Jak vybrat dovolenou na Lipně?

Lipno je jednou z mnoha oblíbených lokalit pro dovolenou. A není se čemu divit – jihočeské moře, Šumava, spoustu možností na různé sportovní i odpočinkové aktivity… Jak tedy dovolenou na Lipně vybrat? Poradíme. 

Už jste se pokoušeli hledat třeba v Googlu slovní spojení “dovolená Lipno”? Ve výsledcích, aby se čert vyznal. Spousty možností, na jakém místě se ubytovat, jaké k tomu přibrat aktivity a tak dále a tak dále. 

Pokud to na Lipně neznáte a nemáte příliš přehled, zabere vám to nejspíš hodně zkoumání a taky času. 

Proto jsme připravili článek, který vám hledání dovolené na Lipně usnadní. Nebudeme vám tady říkat, že Ubytování na jedničku je široko daleko kolem to nejlepší. Prostě vám nahodíme jen pár nitek, které vás dovedou ke správnému rozhodnutí. 

Dovolená na Lipně podle lokality. V centru dění nebo v klídečku?

V první řadě byste si měli říct, na jakém místě se chcete během dovolené na Lipně ubytovat. Na výběr máte ze 4 hlavní možností:

1. Šrumec a aktivity hned pod okny

Chcete být na dovolené u Lipna v centru všeho dění? Ubytujte se v Lipně nad Vltavou. Původní obci schlamstlo Lipno a nová obec byla prvoplánově vystavěná kvůli turistice. Proto tady při dovolené najdete kompletně všechno po ruce – ski areál, hotely, apartmány, přístaviště… 

A vlastně všechno v okolí hráze Lipna bylo vystavěno kvůli turistům – cyklostezky, Království lesa, Stezka korunami stromů, bobová dráha, Hopsárium… Je toho hodně. 

Teď už záleží jen na vás, jestli vám to takhle během dovolené vyhovuje. V létě totální nátřesk, hlava na hlavě. Na druhou stranu jsou všechny zážitky dostupné pěšky. 

Dovolená na Lipně v největším turistickém lákadle.

2. Malá městečka u Lipna, která během dovolených pulzují

Lipno n/V je podle našeho názoru poměrně extrém. Kolem Lipna ale najdete také městečka, která jsou opravdová města, mají své kouzlo a při dovolené jsou tak akorát. Mluvíme hlavně o Frymburku a Horní Plané

Když se ubytujete tady nebo v blízkém okolí, máte po ruce komfort města a přesto jste o něco víc v klidu. Takže obchody, restaurace i zážitky a koupání jsou v dobrém dosahu. V sezóně to tady také žije, ale rozhodně o něco méně než v Lipně nad Vltavou. 

3. Drobné obce poskytující komfort a klid

Jestli pro vás dovolená na Lipně znamená hlavně odpočinek a klid, najděte si ubytování v nějaké klidně vesničce, třeba jako je naše Hůrka. Kolem Lipna jich pro svou dovolenou najdete dost, jen co lokalita, to jiná specifika. 

Na pravém břehu Lipna (např. Frýdava, Bližší Lhota nebo Nová Pec), jste už přeci jenom trochu odříznutí. Dojet někam do města na nákup, do kvalitní restaurace nebo za zábavou, to už vyžaduje víc času. 

Na levém břehu Lipna (Hůrka, Černá v Pošumaví, Kovářov) jste blíže veškerému dění. I když si dopřejete klid, dojezdová vzdálenost je pohodová

4. Dovolená u Lipna s odříznutím od světa

Potřebujete úplný detox od lidí? V tom případě je pro vás nejlepší najít si pro svou dovolenou nějaké odlehlé místo, ze kterého se snadno dostanete aspoň na koupání k Lipnu. 

Takové ubytování najdete například v osadě Svatý Tomáš pod Vítkovým hrádkem nebo v Jelení u Schwarzenberského plavebního kanálu. 

Dovolená na Lipně podle ročního období

Jedete na dovolenou na Lipno v létě kvůli koupání a výletům na kole nebo pěšky? Nebo v zimě kvůli lyžování a běžkování? 

Některá ubytování jsou tak dobře situovaná, že tam můžete jet v jakékoliv roční období a máte tam co dělat. Jiná jsou za super na jednu nebo druhou aktivitu. 

Proč to říkáme?

No, nenechte se někdy zmást cenou. V létě se může stát, že je ubytování příliš levné, ale pak během dovolené na Lipně zjistíte, že koupání je příliš daleko a do restaurace na pivko to máte 20 minut autem. 

Celá chalupa, apartmány, pokoje nebo chatičky?

Když dovolená, tak dovolená na plno. Šetřit se vyplatí jenom tak, aby to mělo smysl. Jít například do chatek, které jsou špatně vybavené, to nemá příliš smysl. Pokud v nich nenajdete ani kuchyňku, nebo aspoň vařič, vlastně ani neuspoříte. 

Stejně tak krásný apartmán, který v létě leží 5 km od Lipna, je na nic, jestli se chcete koupat. 

Tip: Chatky penzionu Eder jsou na velké zahradě, na které je grilovací domek, bazén a restaurace. K tomu kousek od Lipna. 

Proto si při výběru ubytování na dovolené u Lipna důkladně promyslete, jaký chcete komfort, jestli je kolem co dělat a jestli se vám to vůbec vyplatí. 

Vše pohromadě

A co děti, mají si kde hrát? 

Na dovolenou k Lipnu pravděpodobně vezmete i děti (pokud je neudáte prarodičům). Určitě je máte rádi nade vše. Ale taky si od nich rádi odpočinete, že? 

Proto je výhodné, když se ubytujete někde, kde je pro ně něco nachystané. Mnohdy stačí jen “zahradní výběh”, pískoviště, trampolína a je to. Čím víc zábavy jim ale ubytování nabídne, tím více pohody pro vás. Můžete si tak v klidu odpočinout, přečíst si knížku nebo se třeba jenom slunit. 

Je totiž třeba brát v úvahu, že děti mají nevyčerpatelný zdroj energie. A i když s nimi strávíte celý den na kole, stejně si ještě nějakou sílu najdou. 

Tip: Apartmány Nad rybníky mají obrovskou oplocenou zahradu s bazénem, pergolou, opičí dráhou, klouzačkou, trampolínou, pinčesem, pískovištěm… A to se hodí. 

Máte kam vyrazit, pokud chcete?

Jestli se chcete jenom vyvalovat (nic ve zlém, i to je třeba), tak tenhle odstavec rovnou přeskočte. Ale většina lidí si dovolenou u Lipna vybírá kvůli aktivnímu odpočinku. 

Výlety na kole, pěšky, koupačky, kulturní zajímavosti… 

Když se upíchnete někde bokem, najdete klid. Ale máte kam vyrazit? Užít si nějaký pěkný výlet do kopců nebo za památkou? Musíte kvůli tomu zbytečně trávit hodinu popojížďkami autem? 

Rozmysli se, rozmysli, na své štěstí při dovolené u Lipna pomysli. 

Přejeme šťastnou ruku při výběru dovolené na Lipně