Šumava s dětmi. Kde si to společně nejvíc užijete?

Šumava je jeden z našich tří národních parků. I proto na jih Čech směřují s oblibou lidé z celé republiky, ať je léto nebo zima. Šumava ale není jen Kvilda, Modrava a Železná Ruda. Objevte s dětmi Šumavu okolo Lipna, kde si vychutnáte krajinu národního parku i chráněné krajinné oblasti.

Takové krásy uvidíte s dětmi na Šumavě

„Zcestoval jsem svět, ale Šumava je pro mě posvátné místo,“ řekl Ivo Pondělíček, český malíř a sexuolog. A je třeba mu dá za pravdu. Šumava je jedním z nejstarších pohoří Evropy a tvoří ji horniny předprvohorního až prvohorního původu. Jakoby uzrála do krásy. 

Pohoří je ale celkově přívětivé, a proto se na Šumavu klidně vypravte s dětmi. Možností je tu nekonečno v jakémkoliv ročním období. 

Obsah článku

Šumava s dětmi na kole – pohodové cyklotrasy kolem Lipna
Šumava s dětmi po svých – objevování krás Lipenska různorodými trasami
Šumava s dětmi na vodě a ve vodě – koupání, motorové čluny a parníky
Šumava s dětmi v zimě – lyžařské školy a mírné sjezdovky za rohem
Co dál dělat s dětmi na Šumavě? Tady je možné všechno… 

Šumava s dětmi na kole – pohodové cyklotrasy kolem Lipna

Okolí Lipna patří mezi nejpříjemnější lokality, pokud chcete Šumavu s dětmi objevovat na kole. Kolem přehrady se hory pozvolna zvedají do výšky, takže si snadno můžete vybrat z různých obtížností cyklistických výletů. 

Cyklotrasy, které lemují břehy Lipna, jsou perfektně udržované a hezky se houpou. Ze sedla kola máte krásné výhledy na Šumavu a s dětmi si užijete parádní výlety. Jedete vlastně skoro po rovince s tím, že občas přehoupnete nějaký ten malý kopeček. 

Šumava s dětmi na kole v těchto místech je výhodná také z pohledu dostupnosti ubytování a občerstvení. Ať se hnete, kam se hnete, máte možnost navštívit doboru restauraci, nabrat síly a pokračovat dál. A to pro celodenní výlet s dětmi dost zásadní. 

Určitě vyzkoušejte s většími bajkery jeden ze single trailů ve Frymburku

Ideální je vybrat si ubytování na dobrém místě tak, abyste se snadno a rychle napojili na cyklotrasy. 

3 tipy na nejlepší cyklo výlety na Šumavě s dětmi

Výlet pro nejmenší u Stožce

Tenhle výlet začíná kousek od Lipna ve vesničce Stožec, kam se hravě dopravíte vlakem. Krátká 4kilometrová trasa se klikatí lesem a je skoro po rovince. 

Pro detail cyklovýletu klikněte na tento odkaz>>

Rovinatá cyklotrasa pro mámu a tátu

Výlet Šumavou měří 15 kilometrů a dětmi ho hravě zvládnete. Když to vezmete z Nové Pece přes Horní Planou do Hůrky, pojedete jenom z kopce. A cestou se pokocháte meandrující Vltavou. 

Prozkoumejte detail výletu po kliknutí sem>>

Lehoučký okruh z Hůrky přes Horní Planou

Jestli chcete s dětmi na kole objevovat Šumavu kolem Horní Plané, vydejte se na tento pohodový okruh. Přehradě budete blízko, jak jen to jde. A 11 kilometrů vám uplyne jak nic. 

Podívejte se, kudy vede tahle cyklotrasa>>

Šumava jako na dlani

Šumava s dětmi po svých – objevování krás Lipenska různorodými trasami

Co by to bylo za dovolenou s dětmi na Šumavě, kdybyste se nevydali na nějakou pěknou procházku. A že jich tady je…Tolik, že je všechny za jeden pobyt na Lipensku nestihnete. 

Výhoda pro toulání se s dětmi tímhle koutem Šumavy je, že se klidně můžete vyhnout brutálním stoupákům a užít si klidně žádné nebo minimální převýšení. S nejmenšími dětmi je přece jenom lepší nehrotit to. Pojďme ale na konkrétní tipy:

Naučné stezky jako ideální trasy pro výlety

Kromě husté sítě turistických tras je to tady protkané naučnými stezkami, které vás provedou unikátními lokalitami. Obvykle jsou dlouhé tak akorát, takže je s dětmi snadno zvládnete. Mezi top patří:

Naučná stezka kolem rybníka Olšina

Fungl nová stezka plná dřevěných chodníků a atrakcí pro děti. Vede do míst, kde byl po dlouhá desetiletí vojenský prostor a nevkročil tam živáček. 

Podívejte se, jak si užít tuhle naučnou stezku>>

Naučná stezka lesních her ve Stožci

Stezka vytvořená přímo pro děti, kde čeká 14 zastavení s celou řadou interaktivních didaktických prvků a zážitková trasa lesem. 

Pro více podrobností mrkněte sem>>

Chcete prozkoumat všechny naučné stezky? Přečtěte si celý článek na blogu

Turistické trasy jako dělané pro procházku s dětmi

Turistických tras je na Šumavě habaděj. Abyste se nemuseli trápit s výběrem těch vhodných pro děti, mám pro vás 2 zajímavé tipy a pár dalších v záloze. 

Výlet na Jezerní vyhlídku z Hůrky do Horní Plané

Vydáte se na 7km výlet, během kterého prozkoumáte blízké okolí Hůrky a Horní Plané. Nic těžkého a navíc s pěknými výhledy na malé rozhledně. 

Detailní popis výletu je tady>>

Objevitelský výlet kolem Pláničského rybníka 

Chcete být s dětmi mimo hlavní dění a poznat kus Šumavy, který je stranou všeho? Pláničský rybník leží kousek od Černé v Pošumaví a náramně si to tam užijete. 

Podívejte se, kudy vede tenhle výlet>>

Máte chuť na další výlety? Podívejte se na stránku, kde jsou všechny pohromadě

Šumava s dětmi na vodě a ve vodě – koupání, motorové čluny a parníky

Moře vody je jeden z hlavních důvodů, proč je tady Šumava pro děti plná zážitků. Naše jihočeské moře je zkrátka unikát, který v jiné části republiky nenajdete. Vodní plocha je pěkně zasazená do krajiny, takže ať děláte, co děláte, stále se kocháte šumavskými hvozdy. 

No a je jasné, že drtivá většina dětí vodu miluje. A tu na Lipně bude ještě víc, protože:

Koupání na plážích i na divoko díky motorovému člunu

Tolik, tolik možností, kde se s dětmi vykoupat. Tahle perla Šumavy vám nabídne pěkné písčité pláže i koupání na odlehlých místech. 

Tady najdete článek o 4 nejlepších lipenských plážích>>

Další zajímavou možností, jak si vychutnat Lipno, je půjčení motorového člunu. Na takový člun nepotřebujete žádný speciální řidičák ani průkaz. Můžete se tak klidně po hladině prohánět celý den a objevovat tajná místa na ještě tajnější koupačku. 

Vyhlídkové jízdy parníkem

Děti parníky milují. A na Lipně funguje Lodní doprava Lipno Line, která má ve výzbroji hned několik krasavců. K tomu speciální PartyBoot, který si můžete pronajmout i se “šoférem”. 

Parníky Lipno Line brázdí skoro celé Lipno. Projedete se klidně z Lipna nad Vltavou až do Horní Plané. Nebo si vyberete kratší vyhlídkovou jízdu. V sezóně probíhají také večerní plavby a plavby se živou hudbou. 

Podívejte se na web Lipno Line, kde najdete jízdní řády a další podrobnosti>>

Šumava s dětmi v zimě – lyžařské školy a mírné sjezdovky za rohem

Říká se, že ať je léto nebo zima, na Lipně je vždycky prima. Platí to do posledního puntíku a s dětmi v tomhle koutu Šumavy dvojnásob. Když se ubytujete v našich apartmánech nebo pokojích v Hůrce, máte to co by kamenem do skiareálů Frymburk a Lipno nad Vltavou, kde si děti užijí:

Lyžařská škola ve Frymburku je perfektní pro úplné začátečníky

Frymburk leží pár minut autem z Hůrky. Výhodou místního skiareálu je, že má prostorný park Médi Kubíka. Je tu dost místa pro trénink na příjemném a mírném svahu. 

Když se posunete Šumavou kousek na východ, ocitnete se v Lipně nad Vltavou. Tady je skiareál větší a je tady taky v sezóně frmol. Lyžařská škola nabízí nespočet možností pro všechny věkové kategorie. V nabídce najdete i speciální lyžařské příměstské tábory. 

Veškeré informace o lyžařských školách najdete v tomto článku>>

Výběr parádního lyžování pro zkušenější děti je lehce dostupný

Jestli se už s dětmi na Šumavě nepotřebujete učit lyžovat, ale chcete brázdit sjezdovky, vyberete si z několik středisek na české i rakouská straně. Mezi nejoblíbenější patří rakouský Hochficht, který je opravdu na profesionální úrovni a přitom dobře dostupný. 

Ale také na české straně se dočkáte vysoké kvalita, která je podpořená velmi krátkou dojezdovou vzdáleností. 

Mrkněte na přehled skiareálů kolem Lipna>>

Co dál dělat s dětmi na Šumavě? Tady je možné všechno… 

Co s dětmi na Šumavě, když venku leje jako z konve, že? No, počasí ovlivnit neumíme. Zvlášť tady na Lipně umí slušně zakouzlit. Nebo když už vás nebaví výlety, ani lyžování? 

Račte si prohlédnout další možnosti. Od luxusní Pohádkové rezervace po Svět pod hladinou… 

Koukněte sem>>

Tak co, kdy se s dětmi vydáte k nám na Šumavu, kde hlavní roli hraje Lipno? 

Jestli potřebujete poradit nebo zarezervovat ubytování, ozvěte se nám