Nový úsek cyklostezky protne Lipno. Kdy se dočkáme první jízdy?

Cyklostezka vedoucí kolem Lipenské přehrady je jednou z nejfrekventovanějších v celém regionu Pošumaví. Každoročně ji využijí tisíce cyklistů. Stále se tu však najde pár úseků, které nelze považovat zrovna za bezpečné.

Obce, na kterých tato místa leží, se snaží jejich počet snižovat. Jeden takový splněný úkol si snad brzy budou moct odškrtnout i v Černé v Pošumaví.

Plány z roku 2015 se plní

Nová cyklostezka by měla vzniknout na okraji tzv. malého lipenského jezera, na pravé straně při výjezdu z Černé v Pošumaví. V současné době, pokud chce cyklista hráz mezi malým a velkým Lipnem projet, musí jet přímo po silnici I/39. Není tam ani chodník, jen úzká krajnice, po které se jede opravdu nepříjemně až nebezpečně.

To se pak krásně pofrčí, když nebudeme muset po hlavní silnici.

O nové stavbě řešící tento pro cyklisty nepříjemný úsek, se uvažovalo už od roku 2015. Hlavním problémem byly dlouhou dobu finance. Stavba bude finančně poměrně náročná, součástí cyklostezky má být totiž i mostek, pod kterým budou moct proplouvat lodě. Odhadované náklady se tedy vyšplhaly až na částku 43 milionů korun.

Peníze se nakonec „našly“. Obec Černá v Pošumaví s 850 stálými obyvateli počítá s částkou 9 milionů korun z rozpočtu obce. Zbytek pokryje dotace od Státního fondu dopravní infrastruktury.

Cyklostezka nejen pro cyklisty

Víte co má společného cyklostezka s rybáři? Většinou asi nic. Tady na Lipně ale spojitost najdete.

Začátek.

Nový úsek cyklostezky má mít totiž kromě výše zmíněného mostku pro proplouvání lodí také několik míst vhodných k chytání ryb. I rybáři by tak mohli být s novou stavbou spokojení.

Budovaný úsek má mít délku 1,2 kilometru a má vést pouhého půl metru nad úrovní hladiny malého Lipna. Celý břeh bude zpevněn velkými kameny.

Novými úseky k většímu bezpečí cyklistů

Starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková si uvědomuje, jaký význam má pro zdejší region cyklistika. Proto plánuje cyklostezku rozšířit o další, asi kilometrový úsek, který by vedl obcí, po břehu malého lipenského jezera a vyhnul by se opět hlavní silnici. Jsou zde pozemky patřící Povodí Vltavy. Plány jsou už hotové, čeká se „jen“ na stavební povolení.

Je to další krok ke spokojenějšímu pobytu turistů, cyklistů i vodáků v této turisticky vytížené obci. Každé léto se zde počet lidí zněkolikanásobí a proto je zde podle starostky Pekárkové důležité infrastrukturu neustále vylepšovat a modernizovat.

Z dalších míst v okolí, kde se uvažuje o modernizaci či zlepšení dopravní situace je úsek mezi Horní Planou a Jenišovem, kde cyklisté musí přejíždět nebezpečnou, frekventovanou silnici I/39. Horní Planá zde plánuje postavit cyklostezku vedoucí po břehu Lipna.

Až nás tedy v létě navštívíte, snad už budete moct novou cyklostezku na hrázi malého Lipna vyzkoušet. Tento úsek krásně propojí celé Lipensko a uleví všem cyklistům, kteří doposud museli překonávat hráz po nebezpečné silnici.

Podívejte, kde všude se dá Lipně parádně zajezdit.