Hurááá do bílé stopy. Kam na běžky na Šumavě v okolí Lipna

Od prosince do března je celé Lipensko díky své nadmořské výšce pokryté tlustou sněhovou peřinou, která magnetizuje lyžaře, snowboardisty, ale taky běžkaře. Spojením běžkařských tras kolem Hůrky, Horní Plané, Frymburku, Lipna nad Vltavou a příhraničních bavorských a rakouských běžeckých areálů máte k dispozici stovky krásných upravovaných tratí. Kde se polykají kilometry na běžkách nejlíp?

Běžecké lyžování je oblíbeným sportem, který zapojuje snad všechny svaly těla. Když se cvaknete do běžek a zaberete soupaží, trénujete 90 % svalů, srdce a celý krevní oběh. A když se vydáte na běžky k nám na Lipno, kde vám Šumava přichystala úžasné přírodní scenérie, při kochání si odpočine taky hlava. Jenom to nenabořit do stromu.

Hosté našich penzionů si pochvalují jemný kopcovitý terén, který díky své rozmanitosti nabízí všechny stupně obtížnosti: Můžete si „zabruslit“ na zamrzlém Lipně, potrénovat svůj klasický běžecký styl na okruzích kolem Hůrky a Horní Plané, nebo si vychutnat překrásné kulisy zimní Šumavy u našich sousedů.

Ale nebudeme předbíhat:

Běžecké trasy v okolí Hůrky a Horní Plané – okruhy potkávající naše penziony

Velkou výhodou Ubytování na jedničku na Lipně je, že na 25 km vzájemně propojených okruhů se dostanete ze všech našich penzionů bleskurychle, po pár metrech. A protože se kolem Hůrky hodně běžkuje, tyhle spojnice jsou vždycky projeté kolegy lyžaři, takže až se dostanete do strojově upravované bílé stopy, budete už krásně rozhýbaní a rozehřátí.

Naše Ubytování na jedničku na Lipně je skvělým výchozím místem pro okolní běžkařské trasy.Hůrecký okruh: Hůrecký běžkařský okruh je nejdelší a nejblíž našemu ubytování a jedno z jeho nástupních je také poblíž penzionu Daniela. Měří 8,4 km a vede z Hůrky přes kopec Žlábek a kousek před osadou Jelm se stáčí zase dolů k Lipnu, kde míjí apartmány Nad rybníky a penzion Eder. V tuhle chvíli doporučujeme zastavit se v některé z našich restaurací, protože tělo potřebuje zahřát z venku, ale i zevnitř.

Olšinský okruh: Kousek za Žlábkem se na Hůrecký okruh napojuje na Olšinský. který vede přes Myslivecké údolí, Olšinu a Hodňov. Pak se klikatí pod kopcem Lesík a napojuje se na další okruh:

Okruh Jelm-Stadion: Tento běžkařský okruh spojuje všechny ostatní okruhy. Motá se kolem Jelmu a Horní Plané, kde na něj můžete také nastoupit u parkoviště, kde si v létě turisti užívají motokáry.

Hornoplánský okruh: Měří něco přes 5 km a obkružuje Horní Planou po okolních loukách a nabízí krásné výhledy na Lipno, město a okolí.

Tip na prima běžkařský výlet: Objet všechny okruhy najednou je fuška. Jestli si je chcete všechny užít a přitom se neuhnat, vezměte si s sebou běžky, nasedněte v Hůrce na autobus a vyskočte na zastávce Horní Planá, Lira. Tady je totiž jedno z nástupních míst Hornoplánské tratě. Z ní se pak snadno přes okruh Jelm-Stadion napojíte na Hůrecký, nebo jestli jste dost trénování, vezměte to i přes Olšinský. Pak už stačí jen zakotvit v Rybí restauraci, nebo v restauraci Eder a dát si něco na posilněnou.

Jedinečné běžkování na zamrzlé hladině Lipna

Běžkařské trasy po zamrznutí protkávají celé Lipno a hlavně kopírují bruslařskou magistrálu. Určitě vyzkoušejte.Když na Lipně dosáhne tloušťka ledu bezpečné hranice, vyrojí se hladině nejen bruslaři. Milovníci bílé stopy si na přehradě vyzkouší ojedinělé běžecké trasy, které vám dovolí odpíchnout se skoro kamkoliv.

Běžecké stopy kopírují bruslařské dráhy, ale jestli máte touhu prozkoumat zapadlý kout Lipna, nebo si rádi razíte vlastní cestu, vydejte se kamkoliv. Když na ledě neleží příliš velká vrstva sněhu, je to ideální na bruslení.

Zajímavou trasou je výlet Frymburk – Přední Výtoň – Lipno nad Vltavou. A počítejte s tím, že tady se jede pořád po rovině, což ocení začátečníci, děti ale i senioři.

Naskočit na lipenský led můžete prakticky kdykoliv, i v Hůrce u našich penzionů.

40 kiláků běžeckých tras mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem

Když vás přestanou hůrecké a hornoplánské okruhy bavit, můžete popojet autem do Frymburku, za 15 minut. Tady se tratě motají kolem města a jeden okruh vede kolem Svatoniny Lhoty.

Běžkařské trasy mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou jsou kousek od Hůrky a Horní Plané.Jestli vás to táhne dál, spojnicí se napojíte na další běžkařské tratě, které se motají v kopečkách mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou. Tady se zapotí zdatní běžkaři, ale na své si přijdou i pohodáři.

Kdo si chce odpustit prvotní dlouhé stoupání, nechť se nahoru vyveze lanovkou v Kramolíně, a pak už si vychutnává přírodní vlnky a závěrečný sjezd k Lipnu.

Seznam běžkařských tras mezi Lipnem n/V a Frymburkem:
Frymburský okruh (modrý): 10 km – klasika, bruslení
Červená: 10 km – klasika, bruslení
Zelená: 4 km – klasika, bruslení
Bílá: 5 km – klasika, bruslení
Bruslařská: 11 km – klasika, bruslení

Na běžky na rakouskou stranu Šumavy: Schöneben-Hochficht

Necelý kilometr za hraničním přechodem, v okolí Moldaublicku a Hochfichtu, se rozprostírají běžkařské trasy Schöneben. Nadmořská výška 1 000 m.n.m. a vysoká jistota sněhu dělají ze Schönebenu jeden z nejlepších běžkařských areálů na Šumavě.

Běžkařské trasy Schoneben stojí taky za to. 78 km luxusních stop kousek od Lipna.Zajezdíte si na 78 km stop upravených pro klasický i bruslařský styl. V Schönebenu najdete lehké okruhy vhodné pro „lážo-plážo“ vyjížďky, ale i obtížnější profily, které prověří fyzičku i náročnějších sporťáků.

Nejlepším nástupním místem na běžkařské trasy je velké parkoviště přímo v Schöneben, které je od Lipna vzdálené 10 km. U parkoviště se nachází multifunkční Böhmerwaldarena s restaurací, převlékárnou, toaletami a dalším zázemím, které oceníte.

Za celodenní běžkování zaplatíte 4 € na osobu na den, nebo 12 € za týden. Stopy jsou otevřené od 9:00 do 16:00.

Běžkařské okruhy Schöneben:
Moldaublickloipe: 7,3 km – klasika, bruslení
Wilderersteig: 3 km – klasika, bruslení
Glöckelberg cross-country ski run: 2.1 km – klasika, bruslení
Jägerhütte: 1.8 km – klasika, bruslení
Hirschlacke: 9.6 km – klasika, bruslení
Cross-country trail: 14.8 km – klasika, bruslení
Sonnenwald: 4,3 km – klasika, bruslení

Tip: Běžkařské trasy Schöneben míjejí několik zajímavostí, například rozhlednu Alpenblick, ze které uvidíte Alpy.

Šumavská magistrála, 140 km běžecká trasa propojující Lipno a Železnou Rudu

Nikdo po vás nechce, abyste u nás na Lipně naskočili do běžecké stopy a dojeli až ke Strážnému. Ale ta možnost tu je. Šumavská běžkařská magistrála symbolizuje spojení mezi východní a západní částí Šumavy a zaručuje kvalitu lyžařské stopy v celé délce trasy.

Šumavská magistrála startuje v Železná Rudě a směrem k nám na Lipno potkává neuvěřitelné množství zajímavostí – Zámecký les, Gerlovu Huť, Slunečnou, Předěl, Černou horu… No, mohli bychom pokračovat dál a dál a nikdy bychom neskončili. Pokud vás zajímá celá trasa, můžete si ji klidně projet z pohodlí gauče ve videu z pohledu lyžaře.

Pro hosty Ubytování na jedničku začíná být Šumavská magistrála zajímavá od Strážného, ze kterého je to do Zadní Zvonkové „schůdných“ 35 km.

Úsek Strážný – Zadní Zvonková, jednodenní běžkařská trasa s finále u Lipna

Tento krásný přejezd východní části Šumavy opravdu stojí za to. V areálu Strážný je dostatek možností, jak se na 35 km krásnou krajinou posilnit a zdárně dojed až do Zadní Zvonkové, ze které je to do našich penzionů, co by kamenem dohodil.

Šumavská magistrála spojuje Železnou Rudu a Lipno. Celkem 140 km dlouhá tepna + další moře přidružených stop.Běžkařská trasa zprvu vede zvlněným terénem přes bývalou osadu Dolní Cazov, přes Mlaka, Krásnou do Nového Údolí. Celý kus cesty je vás nabije díky úžasným výhledům do okolní krajiny.

Z Nového Údolí si zastoupáte směrem k Schwanzenberskému plavebnímu kanálu. Pak si odpočinete, protože podél kanálu pofrčíte po rovince. Následně projedete Hučinu, Říjiště, Seitzovu cestu a pak šusem sjezdem do Josefova Dolu, z nějž je to kousíček do Zadní Zvonkové.

Pokud byste toho ještě neměli dost, můžete pokračovat v Rakousku v okolí Schönebenu a Hochfichtu. Anebo se raději přesuňte do některé z našich restaurací a odměňte pořádným jídlem, které si po tak náročném dni zasloužíte.

 

Lipno je na běžky ideální – vyberete si ze stovek kilometrů běžkařských tras. Ubytujte se u nás a užívejte si rozmanitost zimní Šumavy.