Na sněžnicích na Lipně I.: Medvědí stezka – 2. nejstarší naučná trasa u nás

Mezi zimními dovolenkáři na Šumavě je stále oblíbenější chůze na sněžnicích – procházet čerstvě napadeným sněhem a prohlížet si přitom přírodní krásy je úplně jiný zážitek. Proto jsme pro vás připravili miniseriál, jenž vám představí tipy na krásné výlety v okolí Lipna, které jsou z našeho ubytování snadno dostupné. První vám představujeme vám Medvědí stezku, jednu z nejkrásnějších tras široko daleko.

Sněžnice jsou dalším super tipem na výlety v okolí Lipna. Spatříte scenérie, které byste jinak neviděli. Chystáte se v novém roce 2018 k nám na Lipno na zimní dovolenou? Vyzkoušejte něco nového.

Výlety na sněžnicích jsou příjemným zpestřením delších pobytů pro lyžaře, kteří nechtějí celý týden trávit jenom na sjezdovkách. Sněžnice využijete také, pokud jste zvyklí chodit po Šumavě pěšky a máte chuť prolézt pěkné trasy i v zimě.

Několik nej, která dělají z Medvědí stezky turistickou lahůdku

Když výlet během zimní dovolené na Lipně, tak se určitě vypravte na Medvědí stezku, nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a druhou nejstarší v České republice. 14 klikatících km přírodními krásami bylo poprvé vyznačeno už v roce 1967. Stezka začíná v železniční stanici a finišuje taky u vlaku, na zastávce Černý kříž a kopíruje žlutou turistickou značku.

Stezka získala své jméno v souvislosti se zastřelením posledního šumavského medvěda 14. listopadu 1856. V současnosti ale nemusíte mít z méďů strach – v zimě tu potkáte spíš jen několik nadšených turistů na sněžnicích, kteří dostali stejný tip na bezva výlet v okolí Lipna, jako vy.

Viklan - jedna z desítek skal, které na procházce Medvědí stezkou potkáte.Desítky zajímavostí na trase, které vás budou bavit

Těšte se na trasu divokou a panenskou šumavskou přírodou, která je osázená skalními žulovými masivy. Skály dostaly roztodivná jména a udiví vás zvláštními až neuvěřitelnými útvary: Dračí tlama, která má v zimě plnou hubu rampouchovitých zubů, Perníková skála, Soutěska lapků, Viklan, Mechová pyramida, Kamenná kráska, Obří kostky…

Lepší bude, když si všechny skály prohlídnete sami. Třeba objevíte a pojmenujete další zvláštnost. Doporučujeme Medvědí stezku zařadit mezi své tipy na výlety na Šumavě kolem Lipna, protože v zimě má trasa speciální atmosféru.

Mezi další zajímavosti na trase patří:

Jelení jezírko – umělá vodní nádrž ve výšce 945 m. n. m.

Když prokličkujete mezi desítkami skalisek, po chvilce se vám v lese otevře výhled na Jelení jezírko, které bylo vystavěno v roce 1835 pro zlepšení stavu plavební vody ve Schwarzenberském kanále.

Do jezírka se vejde 9 000 m3 – jeho naplnění trvá 10 dní a vypuštění 5 hodin. Zajímavostí je, že jezírko je spojené se Schwarzenberským kanálem, tzv. Jelením smykem, který měří necelý kilometr.

Ústí tunel Schwarzenberského plavebního kanálu, které najdete u osady Jelení, zhruba uprostřed výletu.Osada Jelení, chvilka u Schwarzenberského plavebního kanálu

Zhruba v půlce výletu, kousek za Jelením jezírkem, dojdete do osady Jelení. Kromě toho, že si tady můžete na chvilku oddychnout, uvidíte tady ústí vodního tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu, který vede kolem osady.

Unikátní tunel je dlouhý 389 m a byl vystřílený mezi lety 1821 a 1822. Jeho šířka je 2,6 m, výška 3,2 m a dva zajímavé kamenné portály, horní a dolní.

V Jelení se můžete na okamžik odpojit od Medvědí stezky a projít se podél kanálu Naučnou stezkou Schwarzenberský plavební kanál. Po 400 metrech se zase vrátíte na žlutou.

Příběh posledního šumavského medvěda, na kterého se strhl nelítostný hon

Během procházky naučnou stezkou narazíte na pomníček Bärenstein. Ten připomíná posledního místního medvěda, teda medvědici, která to chudák pěkně odnesla. Sesypal se na ni houf honců a 112 psů.

Podle místních legend se medvědice jenom tak nedala a už už se chystala rozsápat 4 lovce, když padl rozhodující výstřel. Můžete ji vidět vycpanou na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

Prohlédněte si náš tip na výlet v okolí Lipna na mapě

Jak se na Medvědí stezku dostanete?

Výhodou výletu na Medvědí stezku je, že se na ni od Lipna dostanete rychle a snadno. Stačí naskočit na vlak na zastávce Černá v Pošumaví, která leží v Hůrce, pár metrů od penzionu Daniela, a ani apartmány Nad rybníky a penzion Eder nejsou daleko.

Za 20 minut, během kterých budete lemovat Lipno, vystoupíte na stanici Ovesná. Tady začíná naučná stezka. Po 14 kiláčcích skončíte zase u vlaku, na zastávce Černý Kříž. Naskočíte a za 33 minut jste zase zpátky v Hůrce.

Vlaky jezdí přibližně 4krát až 5krát denně, takže Medvědí stezka je ideálním tipem na pohodový celodenní výlet.

Naše další tipy na výlety na Lipně včetně mapek a popisů.

Vyzkoušejte během své zimní dovolené na Lipně všechny možné aktivity.
Ubytování na jedničku na Lipně je pro to perfektním místem.