Slavnosti pětilisté růže – vraťte se do doby mocných Rožmberků
Dech beroucí akce ověnčená tituly. Takovou reputaci má Slavnost pětilisté růže, která se každoročně koná v Českém Krumlově. Letos už po třiatřicáté. A nutno říct, že je to hodnocení oprávněné. Pokud vás baví historie panování mocných rodů, nádherné kostýmy a dobové tance, ohnivé šou a mnoho dalšího, neměli byste tuto akci vynechat. Jedná se bezesporu o TOP kulturní akci v rámci celého jihočeského regionu.
Akce na stupínku nejvyšším
Slavnosti začínají v pátek 21. června v 10 hodin dopoledne a končí až v neděli 23. června v 15 hodin. Program je i letos nesmírně bohatý, ale k tomu se ještě dostaneme.
O tom, že jde o akci jedinečnou či dokonce výjimečnou svědčí ocenění Akce roku 2010 v České republice, kterou ji udělila agentura Czechtourism. V rámci Festivalu bojovníků v Táboře pak získala v kategorii Historické festivaly v ČR titul Počin roku 2014.
Zábava na pozadí mocných událostí
Hlavní myšlenkou festivalu je oživit atmosféru města z dob panování jednoho z nejmocnějších českých rodů – Rožmberků. Celé město se tedy pomyslně přenese o téměř pět století zpět, na konec 16. století, kdy byli Rožmberkové v tomto regionu neohroženými vládci.
Mezi členy tohoto mocného rodu se občas objevily menší či větší rozepře. Jedna z těch větších, mezi bratry Petrem a Vilémem Vokem z Rožmberka proběhla na konci 80. let 16. století. Jejich sestra Eva se ujala role mediátora a v létě roku 1589 zprostředkovala jejich vzájemné setkání za účelem snížení vzniklého napětí.
Letošní ročník Pětilisté růže na tento akt navazuje a vzdává holt všem ženám rožmberského rodu.
Program praskající ve švech
Popsat ve stručnosti kompletní program celé třídenní akce je téměř nadlidský úkol.
Na 10 scénách proběhne téměř 150 programů či vystoupení. Historickým centrem města projde celkem 5 historických průvodů z období gotiky a renesance, ve kterých vystoupí přes 700 osob.
Těšit se můžete i na dobový rytířský turnaj „Turnaj růží“, který odkazuje na legendu „Dělení růží“, kdy byl rod Vítkovců rozdělen Vítkem I. mezi pět jeho synů, kteří následně založili své vlastní tzv. Vítkovské rozrody. Tím došlo k rozdělení rodu Vítkovců na pány z Krumlova, Hradce, Třeboně a Rožmberky, což se stalo významných milníkem v historii jižních Čech.
Dále můžete sledovat Živé šachy s živými, dobově oděnými figurami, které se hrají na obří šachovnici o rozměrech 12×12 metrů.
Kompletní program najdete ZDE>>
Baby friendly festival
I na rodiny s dětmi se tu myslí a program je pro ně velmi pestrý.
V pátek i sobotu se děti můžou těšit na nejrůznější dobové hry a užít si šermířské a bubenické představení z dílny souboru historického šermu Grál z Brna. Od 19 hodin si mohou jít poslechnout do klášterního kostela vystoupení českokrumlovského dětského pěveckého sboru Medvíďata.
V městském parku u dětského hřiště proběhne od 17 hodin středověký bojový výcvik.
V sobotu od 17 hodin bude v Široké ulici vystupovat Divadlo Facka – Tůdle a Nůdle, dva klauni, kteří s dětmi založí vlastní cirkus.
Kdo v pátek nestihl šermíře, může vzít děti i v sobotu od 18:30 do Masné ulice.
Suma sumárum, aneb co jsme ještě neřekli
Těžko se u této akce z hlediska popisu programu pokoušet o úplnost.
Ale z toho, co zde ještě nezaznělo, bych zmínil historický trh na zámku Český Krumlov, kde najdete více jak 130 stánků s dobovým zbožím a ukázky historických řemesel.
Spousty hudby, divadla, tanců, šermu, kejklířů, fakírů, voroplavby po Vltavě a dalších skvělých akcí pak zakončí v sobotu o půlnoci 15 minutový slavnostní ohňostroj nad městem, který se bude skládat ze tří tematických částí.
Pokud budete ubytovaní na Lipně, máte to do Českého Krumlova, co by kamenem dohodil. Tak neváhejte.