Křupající Šumavou aneb jak si zpestřit lipenskou zimu na sněžnicích

To máte samé lyže, snowboardy, běžky, brusle… Mají snad v zimě všichni chodci a turisté smůlu? Ale kdepak. Šumava myslí i na ty, kteří rádi putují zimní krajinou. Pojďme prozkoumat trasy pro objevitele na sněžnicích kolem Lipna a okolí.

Sněžnice odjakživa využíváme k jednoduššímu pohybu v hlubokém sněhu. No, už jste se někdy zkoušeli brodit půl metrem prašanu? Moc to nejde, že?

Především v severských oblastech, kde sníh pokrýval zem dlouhou dobu roku, byly sněžnice nepostradatelné.

Buď si sněžnice můžete vyzkoušet na upravené cestě, nebo odbočte do lesa za dobrodrůžem.

A protože sněžnice získávají na popularitě pro rekreační a turistické účely, najdou se i na Šumavě blízko Ubytování na jedničku krásné zasněžené trasy. Takže pokud jste k nám vyjeli za lyžováním v rakouském Hochfichtu, nebo jste si zkrátka přijeli jenom odpočinout, můžete si čas strávený na Lipně zpříjemnit výletem do hord sněhu.

Sněžnice si v Lipno Centru půjčíte se slevou 10 %

Že se vám do sněžnic nechce investovat, když na Lipno jedete třeba hlavně kvůli lyžování v Hochfichtu?

Nezoufejte. V půjčovnách Lipno centrum si půjčíte jeden pár na celý den za 280 Kč. A protože je Ubytování na jedničku partnerem půjčovny, získáte slevu 10 %. Půjčovnu najdete v Horní Plané, Nové Peci, ale i ve Frymburku.

Zajímavé trasy na sněžnice, které vás nadchnou

O jedné z nejzajímavějších tras, Medvědí stezce, už jsme psali. Komplet průvodce hledejte v tomto odkaze.

Není to ale jediná, kam se vyplatí vyrazit. I když některé trasy nejsou značené vyloženě jako “sněžnicové”, rozhodně vás pobaví a na sněhu si zablbnete.

Vltavská cesta – z Nové Pece do Pěkné

V létě je tahle cyklostezka zasypaná příznivci řidítek. Ale co v zimě? Jak vypadá kroutící se Vltava s březy zapadlými sněhem?

V Nové Peci si půjčte sněžnice a vyzkoumejte si to sami. 7,5 km je tak akorát.

Jak vypadá Vltava v zimě?
Honem to zjistit.

Jelenovršská cesta – z Nové Pece na Jelení Vrchy

Neznačená cesta vedoucí po místní silnici, která se motá mezi krásnými šumavskými kopečky. 7 km si užijtete, protože na konci je občerstvení.

Zasněžená silnice zaručuje pohodovou cestu krásným údolím.

Schwarzenberská cesta – z Raškova do Rossbachu

Krátká, ale za to výživná. 2,5 km po zelené a modré turistické stezce vás provede kolem Schwarzenberského plavebního kanálu. Ideální pro všechny, kdo si chce sněžnice vyzkoušet a zase se tak neunavit.

Komu to přijde málo, může to střihnout dolů po žluté a napojit se na na Jelenovršskou cestu. Buď zpátky do Nové Pece, nebo na Jelení Vrchy.

Teče kanál i v zimě do kopce?

Hučina – z Jeleních Vrchů na Černý Kříž

Jelení Vrchy jsou takový rozcestník. Pokud zdoláte třeba Jelenovršskou cestu a nejste ještě vůbec unavení, můžete pokračovat směrem na vlak na Černý Kříž po cyklostezce. Je to dalších 5 km navrch, ale čerstvého vzduchu habaděj.

Z Jeleních Vrchů se můžete také napojit na Medvědí cestu.

Teď pokřupeme z kopečka.

Anebo tam, kam vás nohy zanesou

Vůbec se nemusíte držet značených tras. Ono nasadit sněžnice a jít prostě rovně lesem, nelesem, má svoje kouzlo. Když si z penzionů našeho Ubytování na jedničku nastavíte azimut sever, s otevřenou náručí vás pozvou krásné lesy plné ticha a pohody.

Tak a jde se na průzkum.

Ať už využíváte naše výhodné balíčky lyžování v rakouském Hochfichtu s ubytováním u Lipna, nebo k nám jedete kvůli běžkování, můžete si zkusit i jiný zdravý pohyb v přírodě. Lipensko poznáte zase z trochu jiného úhlu.

Tak šťastnou zasněženou cestu!