Ledová magistrála na Lipně – zažijte bruslení, které nám závidí celý svět

Jestli máte rádi bruslení a nebaví vás motat se dokolečka na malém zamrzlém rybníčku, vyzkoušejte si nejdelší bruslařskou dráhu na světě, které dává základ sama příroda na Lipně. Můžete si projet několik bruslařských okruhů, bruslit na nekonečné pláni křížem krážem, nebo za ideálních podmínek přejet lipenskou přehradu v celé své délce 38 km. Kde na led nastoupit a jak si co nejvíc užít zimní bruslení na Lipně?

Kromě toho, že si při zimní dovolené v našich apartmánech a pokojích skvěle zalyžujete v Hochfichtu a dalších ski areálech, zaběžkujete si na stovkách kilometrů upravených tras rozesetých po okolí, máte super šanci zabruslit si na ledové magistrále na Lipně, která se honosí světovým unikátem – je nejdelší bruslařskou dráhou na světě.

Mrkněte na video a uvidíte, že bruslení na Lipně je výjimečné:

10 923 metrů v Guinessově knize rekordů

Bruslení na Lipně nám závidí třeba až v Severním Irsku, kde tamní deník Belfast Telegraph přinesl reportáž o jedinečné bruslařské dráze, kterou hojně navštěvují bruslaři, ale taky běžkaři, běžci a cyklisté.

A není to jenom tvrzení fandů bruslařské dráhy na Lipně: 3. února 2009 přijeli komisaři agentury Dobrý den, kteří naměřili 10 923 metrů pravidelně upravované trasy. To lipenskou ledovou magistrálu zařadilo na první místo s titulem „nejdelší upravovaná dráha na přírodním ledě na světě“.

Tato bruslařská dráha se rozprostírá mezi Frymburkem, Přední Výtoní a Lipnem nad Vltavou v obvyklé šířce 8 metrů. O víkendech, svátcích a jarních prázdninách se zahřejete u některého stánku s občerstvením. Specialitkou bruslařské dráhy je oblíbený únorový dětský karneval, nebo večerní bruslení.

Ale není to jediná možnost, kde si na Lipně užít zimní bruslení. Čtěte dál.

Bruslařská dráha u Horní Plané – méně lidí, více zábavy

Naše ubytování na Lipně vám dopřeje také krásné zimní bruslení. Bruslařská dráha propojující Horní Planou, Jenišov a Černou v Pošumaví měří přibližně 10 km a vede kolem Hůrky, kde v pohodě nastoupíte na led, kousek od všech penzionů Ubytování na jedničku.

Bruslařská dráha u Horní Plané nabízí také krásné a upravované trasy. Ubytování na jedničku je pro vás přichystané.

Bruslařská dráha u Horní Plané je sice méně známá, ale nabízí vám úplně stejné podmínky, jako ledová magistrála v blízkosti Lipna nad Vltavou. Přitom tady nezažijete takový nával a bruslení na Lipně si víc užijete.

Ať už se vydáte z Hůrky do Horní Plané přes Jenišov, nebo to vezmete do Černé v Pošumaví, v obou místech najdete stánky se svařákem a něčím k snědku. Věřte, že vám na bruslích pěkně vyhládne, takže určitě nepohrdnete čerstvou rybou v Rybí restauraci, nebo šumavskou specialitu v restauraci Eder.

I na bruslařské dráze u Horní Plané se každoročně koná dětský karneval na ledě a také mezinárodní závod v curlingu.

Tip: Sledujte náš Facebook – budete mít přehled o všech akcích na bruslařské dráze a zároveň o podmínkách na ledě.

Rekordních 38 km, na bruslích z Lipna nad Vltavou až do Perneku

Zimní bruslení na Lipně umí být skutečně unikátní. Když dovolí počasí, spojí se dráhy z Lipna nad Vltavou až k Perneku. Je pro vás 10kilometrová dráha u Horní Plané krátká? Tak to se možná letos dočkáte neuvěřitelné tratě, která za perfektních podmínek může měřit až 38 km. To máte skoro maraton na bruslích!

Poprvé se hornoplánská bruslařská dráha spojila s „frymbursko-lipenskou“ v roce 2012 a vzniklo z toho úctyhodných upravených 38 km, které vás provedou skoro celou přehradou od Lipna nad Vltavou až do Perneku.

Tenhle úsek však není upravován pravidelně, a proto se vyplatí sledovat náš blog i Facebook Ubytování na jedničku, abyste se o něm dozvěděli včas aktuální info.

Bruslení na Lipně „nadivoko“

Plocha lipenské přehrady je tak obrovská, že upravované bruslařské dráhy zabírají její minimální podíl. Proto se při dovolené na Lipně můžete vydat prakticky kamkoliv, pokud to tloušťka ledu a povrch dovolí.

Takže si klidně můžete vzít kompas, nahodit azimut a jet rovně tak daleko, jak se vám zlíbí. K tomu určitě na Lipně najdete spousty neoficiálních tratí a vybroušených ploch k zápasu v ledním hokeji.

Ale pamatujte na bezpečnost!

Bruslete bezpečně, dbejte na rady zkušenějších

Lipno běžně zamrzá od prosince do března, ale pouhým okem sami nepoznáte, jestli je bezpečné na bruslařské dráze rejdit.

Ať se vydáte na bruslařskou dráhu u Horní Plané, nebo projet Lipno od shora dolů, myslete na bezpečnost.O bruslařské dráhy se starají dobrovolníci z lipenských obcí. Udržují povrch pomocí techniky a každý den s vrtačkou v ruce zkoušejí sílu ledu. I když uvidíte pár odvážlivců na ledě, ještě to neznamená, že je to v pořádku. Běžný provoz bruslařských drah na Lipně začíná, až když je led tlustý minimálně 18 cm za předpokladu, že dosahující teploty jsou pod bodem mrazu.

Proto se nás při ubytování v našich penzionech raději zeptejte, jak se to má s tloušťkou ledu na Lipně, nebo sledujte aktuální informace na našem Facebooku.

Co byste měli vědět, než vstoupíte na zamrzlé Lipno:

1. Nevstupujte na led, pokud nemáte jistotu, že vás unese.

2. Hromadné bruslení je nebezpečné, pokud nemá led sílu 18 cm.

3. Nepohybujte se na ledě ve velkých skupinách, dodržujte rozestup cca 3 metry.

4. Na ledě se chovejte obezřetně. Při podezřelém praskání nepokračujte raději dále, neriskujte.

5. Používejte sebezáchranné hroty.

Dbejte při bruslení Lipně na svoje bezpečí i ostatních. 6. Nelezte na Lipno v místech, kde může být tenčí led (např. v místě přítoků, potoků, mokřin a mostů).

7. Při cestě hlouběji do přehrady mějte u sebe pomůcky pro nadlehčení při případném propadnutí.

8. Při pohybu na zamrzlých plochách používejte ledové bodce. Pomocí hrotů se zachytíte i na mokrém ledě

9. V případě záchranné akce zajistěte postiženým teplo a základní životní funkce.

10. Při jakémkoliv krizové situaci volejte vždy záchranáře na tísňové lince 112.

Stojí za to nabrousit brusle a přihodit je do kufru, protože jinde si takhle nezajezdíte.
Ubytování na jedničku je skvělým výchozím místem pro objevování Lipna na bruslích.