Jak příjemně přivítat sv. Martina? Užijte si tradice během svatomartinského víkendu

Svatý Martin se 11. listopadu přiřítí na bílém koni. Kde se vzala tato tradice? Chcete ho přivítat s husou na talíři a se sklenkou svatomartinského vína? Nejlépe během svatomartinského víkendu.

Přišel k nám bílý kůň, zalehl nám celý dvůr.

Když na sv. Martina mráz uhodí, na rok dobré víno se urodí.

Na sv. Martina, drž se synku komína.

O svatém Martině husa nejpěkněji zpívá.

Radost Martina je hus a džbán vína.

Na sv. Martina bývá dobrá peřina.

Martinův led, bude vodou hned.

Pranostiky nám prozrazují, o co na svatého Martina jde. O hojnost jídla a pití, příchod zimy a příjemně stráveném svátku, jednoho z nejoblíbenějších během celého roku. 

Dřívější popularita tradičního svátku opět roste. Nejenom, že se v restauracích setkáte se svatomartinským menu, ale některé penziony nabízejí svaromartinské víkendy

Kde se u nás vzal svátek svatého Martina?

Svatomartinský den. Přelom cyklu, hody, trhy a legendy

Dnes si během svatomartinských víkendů vlastně jenom užíváme. Dřív však měli lidi na sv. Martine jiné starosti. 

Čeledi končívala sjednaná služba, dostávala mzdu a hledala nového hospodáře, případně o rok prodlužovala dohodu. Na svatého Martina se uzavíraly smlouvy, konaly se výroční trhy a posvícení. Všechno tedy důvody k velkým oslavám. 

Proto se není čemu divit, že se na stolech objevovala svatomartinská husa, martinské rohlíky nebo podkovy. Důležitou tradicí byla i slavnost svatomartinského vína, která je dnes také stále častější. 

Proč ke svatému Martinu patří husy?

Legendy praví, že svatý Martin nechtěl při své skromnosti přijmout hodnost biskupa v Tours a schoval se před vyslanci. Vlezl do husince mezi husy. Ty ho však kejháním prozradily. 

Jinde se zase dočtete, že husy svatého Martina rušily při kázání. Proto je odsoudil, aby v den jeho památky pykaly za své “provinění” na pekáči.

Ke svatomartinským víkendům neodmyslitelně patří také víno

Svatomartinská vína jsou prvními víny daných ročníků. Výrobci i konzumenti je s napětím očekávají. Když se svatomartinské vyvede, bude dobrý celý ročník. 

Zvyklost praví, že Svatomartinským vínem si můžete přiťuknout právě na sv. Martina 11. listopadu v 11 hodin. Od tohoto okamžiku se může podávat nejen víno, ale také husa a mohou vypuknout hody. 

Svatomartinský víkend

Svatomartinská vína jsou svěží a ovocitá. Zrají jen pár týdnů. Přesto získávají svůj osobitý charakter. 

Spojte svatomartinské tradice s příjemně stráveným víkendem na Lipně. Ochutnáte svatomartinsé z vinařství Novosedly, necháte si naservírovat svatomartinské menu a užijete si podzimní krajinu. 

Zjistěte, co obsahuje výhodný balíček Svatomartinský víkend na Lipně.>>