Jak si zpříjemnit rybářské čekání na jaro? Lovem ryb na dírkách v jižních Čechách

Zima je pro milovníky rybaření trochu okurková sezóna: Zamrzlá krajina a teploty pod bodem mrazu nejsou přeci jenom pro každého. Jestli se vám ale nechce dřepět doma a máte nutkání kontaktu se šupinou, vyzkoušejte lov ryb na dírkách. U nás v jižních Čechách v Pstruhařství Hůrka najdete jednu z lokalit, kde dirkaření jenom kvete.

Letošní zima na Lipně vypadá slibně – sníh se sype jak z roztržené peřiny a mrazíky přidávají na intenzitě. Rybníky začíná překrývat bezpečná vrstva ledu, takže správci soukromých revírů pomalu „žhaví“ vrtáky do ledu.

Jestli patříte mezi náruživé rybáře, kteří se pravidelně vydávají na lov na dírkách, nebo si chcete zábavné dirkaření zkusit poprvé třeba i se svými dětmi, nemusíte si už klást otázku „kam na lov na dírky“.

Perfektní možnost máte během zimní dovolené na Lipně, pokud si vyberete ubytování v našich penzionech: Apartmány Nad rybníky přímo sousedí s Pstruhařstvím Hůrka, ale i z penzionů Eder a Daniela je to na dírky kousek.

Protože mezi sebou máme určitě i nějaké začátečníky, pojďme si o rybolovu na dírkách nejdříve něco říct.

Vyvrtat díru do ledu a čekat. Lov ryb na dírkách chce i trochu trpělivosti.Rybářské vybavení k lovu na dírkách nestojí moc a chytání je obrovská zábava. Jak na to?

Lov na dírkách je podle zákonů České republiky zakázaný. Proto nemůžete pod ledem chytat, kde se vám zlíbí. Naštěstí je tahle zimní zábava povolená zvláštní výjimkou několika soukromým revírům, mezi které patří i Pstruhařství Hůrka, které najdete v jižních Čechách u Lipna.

Majitelé těchto revírů do vody před zimou dosazují druhy ryb, které se dobře krmí i pod ledem, převážně pstruha duhového a sivena amerického.

Na co se loví ryby na dírkách?

Nejlepší je vědět, jaké druhy ryb budete na dírkách lovit. Většinou však rybám můžete nabídnout jednoduché menu: bílé červy, červené žížalky, krevety, komerčně vyráběná těsta na pstruhy, kuličku taveného sýru, peletku s masovou příchutí a měkké gumové nástrahy – twistříky, nymfy a smáčky.

Jaké je k dirkaření nejlepší vybavení?

Vybavení pro lov ryb na dírkách nestojí moc. A v Pstruhařství Hůrka vám ho půjčí. Náčiní k rybolovu na dírkách se samozřejmě od běžného rybářského vybavení liší. Proutky na dírky jsou krátké, štíhlé a pružné, protože máte celkem omezený prostor k manipulaci. Mají poměrně velká vodící oka, aby nezamrzla i během největších mrazů. Udice nejsou příliš drahé, pořídíte je od 100 do 300 Kč.

K lovu na dírkách dále využijete malý smekací naviják, nebo obyčejné kolečko. Platí pravidlo, že čím kovových součástek méně, tím menší náchylnost cívky a brzdy k přimrzání.

Pro rybolov na dírkách existují speciální vlasce, které jsou odolnější proti otírání o hrany ledu při zdolávání ryb a snesou nízké teploty. Vystačíte si ale také s obyčejnými vlasci o průměrech 0,14 až 0,20 mm.

Další vybavení už jenom zvyšuje pohodlí při dirkaření, ale obejdete se bez něj: Stojany na prut určené na led, naběračky na led, stoličky apod.

Techniky lovu ryb na dírkách

Technika lovu ryb na dírkách je podobná klasickému rybaření. Jen se teple vybavte.

Lov na dírkách není samostatnou rybolovnou technikou, ale spíše jen zvláštní odnoží rybaření. Můžete využít techniky: lov na plavanou, položenou i přívlač.

Lov na plavanou: Plavaná patří mezi nejběžnější způsoby rybolovu na dírkách. Malý štíhlý splávek navlečený na vlasci je citlivě vyvážený olověnými bročky. Pod nimi je navázaný háček, na kterých je napíchnutá návnada. Po záběru se splávek ponoří pod hladinu. Mrzne-li, je nutné dírku pravidelně čistit od ledové krusty.

Lov na položenou: Položená se při lovu na dírkách používá řídčeji – je vhodná pro cílené chytání velkých ryb. Dno prokrmíte peletami a jednu peletu připevníte tenkým vlascem k navázanému háčku, který spustíte ke dnu. Slídící ryba přijede na zakrmené místo a sebere i nástrahu. Záběr vám prozradí ohnutí špičky prutu k hladině.

Lov na přívlač: Při rybolovu na dírkách nejde o přívlač v pravém slova smyslu, ale o tzv. vertikální přívlač – nástrahu pouze spouštíte do vody a pak ji pomalu a s přestávkami vytahujete zpátky. Záběr se projeví v cuknutí vlasce nebo v ohnutí pružné špičky prutu.

Nejzábavnější je vždycky zdolávání – nemáte příliš prostoru a s krátkým pružným proutkem na rybu nevyvíjíte účinný nátlak. Nejdříve vyhrává ryba, protože může lehce tenký vlasec urazit o ostrou hranu ledu, nebo si háček vyviklat z tlamky. Pak už záleží na tom, kdo z vás se unaví dříve.

Co s úlovkem?

Když v Pstruhařství Hůrka z dírky úspěšně vytáhnete úlovek, máte dvě možnosti: Buď si rybu odnesete domů, nebo vám ji připravíme v Rybí restauraci Hůrka, která sousedí s pstruhařstvím.

V zimě má o víkendech otevřeno, a pokud se předem domluvíte, v kuchyni restaurace vám úlovek rádi připraví na váš vybraný způsob.

A když nebudete mít šťastný den a žádného pstruha nepolapíte? Stejně si v Rybí restauraci pochutnáte na specialitách z čerstvých ryb, které pocházejí právě z rybníků pstruhařství.

Pstruhařství Hůrka – bezva místo pro lov na dírkách v jižních Čechách

Revírů pro rybolov na dírkách není v jižních Čechách příliš. Lov ryb na dírkách je zábava pro celou rodinu. Vyzkoušejte si ho při zimní dovolené v jižních Čechách v našem ubytování na Lipně.Pstruhařství Hůrka je jednou z dostupných lokalit, kterou si můžete užít díky ubytování v některém z našich penzionů, které stojí u Lipna ve vesničce Hůrka.

Pstruhařství Hůrka vám nabízí lov ryb na dírkách za symbolickou cenu 100 Kč za 4 hodiny. Ideální, když si chcete dirkaření vyzkoušet s celou rodinou.

Pokud se domluvíte v Rybí restauraci, úlovek vám připraví jako pokrm podle zvoleného receptu z nabídky, nebo si jej můžete odnést domů.

Rybaření na dírkách v pozadí apartmány Nad rybníky.Něco málo z historie Pstruhařství Hůrka

Pstruhařství Hůrka bylo založeno v roce 1964 a navázalo tím na dlouholetou tradici chování ryb na Lipensku. V roce 1995 se majiteli stali manželé Turkovi, kteří během pár let obnovili a rozšířili soustavu kaskádovitých rybníků.

Díky kaskádám a křišťálově čistě vodě šumavských potoků jsou tak rybníky skvělým prostředím pro chov pstruha duhového. Kromě pstruhů chovají manželé Turkovi kapry, líny, sumce a další sladkovodní ryby.

Rybolov na dírkách Lipno

Winter Perch Fishing Ice Snow Cold Ice Fishing
PlayPlay

Lov na dírkách je příjemné zpestření zimní dovolené na Lipně.
Využijte Ubytování na jedničku a vyzkoušejte si dirkaření s celou rodinou.

Lov na dírkách je příjemné zpestření zimní dovolené na Lipně.
Využijte Ubytování na jedničku a vyzkoušejte si dirkaření s celou rodinou.

PlayPlay
PlayPlay

Lov na dírkách je příjemné zpestření zimní dovolené na Lipně.
Využijte Ubytování na jedničku a vyzkoušejte si dirkaření s celou rodinou.

Přečtete si taky další informace o rybolovu na dírkách a koukněte také na naše výhodné balíčky pro rybáře.