Nevyzpytatelný podzim na Lipně? Pojďme se uklid(n)it do muzea

Trávíte podzimní dny s rodinou na Lipně a za oknem je počasí, že by psa ven nevyhnal? Nemusíte propadat panice ani trudnomyslnosti. Možností, co dělat a čím sebe i děti zabavit, je vždycky dost. Osvědčenou jistotou jsou v tomto směru muzea. A protože v Českém Krumlově je jich opravdu spousta, podíváme se dnes právě tam.

Turistický klenot jižních Čech, od Lipna 30 minut autem

Do Českého Krumlova to od Lipna není nijak daleko. Záleží, kde přesně jste ubytovaní. Ale obecně lze říct, že když sednete do auta a šlápnete na pedál, za půl hoďky jste v jednom z nejúžasnějších měst České republiky.

Hned po Praze jde o druhé nejnavštěvovanější město a není se vůbec čemu divit. Ale o tom ostatním třeba někdy příště, dnes se zaměříme čistě na muzea.

Od loutek až k vltavínům v jednom městě

Hádejte, co mají společného vltavíny (jo, to jsou takové ty drahé zelené kamínky), loutky, smrt a obchod? Když řeknete, že nic, budete mít zřejmě pravdu. Ale pokud někdo prorocky zvolá „heuréka – všechny tyto věci najdu v krumlovských muzeích“, má samozřejmě taky pravdu. Bod pro něj. Vezmeme to ale pěkně popořádku.

Mučeníčko, mučeníčko, toť velké potěšeníčko

Muzeum útrpného práva v Českém Krumlově - vy tady trpět nebude. :)Jedno z nejzajímavějších muzeí na vás čeká na náměstí Svornosti, číslo popisné 1. Dozvíte se tu vše o útrpném právu, tedy právu na to, že druhý může trpět. Zvláštní…No ale doby nebyly vždy lehké. Jóóóó, ještě že je ten středověk za námi.

Expozice všemožných mučicích nástrojů včetně zajímavých popisků je umístěna stylově – ve sklepě pod budovou radnice. Otevřeno je tu až do konce prosince, od pondělí do neděle, od 10 hodin až do 6 večer. Takže neváhejte.

Souhrnné info:

Otvíračka: denně 10:00 – 18:00

Základní cena: 130 Kč

Adresa: náměstí Svornosti 1

Web

Čelisti nikdy nespí

Začali jsme dramaticky, tak teď trošku ubereme páry. No, i když vlastně…Pokud se podíváte na tento snímek, tak musím vzít první větu zpět. Ale nebojte se, ne u všech 3D obrazů v tomto muzeu skončíte ve žraločím žaludku. Každopádně jsou tyhle „obrázky“ dost vychytané a rozhodně chytnou i vás a vaše děti.

A kde že to?

Ve 3D muzeu, na ulici Masná, 129. Dveře jsou pro vás otevřené každý den už od 9 a zavírají se až v 6 večer. A děti do metru deset výšky jdou navíc zadara. No neberte to!

Souhrnné info:

Otvíračka: denně 9:00 – 18:00

Základní cena: 100 Kč

Adresa: Masná 129

Web

Loutka sem, loutka tam, loutka, kam se podívám

No a teď už ale opravdu v klidu, slibuju. Tepovka je zase v normálu, takže můžeme otevřít dveře, a vstoupit do dalšího muzea, které si opravdově užijí hlavně děti. Je totiž plné loutek.

V muzeích loutek a marionet najdete nádherné kousky. Děti se z toho snad osypou. Loutek je tu přes 400, ve všech možných aranžích, od Spejbla, přes broučky až k Rusalce. No prostě na co si vzpomenete. A co je nejlepší? Že je tu i loutkové divadlo, kde si můžete klíďo píďo s vašimi dětmi zahrát nějakou pohádku. A hned u nich stoupnete minimálně o sto padesát bodů. Tatínci i o dvě sta. A to se počítá.

Asi se vám bude zdát divné, když teď začnu psát zase o loutkách. No ale věřte nebo ne, v Krumlově jsou opravdu loutková muzea dvě.

To druhé, mající krásný název „Marionette muzeum“, najdete v neméně malebných prostorách historického objektu bývalého kostela svatého Jošta na ulici Latrán, číslo 6. Najdete tu kompletní loutková divadla včetně dekorací a opon, je tu soubor staré české loutkařské literatury, a dokonce si tu můžete loutky i koupit. Ale pssst, s touto informací bych šel na děti opatrně. Cítíte ten průvan v peněžence?

Avšak pozor, otevřeno tu mají pouze od května do října. Takže tohle si nechte na jaro.

Souhrnné info (Muzeum loutek – pohádkový dům):

Otvíračka: denně 10:00 – 18:00

Základní cena: 80 Kč

Adresa: Radniční 29

Web

Souhrnné info (Marionette muzeum):

Otvíračka: dle období květen až říjen 10:00 – 16:00,17:00,18:00

Základní cena: 80 Kč

Adresa: Latrán 6

Web

Obchod, vosk a motorka, z vltavínů ponorka

Už teď vám přijde, že je těch muzeí nějak moc? Kdeže, to ještě nejsme ani v půlce. Ale nebojte. Fouknem vítr do plachet a vezmeme to už trošku zkratkou:

Muzeum s historií obchodu – volňásek

Jak se dříve prodávalo. Atmosféra starých časů. Za historií obchodu a nákupů si zajděte na ulici Radniční 29. Dýchne tu na vás opravdu retro atmosféra. Doporučuju. Bonus navíc? První muzeum, které je zdarma, bingo!

Souhrnné info:

Otvíračka: denně 10:00 – 18:00

Základní cena: zdarma

Adresa: Radniční 29

Web

Vltavíny – tady to bude dražší

To v muzeu vltavínů bez peněz moc parády nenaděláte. Základní vstupné je 150 korun, ale za kvalitu se holt platí. Vltavíny jsou naprosto jedinečné nerosty krásné zelené barvy, s unikátním způsobem vzniku. A taky se tyhle „kamínky“ nachází téměř výhradně v Česku.

Proto jsou samozřejmě dosti vzácné. Kdo nemá do kapsy hluboko, může si tu nějaký ten vltavín i koupit. Ale pozor, co gram, to pár tisíc. Takže trošku ponorka. Otevřou vám každičký den od desíti do šesti .

Souhrnné info:

Otvíračka: denně 10:00 – 18:00

Základní cena: 149 Kč

Adresa: Panská 19

Web

Vosk za zrcadlem

Pokud jste příznivci voskových figurín, zajděte omrknout Švejka, papeže Jana Pavla II nebo třeba Eltona Johna do muzea voskových figurín na ulici Kájovská 68. Najdete tu i ukázku středověkého městečka nebo alchymistickou dílnu.

A pokud zbyde čas, můžete se jít ztratit do zrcadlového labyrintu, který je součástí tohoto muzea. Tam ale budete muset vysypat další penízky za vstup.

Souhrnné info (muzeum voskových figurin):

Otvíračka: denně 9:00 – 20:00

Základní cena: 130 Kč

Adresa: Kájovská 68

Web

Souhrnné info (zrcadlový labyrint):

Otvíračka: denně 10:00 – 17:00

Základní cena: 90 Kč

Adresa: Široká 52

Kombinované vstupné (muzeum voskových figurín + zrcadlový labyrint): 170 Kč

Web

Jednostopé krásky

Až tu nádheru spatříte, dostanete chuť nasednout a nakopnout to. Stále jste plní sil? Nebo vás ten dlouhý výčet výše uvedených muzeí neuspokojil? Třeba bude právě pro vás muzeum motocyklů. Je umístěno v jedné z nejstarších krumlovských budov – v bývalém mlýně na břehu řeky Vltavy. Nasajete tu vůni motorového oleje starých strojů, kterých je tu vystaveno přes dvacet, jak tuzemských, tak i zahraničních.

Ale pozor, i zde vás přivítají až na jaře. Od 1. listopadu do 30. dubna je muzeum zavřené.

Souhrnné info:

Otvíračka: přes zimu zavřeno

Základní cena: 100 Kč

Adresa: Široká 80

Web

Stará láska nerezaví

Říkáte si „samé speciality, vltavíny, voskové figurky, 3D věci, bla bla bla…Já chci klasiku!“ Nebojte, nezapomněli (jsme) na vás. Na Horní ulici, číslo 152. Tam to je. Tam najdete přesně to, co hledáte.

Klasické, Regionální muzeum v Českém Krumlově. Už jen ta budova ze 17. století. Kráááása, muzeum jak z ryzího zlata. Jedině v tomto muzeu získáte ucelený obraz o všem významném, co se v minulosti v tomto městě či kraji událo. Mají zde jak stálé expozice, tak i řadu sezónních výstav. Tohle muzeum byste prostě vynechat neměli.

Souhrnné info:

Otvíračka: úterý až neděle 8:00 – 12:00; 12:30 – 17:00

Základní cena: 50 Kč

Adresa: Horní ulice 152

Web

No a tím bychom za dnešní exkurzí po krumlovských muzeích udělali definitivní tečku.

Tak co, do kterého z nich zítra s dětmi vyrazíte?

Máte kde složit hlavu? Prozkoumejte Ubytování na jedničku>>