Na podzim na novou 32m rozhlednu v Horní Plané. Vydejte se na Dobrovodský kopec

Od roku 2018 rostla krásná nová rozhledna ve tvaru karafy u Horní Plané. V listopadu 2021 otevírá své brány, abyste si užili další parádní výhled na Lipno a okolí z výšky 32 metrů. Zjistěte, jak probíhala výstavba a jak se na rozhlednu přesně dostanete. 

Na Lipensku na české i rakouské straně najdete řadu rozhleden. Jen u Horní Plané nějaká pořádná chyběla. Je tady sice Jezerní vyhlídka na pěkném místě s hezkými výhledy, ale plnohodnotná rozhledna vám přece jenom dovolí dohlédnout dál. 

Plány na stavbu rozhledny na kopci Dobrá voda jsou staré přibližně pět let. Už tehdy se tady proháněl dron, aby prozkoumal, jaké by byly z místa výhledy. V roce 2018 město získalo stavební povolení. Podařilo se získat dotaci ministerstvo pro místní rozvoj, něco šlo z obecní kasy a stavba započala. 

32 metrů vysoká rozhledna ční poblíž kostela Panny Marie Bolestné

Celý Dobrovodský kopec má parkovou úpravu a je příjemným místem na procházky i výlety. Cílem projektu bylo, aby byla rozhledna otevřena 24 hodin denně a 365 dní v roce bez vstupného. Povedlo se. 

Původně měla být ze dřeva, ale z toho nakonec sešlo. Počasí zde dokáže být poměrně nepříznivé, a proto byl kvůli údržbě raději zvolený kov. Podle plánů by měla konstrukce vydržet alespoň 30 let bez údržby. 

Rozhledna je vysoká 36 metrů se stříškou nahoře. Horní podlaží je ve výšce 32 metrů, spodní ve 26 metrech. Po obvodu horní plošiny návštěvníci najdou prstenec s popisem, co před sebou vidí. Těšte se na výjimečné výhledy, které vám ukážou místní krajinu zase z jiného úhlu. Uvidíte také do části boletického vojenského prostoru, který je v drtivé většině lidem nepřístupný. 

Tvar rozhledny připomíná karafu a je tak symbolem a odkazem ke sklářské historii okolí. 

Na rozhlednu se dostanete vždycky zdarma, ve dne v noci. 

A když už tady budete, udělejte si další cyklo nebo pěší výlety po okolí. A rádi vás uvidíme taky v našich restauracích

Mrkněte, jak to na rozhledně u Horní Plané vypadá

Šťastnou cestu!