrásnější výhled na lipenskou přehradu. Za čistého počasí spatříte taky Alpy, Velký Priel i Dachstein.

Základní kámen Vítkova hrádku položil ve 13. století Vítek z Krumlova jako správní a obranné středisko pro široké okolí. Stal se zdrojem inspirace mnohých umělců – za zmínku stojí hlavně Adalbert Stifter, který pocházel z Horní Plané. Ten hrádek zachytil do svého románu Vítek.

V zimě vás tu přivítají o víkendech a svátcích, jinak během vaší dovolené na Lipně v ostatních ročních obdobích kdykoliv.

Kostel svatého Filipa a Jakuba Přední Výtoň

Historie původního farního kostela se začala psát v roce 1348, kdy byl založený za přispění Jana a Petra z Rožmberka. K vysvěcení došlo v roce 1523 biskupem z bavorského Pasova. Na počátku 16. století byl přestavěn v pozdně gotickém stylu a koncem 19. století zase obnoven.

Po válce začal chátrat – k rekonstrukčním pracím došlo až v 90. letech 20. století, díky čemuž si ho můžete prohlédnout v celé své kráse i vy.

Přírodní památka Svatý Tomáš

Vydáte-li se na Vítkův hrádek z Přední Výtoně, cestou narazíte na přírodní památku zvanou Svatý Tomáš. Najdete tady zachovalý smíšený horský suťový les, ve kterém žije řada ohrožených rostlin a živočichů.

Horské smrčiny a bučiny s bohatým mechovým patrem skrývají vzácné druhy rostlin, jako je vranec jedlový, plavuň pučivá, dřípatka horská. Úkryt tu nacházejí bezobratlí batolec, střevlík, dále ještěrka živorodá, holub doupňák, krahujec, sýc, lejsek malý… A když budete mít trpělivost a štěstí, spatříte dokonce rysa ostrovida a losa evropského.

Naučná stezka Svatý Tomáš kopíruje částečně žlutou a červenou turistickou stezku a plazí se také po vrstevnicích pod Vítkovým hrádkem. Pokud bydlíte v našem Ubytování na jedničku na Lipně, vyhraďte si na tenhle výlet v CHKO Šumava celý den – je toho tady ke koukání…

Stručná historie vesničky Přední Výtoň

Přední Výtoň (Heuraffl – v překladu „lesní chýše“) byla původně sídlem poustevníků řádu eremitů a pavlánů. Jejich pobyt v roce 1491 posvětil sám papež Innocenc VIII. Následně se stal Heuraffl poutním místem. Z prodávaných odpustků tu byl v roce 1523 vysvěcený kostel a klášter.

V 16. století klášter spravuje cisterciácký řád z Vyššího Brodu. Poutnictví i řád upadaly a v 18. století je Přední Výtoň zmiňována jako dřevařská osada. Dnešní název obce má podle pramenů nejspíš souvislost s poplatkem ve formě klád vytínaných z vorů plavených po Vltavě.

Lipno, Přední Výtoň a Vítkův hrádek okem dronu