Lehké výlety kolem Lipna i výšlapy na nejvyšší kopce

Naše penziony stojí pěkně zasazené mezi kopci, které vás budou lákat k lehkým procházkám i těžším trekům. Přímo kolem Hůrky vystrkují svoje špičky krásné kopce, u Horní Plané na vás zase čeká naučná stezka. Za přehradou Lipno čouhají šumavské tisícovky s majestátním Plechým. Klidně k nám vezměte i svého čtyřnohého kamaráda. Po domluvě umožňujeme ubytování se psem.

Inspirujte se několika tipy na výlety, které jsou v blízkém okolí penzionů. Chcete-li se vydat dál, poradíme vám:

Šumavský Everest, nejzajímavější kopce kolem Lipna

Zdolejte výšku nejvyšší hory světa 8 848 metrů a poznejte nejkrásnější kopce kolem Lipenské přehrady. Nezáleží na tom, jestli zvládnete jeden kopec za rok, nebo všechny za jeden den. Na každém vrcholu si otisknete do vrcholové knihy razítko a pak v Horní Plané dostanete certifikát o zdolání Šumavského Everestu.Do projektu jsou začleněny tyto vrcholy – součet jejich výšek je 8 848 metrů:

  • Knížecí stolec 1 236 m
  • Lipno-přívoz Horní Planá 725 m
  • Moldaublick 1 022 m
  • Olšina 732 m
  • Plechý 1 378 m
  • Smrčina 1 338 m
  • Třístoličník 1 311 m
  • Špičák – lovecká chata 1 221 m
Šumavský Everest-zdolejte Everest na Šumavě

Jak zdolat Šumavský Everest?

Zakoupíte vrcholový pas – vydáte se postupně k jednotlivým vrcholům (jsou popsané i v pasu) – na každém vrcholu je umístěna „ptačí budka“ a v té je razítko – do pasu vypíšete (krom svých osobních údajů) datum a čas zdolání vrcholu a orazítkujete – po zdolání všech vrcholů odevzdáte vyplněný pas v Infocentru Horní Planá a obdržíte certifikát o zdolání Šumavského Everestu podepsaný starostou města Horní Planá.Víc informací o Šumavském Everestu. Přejeme vám šťastnou cestu. Sejdeme se třeba v Rybí restauraci.

Jak zdolat Šumavský Everest?

Naučná stezka Adalberta Stiftera kolem Horní Plané

Vypravte se po stopách známého šumavského básníka, spisovatele a malíře Adalberta Stiftera. Cestou neminete krásné výhledy, obrovský Stifterův smrk, zbytky Stifterova buku a jeho rodný domek. Naučná stezka se jemně vlní a i díky své nenároční délce ji můžete projít i se svými dětmi.Více o naučné stezce Adalberta Stiftera.

Naučná stezka Adalberta Stiftera kolem Horní Plané

Plechý s Plešným jezerem, jeden z nejhezčích výletů na Šumavě

Vydejte se nádhernou cestou, panenskou divokou přírodou Šumavy, během které je stále se na co dívat. Potkáte spoustu přírodních zajímavostí i nečekaných staveb. Na závěr dorazíte k památníku na dobu ledovou, k ledovcovému Plešnému jezeru. Na Velký pátek možná najdete v jezerní stěně schovaný poklad.Více o Plešném jezeře a hoře Plechý.

Plechý s Plešným jezerem

Schwarzenberský kanál. Teče do kopce?

Schwarzenberský plavební kanál spojuje jeden z přítoků Studené Vltavy s rakouskou řekou Grosse Mühl. V blízkosti nedaleké osady Jelení Vrchy vede kanál asi 389 m dlouhým tunelem. Celková délka kanálu je přibližně 44 km a výškové převýšení je 255 metrů.Důmyslný kanál byl vystavěn kvůli plavbě dřeva a místy se zdá, že skoro teče do kopce. Díky kvalitně odvedení práci se dochoval i naší generaci, takže se kolem něj můžete projít také vy.

Bližší informace o Schwarzenberském kanálu.

Rozhledna Alpenblick – Alpy na obzoru

Pokochejte se nádhernými scenériemi Horního Rakouska, Šumavy až po horu Plechý a užijte si nejkrásnější a nejčistší výhled na dominantní Alpy.

„Alpská vyhlídka“ je rozhledna dřevěné konstrukce s vyhlídkovou plošinou. Nejlépe se k ní dostanete ze Zvonkové – u kostela si to nasměrujete na Schöneben po červené turistce a u budovy Böhmerwaldareny odbočíte vlevo nahoru po cyklostezce číslo 802. Z Alpenblicku se pak lehce dostanete po stejné cyklotrase také na rozhlednu Moldaublick.

Rozhlédněte se a uvidíte i daleké Alpy.

Rozhledna Moldaublick – Lipno od Horní Plané po Frymburk

Od rozhledny Alpenblick dojdete po 3 kilometrech na další rozhlednu s úžasnými výhledy, na Moldaublick, neboli Vltavskou vyhlídku. V 60. letech si ji vystavěli hornorakouští obyvatelé, kteří se z ní kochali legendárním srdcem Vltavy, které pohltilo Lipno. Přesto je z rozhledny nezapomenutelný výhled na přehradu od Horní Plané až po Frymburk, Vítkův hrádek, Kleť, Větrné elektrárny na hranici u Přední Výtoně a mnoho dalších zajímavostí.

Na rozhledu se můžete dostat přímo ze Schönebenu, nebo pokud to chcete vzít nejkratší cestou z české strany, zkuste se do kopce vydrápat lesní cestou, která začíná v místě, kde se Schwarzenberský plavební kanál kříží s říčkou Pestřice.

Jezerní vyhlídka nad Horní Planou – lehká procházka, krásné výhledy

Vydejte se na parádní vyhlídku nad Horní Planou. Krásné výhledy na Lipno a okolí z nadmořské výšky 800 m n. m. vás nebudou stát moc sil. Z autobusové zastávky Horní Planá, Lira to máte necelý kilometr. Z Rybí restaurace Hůrka zase 4 km pěknou lesní procházkou. Na Jezerní vyhlídku se dostanete pohodlně i na kole.

Dřevěná rozhledna je vysoká celkem 9 metrů, vyhlídková plošina leží ve výšce 5 metrů. Přesto očekávejte kruhový výhled, díky kterému spatříte: Lipno, Vítkův Hrádek, vojenský újezd Boletice, šumavský hřeben s vyčnívající Smrčinou, Hraničníkem i Plechým.

Třístoličník – tajemný hraniční vrchol, ze kterého obhlédnete 3 státy

Jak nám název našeptává, tak Třístoličník je tvořen skalami, které jsou na vrcholu seskupeny v trojici. Na jedné skále je umístěná vyhlídková plošina, ze které je parádní rozhled do 3 států: ČR, Německo i Rakousko. Uvidíte tak rakouské i německé Alpy a pořádný kus celé Šumavy.

Pod Třístoličníkem se občerstvíte v turistickém hotelu Berggasthof Dreisessel, kam se z Hůrky dostanete přes Rakousko a Německo snadno autem. Na vrchol to tak máte přímo z vozu jenom pár metrů.

V místě vrcholu byla jedna z nejstarších prehistorických šumavských svatyní a některé „prameny“ uvádějí, že je lokalita aktivní i co se týče mimozemských civilizací. Čemu uvěříte, necháme na vás, ale až sem dojdete, tak ucítíte, že tohle místo má skutečně zvláštní náboj.

Na Třístoličník se jednoduše dostanete pěšky dvěma způsoby. Když nastoupíte na vlak v Hůrce u Ubytování na jedničku, tak jím dojedete na konečnou stanici u hranic v Novém Údolí. Odtud se po červené turistické značce vyšplháte po 7 km až na vrchol.

Druhou možností je vyrazit z Nové Pece na Šumavě, kousek podél Schwarzenberského plavebního kanálu, Plešné jezero, Plechý a Trojmeznou. Mezi Plechým a Trojmeznou stanete na velice zajímavém místě – na trojmezí,  kde se stýkají státní hranice tří států: Česka, Německa a Rakouska.

Tohle už je trochu delší trasa, 13 km. Pokud spojíte obě tyto trasy, máte z toho krásný celodenní výlet, na kterém si ukousnete pěkně tučný kousek Šumavy.

Vítkův Hrádek, nejkrásnější výhled na celé Lipno

Vylezte na Vítkův Hrádek a uzříte výhledy, které jinde v okolí nenajdete. Pod vámi se rozprostře Lipno v celé své kráse, Novohradské hory a uvidíte i Alpy. Vítkův Hrádek je navíc nejvýše položený hrad v Čechách – nadmořská výška 1 053 m. Prohlédnete si nejrozsáhlejší dochovanou obytnou věž s tzv. donjonem. Hrádek ční 7 km od Frymburku, nad osadou Sv. Tomáš.Web Vítkův Hrádek.

Nádherná příroda všude kolem

Grafitový důl v Českém Krumlově, horníkem na vlastní kůži

Staňte se na chvíli horníky. V Českém Krumlově se v Grafitovém dole vrátíte časem zpátky, obléknete si hornický mundůr, dostanete do ruky lampu a zfáráte do dolu. Projedete se důlním vlakem a vystoupíte tam, kde se před několika staletími začal těžit grafit. Zjistíte, že tohle černé řemeslo vám dá zabrat, i když je to jenom jako.Návštěvní hodiny Grafitového dolu.

Dole v dole

Výhledy na Stezce korunami stromů

Prozkoumejte jednu z nejkrásnějších rozhleden na Lipně, která vás uchvátí nejen svými výhledy, ale i pojetím.  Po 675 m dlouhé lávce se dostanete až nad koruny stromů, do výšky 40 metrů. Uvidíte Lipno jako na dlani a když bude obloha vymydlená, spatříte i rakouské Alpy.

Klikněte sem a získejte veškeré info o Stezce>>

Jedinečná aktivita, kde se zabavíte s celou rodinkou.

Vaše dovolená na Lipně je už teď plná zážitků. Z penzionů Ubytování na jedničku objedete celou Šumavu a všechny její přírodní a kulturní památky.