Lipno nad Vltavou – továrna na zážitky

Lipno nad Vltavou je jednou z nejzajímavějších lokalit u přehrady. Původní osadu vzalo pod svou hladinu Lipno, takže v novodobé obci nenajdete žádné historické památky. Proto na vás místo nedýchne takovou tou přirozeností, jako třeba v Horní Plané či ve Vyšším Brodě.

Panuje tu tak zvláštní atmosféra, kterou však vynahrazuje vysoká koncentrace sportovních, turistických i odpočinkových atrakcí.

Skiareál Lipno – tuna zábavy na jednom místě

Ve Skiparku Lipno vás kromě lyžování oblaží také akční i rodinné traily.Když si někdo řekne „Lipno nad Vltavou“, tak mu v mysli hned naskočí místo, kde se dá najít tolik akční zábavy, se kterou si vystačí pár dní.

Na prvním místě stojí pěkný a dostupný Skiareál Lipno s 12 km sjezdovek, 7 vleky, snowparkem a dětským Foxparkem. V zimě se sem sjíždějí všichni ubytování kolem Lipna, protože dostupnost je z okolních obcí jako Hůrka či Horní Planá skvělá.

Součástí skiareálu je také Bikepark Lipno, který návštěvníkům s rovnými řídítky nabízí 3 km dobrodružných sjezdů v lesním terénu i rodinný Floutrejl. V areálu si půjčíte všechno vybavení a nahoru jak jinak než lanovkou!

Stezka korunami stromů v oblacích a Království lesa

40 metrová vyhlídková věž, 75 podpěrných sloupů, 8 km ochranných sítí a moře zábavy na Stezce korunami stromů. Tady uvidíte Lipno skoro z ptačí perspektivy a pokocháte se dalekými výhledy do kraje. Nahoře prožijete netradiční zážitky na 11 adrenalinových zastávkách, které jsou podél Stezky vytvořeny. Dolů se povezete nejdelším suchým tobogánem v České republice.

Ubytovaní na Lipně s dětmi také hojně využívají dětské hřiště v přírodě – Království lesa. Lesní hřiště si dalo za cíl pobavit a taky dětem přiblížit krásu a rozmanitost lesa. Děti si vyhrají, zablbnou a potrápí tělo na bludišti, mraveništi, trampolíně, lanovkách, dalších a dalších atrakcích.

Bobovka a lanový park pro bezpečné napětí

Nemají-li návštěvníci Lipna nad Vltavou dost a ještě se jim nechce jít vstříc svému pohodlnému ubytování, mají další možnosti na adrenalinové zážitky. Nabízí je 2 bobové dráhy, jedna korytová a druhá trubková, které sousedí se skiareálem Lipno. Tady je možné svištět s kopečka zcela bezpečně i se svými dětmi.

Vedle centrálního parkoviště je pro hosty připraveno několik druhů lanových cest, které jsou zakončené Fly kladkou nad hladinou rybníka. Vše je pod kontrolou zkušených instruktorů.

Co dál v Lipně nad Vltavou?

Samozřejmě, že Lipno nad Vltavou svým návštěvníkům nabízí ještě mnohem víc. Můžete tu v létě projezdit okolí na kolech i in-line bruslích, výletovat po turistických a naučných stezkách, v zimě běžkovat na upravených stopách a bruslit na Ledové magistrále. Zaplavete v Aquaworldu a děti unavíte v Hopsáriu.

Lipno nad Vltavou je nahuštěné zážitky a je jenom na vás, po kterých během ubytování u Lipna sáhnete.

Procházka historií Lipna nad Vltavou

Takhle to tu vypadalo před přehradou. Lipno jako malá vesnice a klikatící se a nezkrocená Vltava.Úplně první zmínku o osadě Lipno máme z roku 1530. Okolní obce jsou uváděny mnohem dřív, i později zatopený Kramolín. Na území dnešní obce bydlelo v sedmi původně nepropojených osadách asi 160 obyvatel.

Rozkvět obce začal s prohlášením voroplavby za svobodné podnikání. Dříve tu končila vorařská cesta – voraři museli vory rozebrat a převést je až do Vyššího Brodu na volech. Díky tomu tu dlouhá léta kvetl chov tažných volů.

Po vysídlení Němců po 2. světové válce oblast trpěla nedostatkem obyvatel. Spásou pro místní byla výstavba přehrady Lipna, jež přilákala dělníky z celé republiky. Byly zde postaveny domky pro ubytování dělníků – základ dnešního sídliště v Lipně nad Vltavou. Původní vesnička Lipna však byla skoro celá srovnána se zemí a v roce 1958 napuštěna.

Po Sametové revoluci Lipno nad Vltavou postihla krize, zvýšení nezaměstnanosti a konec některých důležitých podniků. Spása přišla v podobě zahraničních investorů, kteří Lipno n/V nastartovali směrem k jednomu z nejzajímavějších turistických míst u přehrady.

Pohled na Lipno nad Vltavou z výšin