Lipensko

Lipensko – pro každého něco

Hledáte místo pro dovolenou, kde si na své přijde úplně každý? Už nehledejte! „Zakotvěte“ u Jihočeského moře. Břehy přehrady Lipno jsou dokonalým místem pro ubytování: Koupání, rybaření, plavby na lodičkách, nezaměnitelná krajina NP a CHKO Šumava kolem. K tomu nekonečný výběr aktivit pro dospělé i děti, v létě i v zimě. Lipensko je dar z nebes křížící nádhernou krajinu a kulturní bohatství. Lipensko je také ideální pro dovolenou se psem.

Ubytování u Lipna znamená zážitky přeplněnou dovolenou. V jakémkoliv ročním období.

Přehrada Lipno – gigantická kráska chránící a sloužící

Přehrada Lipno je právem označována jako Jihočeské moře. Může za to rozloha největší vodní plochy u nás, ale taky neskutečné možnosti pro všechny výletníky i ubytované hosty penzionů a apartmánů na březích Lipna. Přehrada sice dala zaniknout spoustě obcím. Na druhou stranu ale stvořila místo s výjimečnou atmosférou, kde turistický ruch pomáhá všem obcím i návštěvníkům.

Jihočeské moře sice s sebou vzalo několik obcí, ale plně to nahrazuje svou krásou a možnostmi pro všechny dovolenkáře ubytované u Lipna.

Hůrka – místo pro dovolenou, kde je Lipno nejkrásnější

nejširším místě Lipna najdete jednu z nejklidnějších a nejzajímavějších vesniček na březích přehrady. Z původní Hůrky zbyla po budování „Jihočeského moře“ jenom část, ale ta předčí všechna vaše očekávání: Široký výběr ubytování, kvalitní restaurace, dostupnost městečka Horní Planá a perfektní místo pro dovolenou s dětmi a rybaření. Kolem je stále co podnikat. V krásné šumavské zimě i během letních slunečních dní.

Letecký pohled Stará i Nová Hůrka a Tajvan. Tady u Lipna "sídlí" Ubytování na jedničku.

Horní Planá – klid a pohoda na břehu Lipna

Vítejte v nejklidnějším městečku a přitom největším sídle u Lipna. Horní Planá se chlubí bohatou historií, kterou tu připomínají zajímavé kulturní památky. Ty perfektně ladí s okolní působivou krajinou, jež vám dovolí odpočinout si a poučit se na naučných stezkách. Moře aktivit i lenošení na písečné pláži, přívoz na druhou stranu Lipna do NP Šumava a další možnosti vám zaručí zábavu i během dlouhé dovolené.

I takové výhledy zažijete při výletě v Horní Plané.

Černá v Pošumaví – adrenalin a prima koupání

Kdysi proslulá vesnice byla jedním z největších nalezišť grafitu na světě. To už odnesl čas a Černá v Pošumaví se proměnila ve výhradně turistickou obec, kam pravidelně směřují za zábavou i hosté Ubytování na jedničku: Krásné písčité pláže, Adventure Park nabitý adrenalinem i upravené běžkařské trasy v zimě. Lipno je tu stejně teplé a mokré jako v Hůrce a výlet do Černé se vždycky vyplatí.

Černá v Pošumaví leží na mírném kopci, který klesá přímo k Lipnu.

Hořice na Šumavě – Pašijové hry a Pohádková rezervace

Hořice na Šumavě neleží přímo na břehu Lipna, ale pěším výletníkům, cyklistům i rodinám mají co nabídnout. Malé historické centrum překvapí pranýřem a systémem kašen. Hořice jsou ovšem vyhlášené tradičními Pašijovými hrami a Pohádkovou rezervací kousek za vesnicí, kde o prázdninách nesmíte chybět. Z Horní Plané a Hůrky do Hořic dojedete pohodlně vlakem směřujícím do Českého Krumlova.

Hořice na Šumavě vás překvapí krásným historickým jádrem. Děti zase ocení Pohádkovou rezervaci.

Nová Pec na Šumavě – obec na „začátku“ Lipna

Bývalá dřevařská ves Nová Pec na Šumavě leží v lokalitě, kde se Vltava začíná měnit v Jihočeské moře a kde vstoupíte do tajemných hvozdů Národního parku Šumava. Užijete si tady parádní koupání. Nová Pec na Šumavě je ale hlavně skvělým výchozím bodem pro toulání po lesích a po turistických atrakcích, jako je Schwarzenberský plavební kanál, Plešné jezero, Plechý a další přírodní památky.

V Nové Peci začíná Lipno růst až k nejširšímu místu u vesnice Hůrka.

Frymburk – malebné turistické městečko

Kdo přijede na dovolenou na Lipno, určitě nemine turistické městečko Frymburk. Jeho centrum leží na malém poloostrově, ze kterého vyrazíte na zajímavosti do všech směrů: Koupání v přehradě, křížová cesta s kostelem Panny Marie Bolestné, naučné stezky a v zimě Activity Park Médi Kubíka plus běžkařské trasy. Hosté Ubytování na jedničku si můžou půjčit člun a doplout na Lipno po vodě.

Město Frymburk leží na malé poloostrově vystrkujícím centrum do Lipna.

Přední Výtoň – malá vesnička pro velké zážitky

Do Přední Výtoně se dostanete nejsnáze autem, nebo po vodě výletní či půjčenou lodí. Vesnička je významná hlavně díky své poloze: Stovky turistů tudy proudí na nejvýše položenou zříceninu u nás, na Vítkův Hrádek. Cestou neminete přírodní památku Svatý Tomáš, ani kopec Velký Plešný. Okolní ukázkové lesy vás nenechají na pochybách, že jste součástí Šumavy.

Přední Výtoň je dobrým výchozím místem na výlet směr Vítkův Hrádek.

Lipno nad Vltavou – továrna na zážitky

Lipno nad Vltavou není skoro potřeba představovat. Je to centrum všech akčních aktivit i odpočinku pro všechny ubytované z širokého okolí. Ve Skiareálu Lipno a jeho okolí si zalyžujete, zaběžkujete. Projedete si 2 bobové dráhy, zašplháte v lanovém parku. Na kopci spatříte krásné výhledy ze Stezky korunami stromů a necháte vyřádit děti v Království lesa. Dole v Lipně si zase odpočinete.

Pohled na přehradu a vpravo Lipno nad Vltavou. Někde vzadu na vás čeká Hůrka s Ubytováním na jedničku. :)

Loučovice, první obec pod hrází Lipna

Obec Loučovice je první vesničkou pod sypanou hrází Lipna. Nenajdete příliš atraktivního ubytování, ale za to příroda tady čaruje. Z Loučovic se vypravíte na Medvědí horu, na Luč a na národní přírodní památku Čertova stěna. Vesnici ale zdobí hlavně Čertovy proudy na Vltavě, které jsou jednou z nejtěžších vodáckých lokalit na světě. Neváhejte ani chvilku a v Loučovicích se zastavte.

Za Loučovicemi se Vltava mění v Čertovy proudy, které jsou výzvou pro každého vodáka.

Vyšší Brod – nejjižnější město ČR plné lákadel

Vyšší Brod vás polije historií hned, jak jej spatříte. Ve městě sídlí jediný fungující cisterciácký klášter u nás. Na Martínkovském vrchu „sedí“ poutní místo Maria Rast s křížovou cestou a blízko je i pověstná Čertova stěna. Tradiční zastavení vodáků město udržuje v čilém ruchu, který zakousnete i vy. Určitě i při pití Jakuba ve vyšebrodském minipivovaru.

Do Vyššího Brodu můžete doplout, třeba z Loučovic. Ubytování na jedničku vám zajistí půjčení lodí i dopravu.

Rožmberk nad Vltavou – nejstarší sídlo slavného rodu

Rožmberk nad Vltavou je od Lipna trochu bokem, ale přesto je obvykle cílem většiny hostů Ubytování na jedničku. V údolí usazené městečko je plné historie: Nejznámější je hrad Rožmberk původně ze 13. století, kostel sv. Mikuláše s velkou věží i křížová cesta zakončená kaplí ve Studenci. Jak se sem dostanete? Nejlepší je to po vodě, tak jako všichni vodáci.

Rožmberk nad Vltavou patří mezi tradiční zastávky vodáků.