Kde potkat losa? Lipensko – jediné místo u nás se stálou populací

Los je největší zástupce čeledi jelenovitých a v naší republice je to zvíře velmi vzácné. Občas se do české kotliny sem tam nějaký kousek zatoulá ze severu a pár kusů najdete třeba v ZOO. Lipensko je ale jedinou oblastí, kde žije jeho stálá populace. Čím to je a kde losa spatřit na vlastní oči?

Lipensko je ráj pro všechny lidi, kteří zde hledají ubytování kvůli letní zábavě i zimním radovánkám. I když si možná říkáte, že vás tady nemůže nic překvapit, vždycky se něco najde. Tak je to i s výskytem losa evropského.

Většina lidí totiž ani netuší, že u nás pár losů pobíhá. A tak ani nejsou středem pozornosti, což jim možná nakonec svědčí.

Kde se vzal, tu se vzal, los na Lipensko zavítal

Los byl u nás dříve hojnější. Teď jej můžete v divoké přírodě spatřit jen na Lipensku.Vývoj populace losa je zajímavý nejenom na Lipensku. Z území dnešní ČR vymizel už ve středověku a ve 20. století se začal sám vracet. Losi totiž začali po Evropě hojně migrovat a nechodili na návštěvu jenom k nám, ale také do Německa, Rakouska a na Slovensko.

Ale jen v jižních Čechách los natrvalo „zakotvil“. Jedna z teorií praví, že tomu nahrála „železná opona“, která narušila přirozenou migraci losů na jih směrem do Bavorska.

Přes 2 metry vysoká bariéra pod elektrickým proudem postavená v 50. letech totiž narušila putující losy. Proto se jim během totality na Lipně hodně dařilo a jejich populace rostla.

Zvířata k nám putovala ve 3 vlnách: Nejdříve přišli mladí samci, pak se začal vyrovnávat poměr pohlaví. V 70. letech bylo poprvé prokázáno rozmnožení a los začal vytvářet stabilnější populaci a přirozené přírůstky se zvyšovaly.

Až do roku 2000 žilo podle odhadů na celém území ČR až 60 losů s největším zastoupením právě na Lipně. Pak se ale něco zlomilo, nikdo neví proč, a došlo k zániku všech populací kromě té na Lipně.

Losům se na Lipensku asi zkrátka líbí. Kde je vidět?

Losa se bát nemusíte, ale obezřetnost je na místě.Lipensko bylo a stále je klidovou příhraniční zónou, která losům svědčí. Losi jsou solitérní zvířata, která k životu potřebují samotu a velká území o rozloze desítek i stovek čtverečních kilometrů.

Los je také zajímavý tím, že je v rámci evropských velkých býložravců je los jediný specializovaný okusovač, nejvíc mu chutnají větvičky a kůra dřevin, tedy keřů a stromů.

Podle odhadů žije dnes na Šumavě přibližně 7 až 8 zvířat. Centrem jejich výskytu je malá oblast na pravém břehu Lipna v oblasti Vyššího Brodu, Přední Výtoně a Svatého Tomáše u známé zříceniny Vítkův Hrádek.

Pravda, že spatřit losa není úplně jednoduché, ale kdo se v těchto lokalitách Lipenska pravidelně pohybuje, může losa vidět.

Největší šanci máte na místech, kde je širší výhled do krajiny, u mokřadů. Chce to trpělivost, dalekohled a trochu toho štěstíčka.

Zkuste svoje štěstí během dovolené na Lipně.
Třeba spatříte tohle krásné majestátní zvíře.