Kam na Lipně? 4 netradiční tipy na výlet

Nebaví vás profláklé lokality tipu Stezka korunami stromů a Království lesa, kde je v sezóně plno k prasknutí? Poradíme, kam na Lipně, když chcete zkusit něco nového. 

Během dovolené si nejspíš několikrát pokládáte otázku “kam na Lipně”. Všude je toho tolik, že je těžké si vybrat. Za týden nebo 14 dní se všechno nedá stihnout a tak dumáte a dumáte. 

No a jestli zrovna nemilujete šílený frmol, ptáte se znovu: “Kam na Lipně, abychom se nemuseli brodit záplavou lidí a poznali něco nového”? Těžké, když na Lipno jezdíte pravidelně a máte skoro všechno objevené. 

Takže kam na Lipně netradičně? Přijměte 6 zajímavých tipů. 

1. Občerstvení Říjiště hluboko v lese

Kam na Lipně na výlet, kam sakriš na ten výlet… Nemusíte si klást obrovské cíle typu vyšplhat se na nejvyšší vrchol, ujet 50 kilometrů nebo vidět všechny památky v okolí. 

Někdy se vyplatí udělat si malou klidnou procházku, posedět, dát si pivko, dětem limonádu, něco dobrého a jenom tak lelkovat. 

Občerstvení Říjiště poblíž Schwarzenberského kanálu je usazeno pěkně v lese přímo vedle turistické značky na cyklostezce. V pohodě se sem dostanete pěšky i na kole. Plešné jezero je sice kousek, ale to vám neuteče. 

Jak se na Říjiště dostat?

Nejjednodušší je zajet autem do Lázů, kde ho necháte parkovat na parkovišti u Horské služby. Pak už to máte k občerstvení jen 3,5 km.

Druhou možností je autem nebo autem nebo autobusem na zastávku „Nová Pec, Rozbach“. Odtud necelé 3 km pohodovou cestou.

2. Rybník Olšina, přírodní skvost pár kiláků od Lipna

Plánujete, kam na Lipně na výlet, a chcete zkusit trochu něco jiného? Vypravte se k rybníku Olšina, který je od Hůrky jen 6,7 kilometru autem nebo na kole. Pohodlně se k rybníku dostanete taky vlakem, jsou to jenom 2 zastávky. 

Okolí rybníku Olšina bylo dlouho součástí vojenského újezdu Boletice. Příroda si tady dělala, co chtěla. Nedávno bylo však okolí rybníku zpřístupněno veřejnosti a vyrostla tady krásná naučná stezka, která vás provede kolem celé Olšinu po dřevěných chodníčcích, mostcích a přírodou. 

Objevíte, jak to dřív vypadalo kolem každé vodní plochy, kterou člověk měnil jen minimálně. 

Všechny informace o naučné stezce kolem rybníka Olšina najdete zde>>

3. Schované Mini Zoo Wapiti u Perneka

Kam na Lipně s dětmi? Jedině za zvířátky. A nejlépe tam, kde davy turistů neuvidíte. Přesně takovým místem je Mini Zoo Wapiti poblíž Perneka, přímo u autobusové zastávky Horní Planá, Pernek, Samoty

Tuhle Mini Zoo jsme objevili úplně náhodou. Na internetu o Zoo nenajdete prakticky žádné informace, ani na mapy.cz. Je to dobře nebo špatně? No dobře. Obzvlášť, když si kladete otázku kam na Lipně na pohodu a bez lidí. 

Hned u silnice je parkoviště a vstup do areálu, který připomíná statek. A i v létě to tady zeje takovou prázdnotou, že si připadáte až nepatřičně. 

Vstupné pro dospělé 50 Kč, děti zdarma a zvířat, které nespočítáte na prstech jedné ruky. Nás nejvíce zaujali bílí jeleni, kteří se prohánějí v jednom z velkých výběhů. 

Podívejte, jak to ve Wapiti vypadá

4. Výlet na motorovém člunu. Kamkoliv, kdykoliv, svobodně

Když si kladete otázku, kam na Lipně, odpověď se sama nabízí: Přeci na Lipno! Ano, přímo na vodu. Koupání je fajn, opalování taky. Jízda parníkem je supr. 

Ale ta pravá svoboda začíná teprve tehdy, když si půjčíte motorový člun a jedete si, kam vás kormidlo zavede. Zkrátka zvednete kotvy a jedete. Nemusíte se vůbec nechat zlákat lokalitami jako Windy Point nebo pláž v Horní Plané. Můžete si vzít s sebou svačinu, zakotvit někde u břehu v “zemi nikoho”. A že takových míst na Lipně je. Ten pocit volnosti je k nezaplacení

K řízení motorového člunu nepotřebujete žádný kapitánský průkaz, ani nic jiného. Jenom chuť objevovat. 

Zjistěte víc o naší půjčovně motorových člunů (pro ubytované sleva 20 %)>>

Zábava na motorovém člunu

Pomohli jsme vám rozlousknout otázku “kam na Lipně”?
Omrkněte i další možnosti:

Cyklotrasy>>
Tipy na výlety>>
Naučné stezky>>