Proč je cykloturistika na Lipně tak jedinečná?

Lipenská přehrada, to není jen ráj vodních sportů a letního kempování. Okolí Lipna a potažmo celá širší oblast Šumavy nabízí doslova nepřeberné množství vyžití pro turisty a cyklisty. A právě na možnosti cykloturistiky na Lipně se blíže podíváme v dnešním článku.

Šumava je jedním z nejdivočejších a nejkrásnějších koutů naší republiky. Jsou zde místa tak vzácná a cenná, že do některých je lidem dokonce vstup zapovězen.

Stále tu však zůstává obrovská plocha krajiny, kde se v křehké harmonii prolíná kouzelná příroda s četnými vesničkami či menšími městy. Některé jsou živější, plné turistů, jiné jsou jakoby pozapomenuté v čase. Holt historie kraje je divoká téměř jako krajina sama a tak tu o genia loci není nouze.

Člověk zdejší přírodu odpradávna spoluutvářel, byl její nedílnou součástí, a  proto do ní i dnes přirozeně patří. A cykloturistika je jednou z možností, jak tyto krásy kolem Lipna prozkoumat.

Cykloturistika Lipno - trasy pro každého kolaře.

Cykloturistika s respektem k okolí

Asi nikoho nepřekvapí, že zdejší mimořádná krajina přiláká každý rok statisíce lidí. Nepřeháním. Dle statistiky správy národního parku zavítalo na území Šumavy v roce 2018 přes milion turistů (konkrétně 1,2 milionu). Možná to zní až trošku strašidelně, ale Šumava je veliká a jsou zde místa s větší i menší koncentrací turistů. 

Vybere si každý. Každopádně čísla nelžou a jsou jasným důkazem, že Šumava je klenotem naší krajiny a má co nabídnout.

Snahou správců národního parku, ale i nás, milovníků Šumavy, by vzhledem k početnosti návštěvníků měl být přirozený respekt k šumavské přírodě i k sobě navzájem, tolerance, ohleduplnost. Tak, aby byl i nadále život člověka – turisty, cykloturisty či jakkoliv jinak zaměřeného návštěvníka Lipenska, pro zdejší přírodu i pro nás samotné trvale udržitelný.

Rodinná cykloturistika i velké výzvy

Okolí Lipna nabízí pro cykloturistiku opravdu skvělé a téměř nepřeberné možnosti k vyžití.

Mimo jiné i díky smutné minulosti, kdy byla Šumava po dlouhých 40 let téměř nepropustným hraničním pásmem se spoustou vojenských posádek, je protkána množstvím zpevněných lesních cest. Dnes jsou z nich krásné a mnohdy nenáročné cyklostezky či cyklotrasy, které zvládnou i rodiny s dětmi.

Vypsat zde všechny by bylo na hodně dlouhé čtení, v jednom z našich starších článků se ale můžete inspirovat naším výběrem.

Cykloturistiku na Lipně si oblíbí taky děti.

Spousta pěkných cyklostezek a cyklotras vede šumavským podhůřím, kde spojují jednotlivé vesnice a městečka. Mnoho jich je ale také v bezprostředním okolí Lipna.

Výzvou hodnou zkušeného bajkera je objet přehradu kolem dokola. Variantou pro opravdové experty je téměř 150 km okruh kolem celé přehrady s převýšením přes 1700 m, u kterého zaručeně dojedete dokonale prošití. Zároveň ale můžete sednout na kolo s dětmi a projet se třeba nenáročnou cyklostezkou 11 km z Hůrky do Horní Plané. Záleží, kde budete zrovna ubytování a odkud budete vyjíždět.

Ať už se vydáte na jakkoli náročnou projížďku, u nás, v Ubytování na jedničku, se o vás večer postaráme tak, že se budete mít jako v bavlnce. A s výběrem tras vám také rádi poradíme.

Ubytujte se v centru cyklistického dění

Využijte parádní polohu našich penzionů, které leží na hlavní cyklostezce. Stačí nasednout, šlápnout a jedete poznávat krásy Lipenska.

Stezka není trasa? Tak jak je to?

Mimochodem, víte vůbec, jaký je rozdíl mezi cyklostezkou a cyklotrasou? Pozor na to, rozdíl je totiž dosti zásadní.

Cyklostezky jsou vyhrazeny pouze pro cyklisty, případně in-line brusle, koloběžky apod. Mají svou vlastní značku (kulatá modrá dopravní značka s bílým piktogramem jízdního kola uprostřed). Auta zde nesmí.

Cyklotrasy vyznačují pouze trasu v terénu pomocí cyklistických značek. Mohou vést i po komunikaci s běžným provozem, což samozřejmě vyžaduje zvýšenou pozornost.

Vzhledem k velkému množství cyklistů a přibývajícím počtem jejich nehod, začala Nadace jihočeské cyklostezky ve spolupráci s podnikem Lesy České republiky osazovat na Šumavě některé cyklotrasy žlutými cedulemi, které varují před provozem aut. Jistě chvályhodný počin.

Cyklostezka nebo cyklotrasa? Hlavně, že to jede.

Cykloturistika kolem Lipna jenom kvete

Vzorem všech milovníků cykloturistiky je dozajista Holandsko. Na kole tam jezdí všichni téměř od kolébky a tomu odpovídá i infrastruktura, kdy cyklista a jeho bezpečnost je vždy na prvním místě.

U nás se ale situace rok od roku mění a to povětšinou k lepšímu. Na cyklisty se v Česku myslí také a bezpečných cyklostezek každý rok přibývá. Nejinak tomu je i v okolí Lipna.

Letos se tedy můžete těšit na nově otevřený úsek cyklostezky, která vede vedle silnice po hrázi oddělující v Černé v Pošumaví velké a malé Lipno. Měří sice jen 1,2 km, přesto se jedná o významné dílo, protože dosud se muselo jezdit přímo po hrázi v rámci běžného silničního provozu, což na bezpečnosti rozhodně nepřidalo. 

Letos by na tuto část cyklostezky měla navázat další, která cyklisty bezpečně dovede do centra města.

Snad jsme vás v současném počasí, kdy zima není pořádnou zimou, a mnozí už s napětím vyhlíží jaro, nalákali na začátek nové cyklistické sezóny. Doufejme, že bude dlouhá a hlavně bezpečná.

Takže pokud se chystáte užít si cykloturistiku na Lipně, rozhodně kolo s sebou (nebo si ho můžete půjčit s 10% slevou)!