Zaniklá šumavská obec ožije na hladině Lipna
Prázdniny jsou sice u konce, ale nastává neméně krásné období babího léta. Pokud budete 21. září na Lipně či poblíž, určitě si nenechte ujít velkou událost, při které zatopená vesnice Dolní Vltavice pomocí moderních technologií téměř doslova vstane z popela.
Na hladině Lipna se bude promítat její 3D obraz. Čeká vás velkolepá světelná show a bohatý doprovodný program.
Když se psala historie
Dolní Vltavice byla původně malou osadou, založenou ve 13. století. Už v době husitské se ale jednalo o poměrně významnou obec, protože měla strategickou polohu na obchodní cestě. Dominantou obce byl kostel sv. Linharta, postavený už zkraje 14. století.
Na dramatičnosti začaly dějiny obce nabírat v první polovině 20. století, kdy historické okolnosti nebyly pro místní obyvatelstvo příliš příznivé. V roce 1930 bylo v obci 63 domů, ve kterých žilo 414 obyvatel. Z drtivé většiny šlo ale o Němce a to byl kámen úrazu. Po válce došlo k vysídlení německého obyvatelstva a tím došlo de facto k vylidnění celé obce, která již nikdy nebyla znovu dosídlena.
Domy se postupně rozpadaly, již v roce 1955 prý byla minimálně polovina domů neobyvatelných.
O výstavbě Lipenské nádrže bylo rozhodnuto již v roce 1946. Jakmile bylo vyměřeno zátopové pásmo, byl osud Dolní Vltavice zpečetěn. Většina staveb zanikla v letech 1958-1959.
V březnu 1959 došlo k odstřelu kostela a následnému trvalému zatopení většiny vesnice. Tomuto osudu unikly pouze tři domy, které dnes leží u výjezdu z obce.
Snaha zahojit staré rány
Celou finančně nákladnou a organizačně náročnou akci organizují manželé Kondyskovi, kteří se do Dolní Vltavice přistěhovali před osmi lety z Prahy a zdejší kraj i jeho historie jim přirostl k srdci. Není divu, kdo se o šumavskou historii jen trošku zajímá, ví, že o zajímavosti, dramata či dokonce životní tragédie tu není nouze.
Projekt „Dolní Vltavice žije“, který manželé Kondyskovi založili, má za cíl přispívat ke smíření národů. Odsun německy hovořícího obyvatelstva samozřejmě sám o sobě způsobil spoustu ran a jizev mezi Čechy, Rakušany a Němci. A právě o znovubudování dobrých vztahů a hojení starých ran se tato organizace dlouhodobě snaží.
Sobota nabitá kulturou
Slavnostní program začíná ve tři hodiny odpoledne. Celé akci na začátku požehná opat hornorakouského kláštera premonstrátů. Následně se dozvíte o zatopené obci historické zajímavosti a souvislosti z úst dolnovltavského kronikáře, který spolupracuje se Seidlovým muzeem.
Těšit se můžete také na folklorní soubor Libín S Prachatice. S příchodem noci se pak můžete zaposlouchat do známé skladby Vltava v podání symfonického orchestru.
Ze záznamu pak zazní zvuk varhan a zvonů z kostela sv. Linharta. Ty se podařilo před odstřelem kostela zachránit a dnes jsou umístěny v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Sušici (zvony) a v kostele Zvěstování Páně ve Vlachově Březí na Prachaticku (varhany).
Zlatým hřebem celé akce pak bude světelná show, která začne zhruba v devět hodin večer a při které se budou nad hladinou Lipna objevovat různé motivy z historie kraje včetně samotného kostela a domů ze zatopené Dolní Vltavice. Podrobný scénář celé choreografie pořadatelé tají. Musíte zkrátka přijít a zažít vše na vlastní kůži.
Máte se rozhodně na co těšit.