Na kole kolem Lipna, nejdříve však do servisu

Než se vydáte po krásných cyklostezkách kolem lipenské přehrady, nezapomeňte si dát vaše kolo do pořádku. Štěstí přece přeje připraveným. A tak běžte štěstí naproti a na nadcházející cyklosezónu na Lipně se dobře připravte. Kolo nejen oprašte, ale taky dobře seřiďte. Ať je pro vás každá další vyjížďka jen příjemným zážitkem.

Na koleně v garáži nebo k odborníkům?

Česko je národem kutilů a možná mnohým z vás přijde vozit kolo do servisu jako zhýralost. Jasně, kdo umí, ať si seřídí kolo doma v garáži. Často stačí základní údržba – promazat lanka, bowdeny a přesmykač, zkontrolovat pláště, zda nejsou popraskané, stříknout olej, vše dotáhnout…

Namazat řetěz zvládnete sami, ale seřízení přehazovačky potřebuje větší kumšt.

Občas je toho ale víc a návštěva dobrého servisu není od věci. Ušetříte čas, a místo půldne stráveného v garáži můžete vyjet s dětmi třeba na in-liny či na procházku kolem Lipna.

Také je dobré zmínit, že servis by neměl proběhnout pouze jednou ročně před zahájením sezóny. Je to jako u všech strojů, čím častější a větší péče, tím lépe a déle vám stroj bude sloužit.

Minimálně před každou sezónou byste tedy na kole měli zkontrolovat následující věci:

  • namazání řetězu (ideálně dělat každých 100 – 200 km)
  • výměna nebo minimálně kontrola duše
  • kontrola a seřízení brzd, případně výměna brzdových špalků
  • seřízení a promazání přehazovačky
  • dotažení pedálů

Jsou ale i problematičtější servisní úkony, které byste opravdu měli ideálně přenechat odbornému servisu. Jedná se např. o odvzdušnění hydraulických brzd či seřízení odpružené vidlice, na což je potřeba vysokotlaká pumpička.

Kam za servisem na Lipně

Cykloservisů je kolem Lipna dost, stačí si jen vybrat.

Velké cyklopůjčovny se servisními středisky jsou v Lipně nad Vltavou i ve Frymburku a s drobnějšími opravami vám pomohou v menších cyklopůjčovnách od hráze až po Horní Planou.

Na cyklisty jsou tu zvyklí. Některé servisy dělají bleskové cykloopravy, např. při defektu či jiných drobných problémech. Ceny bleskového servisu se pohybují kolem 300 korun, kompletní servis vás vyjde většinou na 700 korun a více.

Pokud vlastníte turistického průvodce Grenzgenial, vždy se zeptejte, zda servis nenabízí na tohoto průvodce nějakou slevu. Některé servisy mají např. akci 1+1 servis zdarma. Průvodce se dá koupit za pouhých 200 korun. Někteří ubytovatelé ho dokonce nabízí k ubytování zdarma.

Zahajte sezónu na lipenských cyklostezkách

Kolem Lipna vedou desítky kilometrů krásných, jednodušších i náročnějších cyklostezek. Na své si tu přijde opravdu každý, od začátečníků, až po náročné bikery. Více se o nich dozvíte např. zde.

A když je vše seřízené, hurá projet Lipno křížem krážem.

Projedete na nich nejen kolem celé lipenské přehrady, ale zavedou vás i na šumavské kopce a hřebeny. Okolí Lipna je opravdovým cyklistickým rájem.

Pokud trávíte dovolenou na Lipně a kolo jste si sebou nevzali, nezoufejte. Máte spoustu možností, kde si ho půjčit. Půjčovny jsou ve většině hlavních turistických center.

Pokud se ubytujete v jednom z našich penzionů, zařídíme půjčení se slevou 10 %.

Řidítkům a pedálům zdar!