Podzimní výlet za „Perlou Šumavy“ – výlov jednoho z nejvýše položených rybníků

Máte po rybářské sezóně na Lipně a chcete si užít prima podzimní výlet za rybami? Objevte nádherný rybník Olšina, který leží na kraji vojenského prostoru Boletice. Léta ležel v zapovězeném koutě Šumavy a výlov 27. 10. 2018 je ideální možnost, jak to tady prozkoumat.

Hodně se mluví o rybaření na Lipně. Dokonce tak moc, že minimálně stejně krásná místa téměř zejí prázdnotou. Stejně jako rybník Olšina, který leží kousíček od Lipna a nabízí neuchopitelnou atmosféru s nádechem tajemna.

Oáza klidu uchráněná od civilizačního ruchu

Výlov na rybníku Olšina. Pojďte si dát dobrou rybu a romantickém prostředí. Vojenský újezd Boletice kdysi schramstnul pěkný kus Pošumaví. A vždy, když něco vyplivne lidem zpátky, jde o něco zajímavého. Není tomu zase tak dlouho, co pustil ze svých spárů rybník Olšina.

Rybní byl založený v 15. století, kdy v širokém okolí rybníkářství jenom kvetlo. Zdobí ho výměra 138 ha a nadmořská výškou 731 metrů. Tím pádem se řadí mezi nejvýše položené rybníky v Čechách.

Pro rybáře, kteří se u vody neradi tlačí

Buďme rádi, že je rybník Olšina trochu zapomenutá. Rybaření tady je poklidné, pohodové a elektrizující. Přitom jsou rybníky velmi kvalitně zarybněny.

Zachytat si tady můžete na dvou rybnících. Rybolov na malé Olšině je zaměřený především na pstruha duhového. Velká Olšina zase láká na lov kaprovitých ryb, línů a úhořů.

Historická Rybářská bašta a rekreační areál se vším všudy

Můžete si nakoupit ryby a udělat si ji po svém způsobu. Přímo u rybníka si odfouknete v rekreačním zařízení, kde si dáte svačinu, oběd, nebo večeři.

Zajímavostí je Rybářská bašta z první poloviny 15. století. Představuje mimořádně cennou historickou památku, která ční na hrázi rybníka. Součástí bašty je expozice představující historii i současnost tohoto místa nedaleko Horní Plané.

Návštěvníci tady najdou stálou expozici o rybníku Olšina, o rybářství, lesnictví, fauně i flóře Boleticka. Aby si rodiče prohlídku vychutnali celou, děti se můžou zabavit v dětském koutku.

Výlov 27. 10. 2018. Poznejte Olšinu v akci

Podzimní výlov rybníku Olšina se stává tradicí, na kterou každoročně putuje větší počet návštěvníků. Akce je doplněna bohatým doprovodným programem, prodejem ryb, občerstvením, ukázkami živých ryb a akcemi pro děti i dospělé.

Autem, vlakem, na kole i po svých

Udělejte si z výlovu pěkný výlet. Na Olšinu je možné vyrazit autem, vlakem, na kole i pěšky.

Na kole: Z Horní Plané do Hodňova po cyklotrase č. 1254 a následně 1 km po č. 1255 (7 km), z Polné na Šumavě po č. 1254 nebo 1255 (6 km)

Pěšky: Po červené značce z Horní Plané přes Maňávku (7 km), z Hořic na Šumavě (9,5 m)

Vlakem: Z Horní Plané nebo z Českého Krumlova (Českých Budějovic) do zastávky Hodňov.

Autem: Souřadnice GPS: 48.7796047N, 14.0923172E

Bojíte se, že vám bude zima?
Udělejte si základnu v Ubytování na jedničku. Postaráme se o vás.