Lehké výlety kolem Lipna i výšlapy na nejvyšší kopce

Naše penziony stojí pěkně zasazené mezi kopci, které vás budou lákat k lehkým procházkám i těžším trekům. Přímo kolem Hůrky vystrkují svoje špičky krásné kopce, u Horní Plané na vás zase čeká naučná stezka. Za přehradou Lipno čouhají šumavské tisícovky s majestátním Plechým.

Inspirujte se několika tipy na výlety, které jsou v blízkém okolí penzionů. Chcete-li se vydat dál, poradíme vám:

Šumavský Everest, nejzajímavější kopce kolem Lipna

Zdolejte výšku nejvyšší hory světa 8 848 metrů a poznejte nejkrásnější kopce kolem Lipenské přehrady. Nezáleží na tom, jestli zvládnete jeden kopec za rok, nebo všechny za jeden den. Na každém vrcholu si otisknete do vrcholové knihy razítko a pak v Horní Plané dostanete certifikát o zdolání Šumavského Everestu.Do projektu jsou začleněny tyto vrcholy – součet jejich výšek je 8 848 metrů:

  • Knížecí stolec 1 236 m
  • Lipno-přívoz Horní Planá 725 m
  • Moldaublick 1 022 m
  • Olšina 732 m
  • Plechý 1 378 m
  • Smrčina 1 338 m
  • Třístoličník 1 311 m
  • Špičák – lovecká chata 1 221 m
Šumavský Everest-zdolejte Everest na Šumavě

Jak zdolat Šumavský Everest?

Zakoupíte vrcholový pas – vydáte se postupně k jednotlivým vrcholům (jsou popsané i v pasu) – na každém vrcholu je umístěna „ptačí budka“ a v té je razítko – do pasu vypíšete (krom svých osobních údajů) datum a čas zdolání vrcholu a orazítkujete – po zdolání všech vrcholů odevzdáte vyplněný pas v Infocentru Horní Planá a obdržíte certifikát o zdolání Šumavského Everestu podepsaný starostou města Horní Planá.Víc informací o Šumavském Everestu. Přejeme vám šťastnou cestu. Sejdeme se třeba v Rybí restauraci.

Jak zdolat Šumavský Everest?

Naučná stezka Adalberta Stiftera kolem Horní Plané

Vypravte se po stopách známého šumavského básníka, spisovatele a malíře Adalberta Stiftera. Cestou neminete krásné výhledy, obrovský Stifterův smrk, zbytky Stifterova buku a jeho rodný domek. Naučná stezka se jemně vlní a i díky své nenároční délce ji můžete projít i se svými dětmi.Více o naučné stezce Adalberta Stiftera.

Naučná stezka Adalberta Stiftera kolem Horní Plané

Plechý s Plešným jezerem, jeden z nejhezčích výletů na Šumavě

Vydejte se nádhernou cestou, panenskou divokou přírodou Šumavy, během které je stále se na co dívat. Potkáte spoustu přírodních zajímavostí i nečekaných staveb. Na závěr dorazíte k památníku na dobu ledovou, k ledovcovému Plešnému jezeru. Na Velký pátek možná najdete v jezerní stěně schovaný poklad.Více o Plešném jezeře a hoře Plechý.

Plechý s Plešným jezerem

Schwarzenberský kanál. Teče do kopce?

Schwarzenberský plavební kanál spojuje jeden z přítoků Studené Vltavy s rakouskou řekou Grosse Mühl. V blízkosti nedaleké osady Jelení Vrchy vede kanál asi 389 m dlouhým tunelem. Celková délka kanálu je přibližně 44 km a výškové převýšení je 255 metrů.Důmyslný kanál byl vystavěn kvůli plavbě dřeva a místy se zdá, že skoro teče do kopce. Díky kvalitně odvedení práci se dochoval i naší generaci, takže se kolem něj můžete projít také vy.

Bližší informace o Schwarzenberském kanálu.

Na Lipně je stále co prozkoumávat.

Vítkův Hrádek, nejkrásnější výhled na celé Lipno

Vylezte na Vítkův Hrádek a uzříte výhledy, které jinde v okolí nenajdete. Pod vámi se rozprostře Lipno v celé své kráse, Novohradské hory a uvidíte i Alpy. Vítkův Hrádek je navíc nejvýše položený hrad v Čechách – nadmořská výška 1 053 m. Prohlédnete si nejrozsáhlejší dochovanou obytnou věž s tzv. donjonem. Hrádek ční 7 km od Frymburku, nad osadou Sv. Tomáš.Web Vítkův Hrádek.

Nádherná příroda všude kolem

Grafitový důl v Českém Krumlově, horníkem na vlastní kůži

Staňte se na chvíli horníky. V Českém Krumlově se v Grafitovém dole vrátíte časem zpátky, obléknete si hornický mundůr, dostanete do ruky lampu a zfáráte do dolu. Projedete se důlním vlakem a vystoupíte tam, kde se před několika staletími začal těžit grafit. Zjistíte, že tohle černé řemeslo vám dá zabrat, i když je to jenom jako.Návštěvní hodiny Grafitového dolu.

Dole v dole

Vaše dovolená na Lipně je už teď plná zážitků. Z penzionů Ubytování na jedničku objedete celou Šumavu a všechny její přírodní a kulturní památky.